PROTERUJU DOPUNSKU NASTAVU

Skupština grada Raštata donela je odluku da posle jesenjeg raspusta više neće biti moguće održavati dopunsku nastavu u školama u ovom gradu. Obaveštenje o ovoj odluci stiglo je u generalni konzulat Srbije u Štutgart iz kancelarije Socijaldemokrata u Raštatu, a sa ovom odlukom upoznati su diplomatski predstavnici svih drugih naroda koja imaju nastavu na maternjem jeziku.

Glavni razlog koji je u pismu naveo Gunter Kaufman, poslanik pokrajinskog parlamenta Baden-Virtemberga iz Raštata je da Dopunska škola pravi paralelna društva i da je integracija te dece otežana. On je obrazložio da je prevaziđen sporazum po kom se deci „gostujućih“ radnika pruža pravo da pohađaju dopunsku nastavu, kako bi po povratku u svoju zemlju mogli da nastave redovno školovanje. Uprava grada Raštata smatra da su današnja deca „gostujućih“ radnika već u trećoj generaciji u Nemačkoj. O ovoj odluci gradskih vlasti sada se čeka izjašnjavanje ministra kulture, prosvete i obrazovanja Baden-Virtemberga Helmuta Raua.

Protest italijanskog konzula

Generalni konzul Italije dr Faiti Salvadori oštro je protestovao zbog odluke gradske uprave Raštata, protestnu notu je uputio i Ministarstvu kulture prosvete i obrazovanja Baden-Virtemberga. Salvadori preti da će se obratiti i ustavnom sudu i iskreno se nada da neće morati da reaguje kod Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu. On je naglasio da ga je odluka da se deci uskrati prostor u školama veoma pogodila i naglasio da još ni u jednoj zemlji nije čuo stav da je poznavanje maternjeg jezika jednom detetu štetilo. Salvadori je istakao da se italijanski obrazovni sistem nijednog trenutka ne kosi sa nemačkim i da deca koja se nalaze u Nemačkoj moraju u prvom planu da poznaju jezik zemlje u kojoj borave. On je naveo i podatak da preko 40 odsto od ukupne italijanske dece u BV pohađa nastavu na maternjem jeziku.

Gunter Kaufman je tražio obrazloženje Generalnog konzulata Srbije u Štutgartu zbog čega je potrebno da se održava nastava na maternjem jeziku i koji su ciljevi dopunske nastave. Konzul savetnik i koordinator Dopunske škole u inostranstvu sa sedištem u Štutgartu Nevena Vraneš je odgovorila na pismo pozivajući se na mnoge sporazume, odluke, rezolucije pa čak i stavove pokrajinske vlade Baden-Virtemberga o obrazovanju dece stranaca.

Kršenje dečjih prava

Koordinator Dopunske škole Nevena Vraneš istakla je, suprotstavljajući se odluci o prekidu nastave, da je Srbija članica Evropskog saveta i da u skladu sa odlukama Saveta pokušava da neguje višejezičnost kao i sve druge zemlje Evrope. Ona je istakla da nastava na maternjem jeziku ni u kom slučaju nije konkurencija nemačkom jeziku. Ona je istakla da se na časovima dopunske nastave pored maternjeg jezika uči geografija i istorija, koju sprovode vrlo obrazovani i stručni nastavni kadar iz Srbije. Ona se istakla da su razne studije nemačkih autora pokazale da deca koja paralelno pohađaju obe škole daju bolje rezultate u nemačkim školama. Nevena Vraneš se pozvala i na povredu kršenja dečjih prava o učenju maternjeg jezika koje su obe zemlje potpisale i pozvala je gradsku upravu da se pridržava politike Baden-Virtemberga i Nemačke o obrazovanju inostrane dece u njihovoj zemlji.

Međutim, na obrazloženje koordinatora Vraneš nikakav odgovor nije stigao – umesto toga se u gimnaziji Ludwig-Wilhelm u kojoj se održava nastava na srpskom jeziku u Raštatu pojavio gospodin koji nije hteo da se prestavi i rekao je učiteljici Olgi Mitić da ne može da drži nastavu. Na traženje gospođe Mitić da joj se preda zvaničan dopis kojim je regulisana odluka grada Raštata, dotični gospodin se povukao i pustio je da održi časove, naglasivši da će dobiti rešenje. Ni ove nedelje nikakvo rešenje nije uručeno tako da je nastava nesmetano održana, a svi pokušaji Nevene Vraneš da stigne do čelnih ljudi u gradskoj upravi opštine Raštat su ostali bez uspeha.

Neprijatna odluka

Konzul Republike Srbije u Štutgartu Velinka Lukić je istakla da je učenje maternjeg jezika predviđen i ustavom Evropske unije i naglasila je da je odluka grada Raštata vrlo neprijatna. Ona je rekla da očekuju dalji odgovor gradske uprave i nada se brzom i pozitivnom rešenju ovog problema, koji se pojavio samo u Raštatu. Generalni konzulat Republike Srbije u Štutgartu nije sedeo skrštenih ruku, ali da do sada nikakav odgovor druge strane nije stigao. Velinka Lukić je još podvukla da su u ovom trenutku sve nade uprte u italijanske i grčke akcije, pošto se očekuje da će te dve zemlje kao članice Evropske unije lakše rešiti ovaj problem, nego Republika Srbija.