SRPSKA ZAJEDNICA U KANADI ŠOKIRANA FILMSKOM PRIčOM O LUJZ ARBUR

SRPSKA ZAJEDNICA U KANADI ŠOKIRANA FILMSKOM PRIčOM O LUJZ ARBUR

KONKURS ZA DEŽURNE KRIVCE

• U potrazi za glumcima u rolama „loših momaka“ producenti zatražili pomoć u crkvenoškolskoj opštini Svete trojice u Montrealu • Ko igra Slobu Miloševića

Kada je 1999. godine saopštila da je predsednika SRJ, Slobodana Miloševića, optužila za zločine protiv čovečnosti na Kosovu, tadašnji tužilac Haškog tribunala Luiz Arbur, naglasila je kako to nije njena poslednja reč o odgovornosti čoveka „za koga je svet predstava sa samo jednim glumcem“. Pet godina kasnije, fragmenti iz životopisa perjanice kanadskog sudstva, jedne od sto najmoćnijih ljudi na svetu, ekranizuju se u filmu pod simboličnim nazivom „Kraj igre na Kosovu – priča o Luiz Arbur“, koji je ovih dana izazvao prvo šok u srpskoj zajednici u Montrealu, a potom i reakciju Ambasade Srbije i Crne Gore.
U filmu, s budžetom od šest i po miliona dolara, čiji je prvi deo već snimljen na lokacijama Montreala i finalizacijom ovih dana u Nemačkoj, pored kanadske glumice Vendi Kruson u naslovnoj roli, angažovani su i poznati glumci Vilijam Hart i DŽon Korbet.

Gola stražnjica

Žrtve „masovne srpske egzekucije“ su, prema scenariju, u sto odsto slučajeva Hrvati. U podeli uloga pominje se samo jedna Muslimanka i jedan preživeli mladić na Kosovu, bez nacionalnog identita. A, među ulogama našla se i ona „mladog Srbina“ koji je na kontrolnom punktu pokazao nepoštovanje prema UN i njenim vojnicima – „pokazivanjem gole stražnjice“.

Iako se još ne zna, jer je sve obavijeno velom tajne, da li će se u ovom filmu pojavljivati i Milošević, odnosno glumac koji bi tumačio njegov lik, zna se da bi za uloge haških optuženika poput Radovana Karadžića, Milana Kovačevića, Slavka Dokmanovića, kao i žrtve „prljavih i zlih Srba“ trebalo da budu angažovani oni koji govore srpskohrvatski kao prvi jezik!
U svojoj želji da dobiju što autentičnije glumce, baš one koji govore srpskohrvatski i engleski sa izrazitim naglaskom, uz objašnjenje da se ovim jezikom služe i Srbi i Hrvati, uz razliku u dijalektu, producenti su poslali pismo sa svim nabrojanim uputstvima i crkvenoškolskoj opštini Svete trojice u Montrealu, tražeći pomoć u angažovanju kadra!

Razbarušeni Karadžić

Iako se drži u tajnosti ime glumca koji će pred kamerama dočarati lik „okorelog ratnog zločinca Karadžića“, u opisu uloge piše da mu glumac „mora biti sličan u svim elementima izgleda, posebno u „divljoj“ kosi! Za Slavka Dokmanovića, gradonačelnika Vukovara, koji je izvršio samoubistvo vešanjem u zatvorskoj ćeliji 1998, između ostalog stoji: „debeo, odvratan i nepošten“.

Ovaj dopis je izazvao šok u srpskoj zajednici Montreala, koja je to protumačila kao još jedan čin pristrasnog gledanja na događaje u bivšoj Jugoslaviji i nastavak demonizacije Srba, a reagovao je i ambasador Perko Vukotić, koji je poslao protestna pisma na adrese koprodukcijskih partnera, kanadske televizije CTV Toronto i kuće „Galafilm“, ali i na brojne druge, na koje ni do danas nema odgovora.
Tako će trogodišnji boravak ovog tužioca u Hagu biti krunisan prikazivanjem gledalištu svih muka i nevolja s kojima se borbena Luiz suočavala dok je pripremala optužnicu za Miloševića: od masovnih grobnica, koncentracionih logora, preko silovanja i stratišta, do debelih i odvratnih, kroz široki spektar „karakternih uloga“ rezervisanih za Srbe u ovom kanadskom filmu.

(Ne)pravda

Iako direktor za komunikaciju „Galafilma“, Pauel Deir, nije udovoljio znatiželji novinara „Vesti“, njegova asistentkinja Brižet utvrdila je da nisu primili bilo kakve proteste, a i zašto bi kada, kako tvrdi, „film nije usmeren protiv Srba, to je divna priča o ženi koja je promenila tok istorije i međunarodne pravde“.