Savet zlata vredan

Oko 200.000 ljudi, ne samo sa prostora bivše SFRJ, već iz celog sveta, u protekle dve decenije, od kada u Lincu postoji Migrare – Centar za migrante, obratilo se ovoj instituciji za pomoć. NJihovi saveti i pomoć su besplatni i anonimni što je, naravno, doprinelo rezultatima na koje su ponosni.
– Sažeto rečeno, nudimo savetovanje iz oblasti radnih prava i obaveza, socijalnog prava, obrazovanja, zdravstva, socijalnog osiguranja. Zatim, tu je regulisanje boravka, borba protiv rasizma, problemi sa kreditima… Stranke na licu mesta kod nas u Centru mogu dobiti iscrpne informacije i savete o svim pitanjima koja ih interesuju. Važno je reći da su sve naše usluge besplatne i anonimne, pa se u određenim slučajevima mora zakazati termin – objašnjava Vera Lujić-Kresnik, koja je poslednje tri godine na čelu projektnog biroa u Migrareu.
Osim centralnog sedišta u Lincu, u Velsu postoji ogranak Migrarea koji nudi savetovanje svakim radnim danom. Uz to, još u šest gradova u Gornjoj Austriji Migrare nudi jednom nedeljno savetovanje u Eferdingu, Braunau, Voklabruku, Gmundenu, Kirhdorfu i Štajeru.
U centru Migrarea radi 20 ljudi. Interesantno je da se savetovanje zvanično obavlja na sedam jezika, ali zaposleni između sebe komuniciraju na čak 13 jezika.
– Ima nas iz gotovo svih krajeva sveta. Trudimo da pomognemo koliko god možemo. Imali smo dosta projekata od 1999. godine od kada postoji ovo odeljenje, a u pripremi je još nekoliko koje bi trebalo da realizujemo ove godine – ističe Lujić-Kresnik.

Novi projekat

Za 22. mart je zakazano predstavljanje pilot-projekta pod nazivom EGO. On je namenjen ženskoj populaciji, odnosno položaju pripadnica slabijeg pola u porodici i u društvu. Ovo će biti prvi od tri seminara na temu ovog projekta. Svi zainteresovani mogu podrobnije informacije dobiti na telefon 0732/667363 lokal 18 ili 19.

Savetovanje se obavlja direktnim dolaskom kod savetnika ili putem telefona, a osim toga u Migrareu se trude da zainteresovane informišu o svim dešavanjima i promenama zakona putem biltena „Direkt“, koji izlazi svaka tri meseca:
– Osim „Direkta“ imamo i godišnje izveštaje, posedujemo biblioteku, a zahvaljujući Radničkoj komori i Savezu sindikata u mogućnosti smo da štampamo ovaj materijal. često organizujemo seminare sa različitim sadržajima, obično su vezani za konkretna pitanja i probleme sa kojima se migranti suočavaju – podvukla je Vera Lujić-Kresnik.
Jedan od prioriteta Centra za migrante jeste savetovanje o novim zakonima, pogotovo o onima koji su izmenjeni početkom ove godine. Promene su mnogobrojne, većina ljudi nije upućena u svoja prava i obaveze, pa je savet Centra Migrare za mnoge često zlata vredan. Pogotovo za one koji nisu bili savladali jezičku barijeru, iako godinama žive u Austriji.