Srbin sanira klizišta u Holivudu

Uz pomoć Kolubarske metode, sanacije klizišta i vlage koju je osmislio pre 11 godina, rudarski inženjer iz Srbije prof. dr Ljubinko Ilić (70) spašće Los Anđeles…
Predsednik srpskih pronalazača i naučnika na poziv Amerikanaca saniraće zemljište na kojem se nalazi čuveni Holivud.

STRUJA – Saradnja sa Amerikancima inicirana je nakon prošlogodišnjih Dana dijaspore, na kojem je gost bio i Ilić, ali i brojni srpski stručnjaci iz dijaspore, među njima i Majkl đorđević, koji živi i radi u SAD.
– Los Anđeles je ugrožen, ima takvu geologiju i tektoniku sa mnogo zemljotresa i klizišta. O tome sam razgovarao sa đorđevićem, a on je moju metodu sanacije zemljišta predložio ljudima koji su za to odgovorni u Los Anđelesu. Oni su pokazali veliko interesovanje da im pomognem da taj problem reše – kaže za 24 sata prof. Ilić.
Za razliku od klasične metode, kolubarska menja strukturu zemljišta, jer se kroz specijalne elektrode koje se postavljaju u nestabilno tlo propušta jednosmerna struja i na taj način se isušuje tretirano klizište i povećava njegova čvrstoća.

– Ova metoda je mnogo jeftinija i brža od klasične. Kao rudarski inženjer sam stalno pratio klizišta po rudnicima i počeo da radim na načinu da se ona saniraju. Kod ove metode ne mora da se čeka da se zemljište umiri kao kod klasične, jer dok se to ne dogodi, mogu da nestanu brojne kuće i zgrade – kaže Ilić, koji je sanirao mnoge manastire, ali i rodnu kuću Milutina Milankovića.

Brzina kojom su Amerikanci reagovali na đorđevićev predlog prilično je iznenadila Ilića.
– Iskreno rečeno, nisam navikao na takvu efikasnost, jer u Srbiji sve to ide mnogo sporije. Ipak, tu postoji jedan mali problem. Metodu sam patentirao i zaštitio u Srbiji, ali na nesreću, ne i u inostranstvu, za šta sam imao rok od godinu dana nakon patentiranja u Srbiji. Sada moram da pronađem način da to što pre uradim i za inostrano tržište, pre nego što počnem da radim s Amerikancima, jer se u suprotnom, vrlo verovatno, može dogoditi da mi patent ukradu – kaže Ilić.

On napominje da trenutno s advokatom pokušava da pronađe najbolji način da to i uradi, a jedna od varijanata je i da s Amerikancima potpiše ugovor o tajnosti, koji bi ih obavezao da ne smeju da šire ono što im naš profesor pokaže.
– Licenca za ovakav patent može da se proda i za cenu između 50.000 i 100.000 dolara – objašnjava profesor.

Cene taksa za održavanje patenata skočile i 30 puta

PROBLEM – Za Kolubarsku metodu Ilić je nagrađen zlatnom Eurekom u Briselu, a dobio je nagradu i na Sajmu pronalazača u Pitsburgu. Kaže da je jedan od najvećih problema srpskih pronalazača u tome što su cene taksa za održavanje patenata u Srbiji skočile 30 puta. Pronalazači se zbog toga žale, cene taksa su usklađene sa taksama u Evropskoj uniji, ali ne i sa platama u našoj zemlji, kaže prof. Ilić.