SA BILIJAROM NA PUT OKO SVETA

Ono što mnogi priželjkuju uspelo je 39-godišnjem Goranu Mladenoviću iz Kuršumlije koji je svoj hobi bilijar odavno pretvorio u zanimanje i postao profesionalni igrač nemačkog „Minhen Vesta“, državni reprezentativac i pobednik mnogih evropskih turnira u ovoj igri, koju on, ipak, naziva sportom. Nedavno je nastupio i na međunarodnom turniru u Las Vegasu koji je okupio 200.000 najboljih igrača iz celog sveta.
I danas se sa nostalgijom seća prvog susreta sa kuglama na zelenoj čoji. Počeo je da igra u rodnoj Kuršumliji, u tada jedinoj bilijar sali u gradu. U to vreme na ceni su bili rukomet, košarka, fudbal, dok je bilijar bio nešto sasvim novo.
– Već prvi kontakt sa bilijarskim štapovima potpuno me je opčinio – priča Mladenović, koji tada nije ni slutio da će ga ova igra daleko odvesti iz srpske provincije. – Vrlo brzo sam postao najbolji u gradu, a posle je ovaj hobi finansirao i moje studije u Beogradu. U to vreme svi su radili preko studentske zadruge, a ja bih oblačio odelo i uveče odlazio u bilijar klub hotela „Palas“, gde bih ponekad i za jednu noć zaradio svoj mesečni džeparac – seća se srpski šampion u bilijaru, koji posle prvih mesta po kafićima postao 1993. godine i prvak SR Jugoslavije.

Svakodnevni trening

A na pitanje da li je bilijar jedna vrsta kocke ili sport odgovara da je svakako sport. Kocka, kaže, podrazumeva isključivo sreću, dok za bilijar treba imati tehniku, znanje, sigurnu ruku, taktiku i jake nerve, sve ono što odlikuje sport i obavezno treniranje od najmanje pet sati dnevno!

Koliko se od bilijara može zaraditi? Naš sagovornik podseća da je novac u igri u svim sportovima. Mnogo su veći ulozi i mnogo veće zarade u vrhunskom fudbalu, košarci, tenisu, nego u bilijaru, a premije na turnirima su različite – od nekoliko stotina evra, nekoliko hiljada pa čak i do 160.000 dolara, koliko one iznose u Japanu.
Goran je član četvoročlane državne reprezentacije, a od pre pet godina redovno učestvuje na svim evropskim turnirima, uglavnom po Nemačkoj, Austriji, Italiji, Španiji, Belgiji, Danskoj… Ove godine, pobedom na kvalifikacionom turniru za svetski rang, svrstan je među 200 najboljih igrača na svetu, a na Evropskom turniru u Branderburgu u Nemačkoj, bio je na korak od zlatne medalje.

Odabrana publika

U svetu bilijar je izuzetno popularan. Profesionalni igrač mora da poseduje opremu koja se sastoji od specijalnih štapova i košta u proseku oko 2.000 evra. Takmičenja se odvijaju po salama najelitnijih hotela, publika je odabrana, nema navijanja, igra se u tišini, a meč traje u proseku jedan sat. To je fini sport, objašnjava Goran.

Bez obzira što nije postao evropski prvak, dobar plasman obezbedio mu je učešće na svetskom prvenstvu u disciplini „osmica“, koje će se u januaru sledeće godine održati u Dubaiju.
– Nigde ne idem kao turista, uz dobru igru očekujem i medalju. Meni je u mislima uvek prvo mesto, ali treba biti realan – kaže na kraju naš sagovornik, koji će se u Dubaiju na svoju veliku radost, prvi put takmičiti pod zastavom samostalne Srbije.