POSLEDNJA ŠANSA ZA SRBIJU

Izborom Baraka Obame za predsednika SAD ne treba očekivati brzu promenu američke spoljne politike, ocenjuje u intervjuu za „Vesti“ Obrad Kesić, politički analitičar iz Vašingtona.
– Novoj administraciji će trebati vremena da se upozna sa svim problemima u spoljnoj politici i da formuliše prioritete. Sasvim je sigurno da Balkan za Amerikance nije krupno pitanje – pojašnjava Kesić.

• Kako će se pobeda Baraka Obame odraziti na Srbiju i Srbe?
– To će zavisiti od ljudi koji budu imenovani na važne funkcije kao što su državni sekretar, savetnik za nacionalnu bezbednost i direktor CIA. U DŽozefu Bajdenu, kandidatu za potpredsednika, imamo čoveka koji se vezao za crno-belu sliku Balkana gde su Srbi glavni krivci i negativci u svemu što se desilo 90-ih godina, a da su ostali u manjoj ili većoj meri žrtve. Ne znači da se on neće menjati, ali nije realno očekivati da će znatnije da promeni svoj stav prema našem narodu. Nije dovoljno da američka administracija obeća da će uspostaviti bolju komunikaciju sa Srbijom, već i da se slomi američka politika uslovljavanja svih na ovom prostoru.

• Na koji način se to može izvesti?
– Nije realno da u Srbiji očekuju samo to da se dese promene u Americi. One moraju da se dogode i u Srbiji. Političari u Srbiji moraju da shvate da ne mogu da očekuju milosrđe ili da Amerika uvažava srpske interese, ako se prvo ti interesi jasno ne definišu u samoj Srbiji i ako Srbija ne pokaže da su reforme koje sprovodi u nacionalnom i državnom interesu a ne rezultat pritiska sa strane.

Ili sve ili ništa

Američka administracija direktno će vršiti pritisak na Republiku Srpsku, a indirektno na Beograd. Sad je prilika da najzad, kroz jasno definisanu nacionalnu politiku, srpski političari pokažu da su dorasli zadatku zbog kojeg ih je narod izabrao. I da stave tačku na politiku uslovljavanja – pod uslovom da zaista znaju šta hoće. Srbija tu mora pokazati odlučnost jer će to biti i pokazatelj za rešavanje svih otvorenih problema sa kojima se suočava. Dakle, kucnuo je čas da srpski političari kažu tačno šta hoće, jer će se u suprotnom dogoditi da ih nova američka administracija pritisne toliko da će izgubiti sve.

• Šta se može očekivati od nove američke administracije kad je reč o Kosovu i Metohiji?
– Sa potpredsednikom Bajdenom ne treba očekivati da će se, u sadašnjim okolnostima, stav Amerike po tom pitanju drastičnije promeniti. Ali, ako Beograd pokaže veću odlučnost i jasno definiše interese iza kojih će stati svi najznačajniji faktori u Srbiji, onda će se i američki pritisak u vezi s KiM morati da smanji, a to onda otvara i mogućnost da se srpsko-američki odnosi redefinišu. Ali, ako srpski političari nastave da daju više nego što se od njih traži, i ako čine ustupke za koje ništa ne dobijaju za uzvrat, to može dodatno ojačati stav nove američke administracije da počne da zagovara još žešću politiku prema Beogradu.

• A prema Republici Srpskoj?
– U prvih tri do šest meseci nove administracije može se očekivati da Stejt department i nevladine organizacije počnu da vode mnogo agresivniju politiku prema Republici Srpskoj.

• U kom smislu?
– Zastupaćetezu da treba više da se radi na centralizaciji Bosne i Hercegovine i tražiće agresivniji pristup međunarodnog predstavnika na tom planu. U suštini, prihvatiće u velikoj meri stav Sarajeva da je jedini način da se izgradi efikasnija i stabilna država – veća centralizacija i slabljenje entiteta.