Planovi preko noći pali u vodu

Maliciozni političari bi sada mogli da kažu: „Zar vam nismo još u avgustu govorili, da ako možete, otkažete planove za Božić?“ Da jesu, govorili su. Ali, isto tako je i premijerka Novog Južnog Velsa Gledis Beredžiklijan rekla da su od 23. novembra sve granice ove države otvorene i da očekuje da će tako i ostati.

Nije ni čudo što su mnogi, kako su granice krajem novembra i početkom decembra zaista krenule da se otvaraju, pomislili da će predstojeće praznike moći da provedu izvan kuća, sa rođacima i prijateljima koji žive u drugim gradovima i državama. Ali, ne lezi vraže…

Izbijanje žarišta virusa na severnim plažama Sidneja sve je promenilo preko noći. Za tili čas su sve države zamandalile granice prema žiteljima najvećeg grada Australije, ali su u isto vreme sprečili stanovništvo koje je planiralo odmor u Sidneju da hitno menja planove.

– Pažljivo smo pratili situaciju. Znali smo da će suprug imati blizu tri nedelje godišnjeg odmora za vreme praznika i posle višemesečne izolacije u Melburnu, poželi smo da otputujemo – priča za „Vesti“ Tamara Janković.

U prvom trenutku, Tamara i Jovan su pomislili da ako se ne otvore granice Kvinslenda, odmor će provesti u NSW.

– Razmatrali smo sve moguće opcije, ali nam se učinilo zgodno da iznajmimo auto i obiđemo neke od čuvenih plaža u NSW, a onda ako uspemo, tačnije, ako Kvinslend otvori granice, da odemo i do Gold Kousta. Nije prošlo ni tri dana kako je otvorena granica s Kvinslendom, bukirali smo vrlo povoljno smeštaj i povratnu avio-kartu do Melburna za svega 120 dolara po osobi – kaže Tamara.

Samo par dana kasnije, avio-karte su već bile 250 dolara, a sedmodnevni smeštaj na Gold Koustu za četvoročlanu porodicu nije mogao da se nađe ispod 6.000 dolara. Bez hrane, naravno.

– S prvim naznakama da situacija na Severnim plažama u Sidneju neće biti naivna, krenuli smo u novu akciju. Ali, dok smo otkazali sve bukinge prenoćišta u NSW i rentirani automobil, zakasnili smo za kupovinu avio-karata. Uspeli smo ipak da nađemo karte od Melburna do Gold Kousta po ceni od 350 dolara, a samo dan kasnije „otišle su“ na 650 i 700 dolara u jednom pravcu!

Tamara kaže da se iskreno nada da je ovo kraj iznenađenjima i jurnjavi, te da će provesti godišnji odmor u Kvinslendu. Takođe, nada se da neće biti nepredviđenih situacija i da po povratku u Melburn neće morati u obavezan hotelski karantin.

Međutim, najnovija situacija u Melburnu, odnosno prvi slučaj korone posle dugo vremena (zaražena 15-godišnja devojka koja je boravila u Sidneju), neumoljivo donosi crne slutnje i vraća ne tako davne uspomene na „lokdaun“.

Za sada su najgoru situaciju imali putnici u avionima iz Sidneja za Darvin, kada ih je obaveštenje o obaveznom karantinu sačekalo nakon sletanja.

Nešto više sreće su imali putnici prema Kvinslendu, koji su mogli da „isprogramiraju“ svoj ulazak. Zato su kolone automobila na granici Kvinslenda i NSW prethodnih dana bile duge i po nekoliko kilometara, a čekalo se više sati kako bi se ušlo u „sunčanu državu“ i izbegao hotelski karantin.

– Imali smo rezervisane avio karte i hotel u Hobartu. Želeli smo da ove praznike provedemo u prirodnim lepotama Tasmanije, ali smo morali sve da otkažemo – pričaju Dragana i Ivan Petrović iz Sidneja.

Mladi par je uspeo da nakon zatvaranja granica zameni avio-karte za vaučere, koji će čekati neku drugu priliku za putovanje, a hotel u Hobartu je na sreću bio spreman da im refundira uplaćeni novac.

