Српска допунска школа у Кану

Српска-допунска-школа-у-Кану

петак, 22.12.2023,  13:57 -> 14:25

Аутор: Тања Милосав

Српска допунска школа у Кану

„Чувај, чедо моје мило, језик као земљу. Реч се може изгубити као град, као земља, као душа. А шта је народ изгуби ли језик, земљу, душу?„ Речи Стефана Немање, изговорене на самртној постељи, које је записао његов најмлађи син Растко, Свети Сава, актуелне су и данас.

У Кану, у Француској, протеклог викенда почело се са наставом српског језика. Школа у организацији Министарства просвете Републике Србије бесплатна је за сву децу која желе да на овај начин буду у додиру са језиком и културом свог народа. Велику подршку за овај вид наставе на територији Француске дају Амбасада Републике Србије у Паризу и Удружење „Балкан Азур“ које је обезбедило просторије за извођење наставе. Ђаци ће имати прилику да изучавају три предмета : српски језик, моја отаџбина Србија и основи културе српског народа.

Српска допунска школа у Кану отворила је своја врата првим ученицима 17. децембра. У просторијама културног центра МЈЦ у Кану, добродошлицу деци и њиховим родитељима пожелели су учитељица Тања Милосављевић и председник удружења „Балкан Азур“, Брано Бабић, који су се пригодним речима обратили присутнима и поздравили ову важну иницијативу :

„Постојала је једна реална потреба за оснивањем наставе на српском језику, јер има доста деце српских исељеника у региону и ово је сјајна прилика да уче матерњи језик изван својих кућа, као и своју историју, културу, традицију. Врло смо поносни што смо успели да оснујемо две групе ученика“, истиче са задовољством председник удружења Брано Бабић.

Том приликом, одржан је први родитељски састанак на којем су родитељи и ученици упознати са детаљима функционисања школе, изгласан је савет родитеља, а удружење „Балкан Азур“ је направило и малу закуску за срећан почетак рада допунске школе.

Врло ми је драго што је ова иницијатива уродила плодом, јер је изузетно важно да образовање на нашем језику буде доступно деци која имају вољу и жељу да уче матерњи језик, да негују ћирилично писмо, културну баштину, историју“, истиче учитељица Тања Милосављевић.

Књиге за наставу, поклон су драгог пријатеља српског народа Арноа Гујона, из Министарства спољних послова, који је послао књиге и српској школи у Ници која функционише већ три године. Са друге стране, удружење „Деца Јасеновца“ из Париза на челу са Давидом Јаковљевићем који је уједно и потпредседник Савеза Срба Француске опремајући децу свескама и школским прибором даје подршку српској допунској школи на југу Француске. Он ће првом приликом посетити ђаке српске допунске школе у Кану који ће уједно имати прилику да сазнају нешто више о страдању српског народа кроз историју.

На крају сваке школске године, ученици ће добити ђачке књижице са оценама, а на крају осмог разреда и Уверење о завршеном школовању.

„На територији Француске српска допунска школа постоји скоро 50 година и прошла је кроз многе своје фазе. Имамо скоро 1000 ђака широм Фрацнуске који похађају наставу на српском језику. Укључивање деце из Кана у систем образовања Министарства просвете Републике Србије је веома важно и радујемо се што се свуда где живи српско становништво показује потреба и жеља за постојањем школе“, назначила је Марија Праизовић, координатор наставе Министарства просвете

Тања Милосављевић је професорска српског језика и књижевности са седамнаестогодишњим искуством рада у просвети. Докторирала је у Француској, у области српског језика. Ради као педагошки инжењер, а бави се и изучавањем српског идентитета у дијаспори и промоцијом српске културе и језика на југу Француске.

Detaljnije