Podmićivanje na Simensov način

Bivši direktor Elektroprivrede Srbije (EPS) LJubomir Gerić među prvima je signalizirao da nešto nije u redu sa ugovorom o obaveznom remontu jednog od blokova Termoelektrane „Nikola Tesla“ u Obrenovcu. Nemački nedeljnik „Štern“ u poslednjem broju obnavlja priču o aferi sa podmićivanjem funkcionera EU u koju su umešane nemačke firme „Simens“ i „Lurgi Lentjes Servisu“ (LLS).

„Štern“ podseća da je Gerić još u martu 2003. godine u pismu nadležnima u EU skrenuo pažnju da sa ugovorom između Evropske agencije za obnovu Balkana (EAR) i izvođača radova iz Nemačke, nešto nije uredu.
– Posao vredan 49,8 miliona evra dobile su firme koje nisu dovoljno stručne i koje su umesto predviđenih sedam remont završile tek za 15 meseci – upozorio je Gerić.

On je još naveo da se ugovorom daju „neograničene mogućnosti“ „Simensu“ i LLS da stalno postavljaju nove finansijske zahteve i tako neopravdano dižu cenu radova.

Ta upozorenja nisu uticala na vlasti u Briselu i nemačke istražne organe da brzo i efikasno raščiste aferu koja se kasnije pokazala kao najveći skandal sa podmićivanjem funkcionera EU. Britanac Dejvid Vilijams i njegov saradnik Luj DŽordan po svoj prilici su se dobro „omastili“ od dodele posla baš nemačkim firmama. Provizija od ovog posla iznosila je 1,2 miliona evra (2,5 odsto od ugovorenog iznosa za obavljene radove), a DŽordan je dobio 498.000 evra od LLS.

Afera zataškana

Nemački nedeljnik sada tvrdi da je cela priča „zataškana“ na više ključnih mesta i da je jedino tužilaštvo u Minhenu svojski radilo, ali da su sporni menadžeri „Simensa“ i dalje na svojim radnim mestima. Firma LLS iz Duizburga je u međuvremenu dva puta promenila vlasnika i sada posluje u sastavu moćnog koncerna „Tisen krupa“.

Kasnije je otkriveno da su na konkursu za ovaj remont termoelektrane u Obrenovcu francuski koncern „Alstom“ i britanska firma „Inogi“ ponudili nižu cenu za pet miliona evra, ali nisu prošli jer su Nemci podmitili one koji su odlučivali o tome ko će biti izvođač radova i isporučilac opreme.

Istraga oko „Simensa“, koja je vođena revnosnije u Minhenu nego u Vupertalu oko LLS, utvrdila je brojne optužujuće detalje iz susreta glavnih „zaverenika“ – Vilijamsa i DŽordana sa menadžerima dve nemačke firme u jednom italijanskom restoranu u Duizburgu. Tada je dogovaran iznos mita i „popravljani“ detalji iz ugovora kako bi Nemci lakse prošli opasnu konkurenciju. U Vilijamsovom pisaćem stolu u beogradskoj kancelariji pronađen je katalog „Jaguara“ čiji je skupoceni model X tražio od Nemaca kao deo nadoknade za davanje velikog posla.