Srpski dan’ za pamćenje

Srbi iz južnog Ontarija i susednih američkih država održali su proteklog vikenda na imanju crkve Svetog đorđa na Nijagari 59. put Vidovdanski sabor, čiji su organizatori Srpska narodna odbrana u Kanadi i lokalna crkveno-školska opština. Dva dana ispunjena bogatim i raznovrsnim programom, po mišljenju mnogih posetilaca, bila su najuspešnija do sada, a izvesno je da će se najduže pamtiti po nastupu dragačevskih trubača, prvom na ovim prostorima. Orkestar Božidara Lukovića, Milije Milića i Radojka Vitezovića izazvao je pravo oduševljenjo, pa je nakon nastupa njihovo druženje sa našim iseljenicima nastavljeno i izvan pozornice do kasnih večernjih sati.

Srbin u srcu

Među zvaničnicima koji su se obratili učesnicima skupa posebno iznenađenje izazvale su reči bivšeg generalnog konzula SAD u Jugoslaviji Tomasa Hadsona, koji je zbog neslaganja s politikom Stejt departmenta, a posebno zbog bombardovanja Srbije, napustio službu i prekinuo diplomatsku karijeru. Svoj kratki govor održao je na srpskom jeziku, poručivši na kraju:
– Ja sam Srbin u srcu!
Na jutarnjoj liturgiji u crkvi Svetog đorđa pridržio se horu jer, kako kaže, pored opšteg oduševljenja našim narodom i kulturom, posebno voli pravoslavno crkveno pojanje.

Učesnicima proslave obratili su se provereni srpski prijatelji – bivši kanadski ambasador u Jugoslaviji DŽejms Bizet i novinar i publicista Skot Tejlor. Oni su ponovili svoje već više puta izrečene kritike politike Zapada, posebno NATO-a, na Balkanu, pa i čitavom svetu jer, kako reče Skot Tejlor, obrazac je isti: na Kosovu su to bile navodno masovne grobnice, a u Iraku, tobož, oružje za masovno uništavanje.
– Mi treba da neumorno ponavljamo istinu sve dok se SAD ne povuku iz nereda koji izazivaju širom sveta – poručio je autor knjiga „Inat“ i „Od Beograda do Bagdada“ Skot Telor.
On je upozorio da će američka javnost pre ili kasnije otvoriti oči, jer ako su „bili slepi na prisustvo mudžahedina u Bosni i odsecanje srpskih glava, sada kada se to isto dešava i njima, više neće moći da ćute“.

Izbor kraljice

Ni ove godine nije izostao izbor kraljice „Srpskog dana“. Kruna je pripala Larisi Jovanović iz Nijagare, prva princeza je Milena Bošković iz Toronta, a druga Melisa Mitić iz Hamiltona. Sve tri kandidatkinje dobile su i zlatan prsten. Uspele su da prikupe 7.400 dolara i ta suma će biti upućena srpskoj deci na Kosovu, kao i prethodnih nekoliko godina, a trensfer će izvršiti kompanija „Vestern junion“ bez nadoknade, jer je bila generalni pokrovitelj ovogodišnje proslave.

Glavni govornik na Srpskom danu bio je Dušan Bosanac, intelektualac i istoričar iz Toronta, koji je svoje obraćanje posvetio 200-godišnjici Prvog srpskog ustanka, posebno njegovim političkim i socijalnim aspektima.
– Osnovna ideja ustanka bila je sloboda za sve i bratstvo oslobođene raje, što se podudaralo sa devizom e Francuske revolucije dignute samo dvadesetak godina ranije – podsetio je Bosanac i zaključio da je već tada Srbija, uz velike napore i žrtve, potvrdila svoje mesto u Evropi i zapitao se zašto da se sada borimo za nešto što nam već odavno pripada.
Gradonačelnik Nijagarinih vodopada Ted Salsi izneo je ohrabrujuću procenu da bi se do jula 2006. mogao završiti Memorijalni centar „Nikola Tesla“, čija je gradnja najavljena prošle godine, i pozvao srpsku zajednicu da pomogne u ovom poslu, a taj poziv ponovio je i Zoran Pavlović, generalni konzul SCG u Kanadi.

Domaćin susreta i predsednik SNO u Kanadi Bora Dragašević priredio je još jedno iznenađenje za posetioce predstavivši među gostima i generalnog sekretara Olimpijskog komiteta SCG Daneta Koricu koji nije bio najavljen u programu. Prvog dana susreta, u subotu, Korica je dodelio pehar najuspešnijoj ekipi turnira u malom fudbalu, a na centralnoj proslavi u nedelju pozdravio je prisutne i otkrio svoj stvarni razlog dolaska u Kanadu – osnivanje fondacije „Srpska mladost“, čiji je osnovni programski cilj uspostavljanje veza između mladih u otadžbini i rasejanju, a posebno organizovanje dolazaka dece u Srbiju i učenje maternjeg jezika.
U zabavnom delu programa, pored trubača, nastupila je i Lepa Lukić uz pratnju orkestra „Srbija“ Miće Petrovića, kao i sedam folklornih grupa iz Toronta, Hamiltona, Nijagare i Vajnone, a među njima i brojnim priznanjima okićeni „Oplenac“ iz Misisage.