Naši sagovornici iz Melburna i Sidneja slažu se da je ovih dana izuzetno važno da ukoliko se odlučite za put, karte rezervišete kod avio-kompanija jer ćete na taj način lakše rešiti pitanje promene datuma ili refundiranja novca.

Slična situacija je i sa rezervacijom smeštaja. Iako je jeftinije uzeti prenoćište bez mogućnosti otkazivanja rezervacije, u ovakvim slučajevima, kada zbog pandemije sve može preko noći da se promeni, jeftinije je da imate mogućnost otkazivanja smeštaja.

– Frustrirajuće je kada jednog vikenda uspeš da odeš do Kanbere bez ikakvih problema, a posle samo tri dana ne možeš sa suprugom na Novu godinu u isti grad. I to samo zato što živimo u Sidneju. I niko te ne puta da li si 30 ili 40 kilometara od žariša, jednostavno neko je odlučio da nema mrdanja ni za koga – rezignirano će Milena Popović.

I dok političari drže prst „na prekidaču“ i čas otvaraju, čas zatvaraju unutrašnje granice sada već i zbog najmanjeg broja zaraženih u bilo kom delu zemlje, narod se iznova frustrira i prolazi kroz razne nevolje.

Na kraju, ostaje nam zaključak koji je nedavno dala premijerka Beredžiklijan, da „sa virusom moramo da naučimo da živimo“. Mi izgeda sve brže učimo. Ali, problem je što je ona tu poruku poslala liderima ostalih država i teritorija u Australiji, apelujući na njih da ne zatvaraju olako unutrašnje granice ove zemlje.

Firme primoravaju na godišnji odmor

Nebojša Miljković iz Melburna je ogorčen zbog običaja koji uzima maha među australijskim poslodavcima. Naime, on kaže da ga niko na poslu nije pitao da li želi da koristi godišnji odmor za Božić i Novu godinu, ali je morao da uzme pune dve nedelje jer firma sve kolektivno šalje na „pauzu“.

– Ove praznike najčešće spojim s godišnjim odmorom i slobodnim danima, pa to uvek bude prilika da odem na mesec dana u Srbiju. Kako ove godine ne može da se izađe iz zemlje zbog kovida, bilo mi je potpuno nerazumno da koristim godišnji odmor. Međutim, poslodavac insistira, a koliko čujem i u mnogim drugim firmama je tako – spojili su praznike s godišnjim odmorima. Tako da i kada bude moglo da se putuje, neću imati slobodnih dana – negoduje Nebojša.

Stanje na granicama

NOVI JUŽNI VELS – Područje Severnih plaža je zatvoreno. Stanovnici mogu da napuste kuće da kupe hranu ili druge neophodne stvari, idu na posao, posete bolesnog rođaka ili da vežbaju. U ostalim delovima Sidneja na snazi su minimalne restrikcije.

ACT – Teritorija glavnog grada je zatvorena za svakoga iz Sidneja. Ko god stigne iz ovog grada, Centralne obale ili Volongonga mora da ide u karantin na 14 dana.

VIKTORIJA – Granica je zatvorena za šire područje Sidneja i za Centralnu obalu, a Viktorijanci su do utorka u ponoć mogli da se vrate kući bez obaveznog hotelskog karantina.

KVINSLEND – Od utorka je zabranjen ulazak stanovnicima Sidneja, dok su građani Kvinslenda imali rok da se vrate u ovu državu do srede u jedan po ponoći.

JUŽNA AUSTRALIJA – Od utorka svako ko je bio u širem području Sidneja mora u 14-dnevni karantin.

ZAPADNA AUSTRALIJA – Svi koji su do ponoći u utorak stigli, smešteni su u 14-dnevni karantin, a nakon toga, svi bez osim ljudi sa specijalnim dozvolama, biće vraćeni sa granice.

TASMANIJA – Svi dolasci iz Sidneja podležu karantinu od 14 dana.

SEVERNA TERITORIJA – Svi putnici koji stižu sa šureg područja Sidneja moraju u karantin.

Чланак Planovi preko noći pali u vodu се појављује прво на Vesti online.

Original Article