Patentirao robota za podvodna istraživanja

Stomatolog Slobodan Stojić iz Disenhofena, rodom iz Zaječara, virtuoznim i dalekosežnim idejama konstruisao je podvodnog robota, koji će biti u mogućnosti da obavlja sve zadatke pod vodom na bilo kojoj dubini: geološka bušenja, sečenje potopljenih olupina i njihovo vađenje bez obzira na volumen i težinu.
Na taj način čak i potopljene nuklearne podmornice mogu biti spasene. On je konstruisao robota i pronalazak prijavio prvo našem Patentnom zavodu u Beogradu, a kasnije i internacionalnom birou za pronalaske (WIPO).

Tragedija „Konzomelesa“

Dr Stojić je tokom svojih istraživanja prikupio podatke o podmornici „Konzomeles“, ponosu ruske atomske podvodne flote. Dugačka 110 metara, građena od titana, mogla je da zaroni da dubinu od 1.000 metara, dvostruko više nego druge podmornice.
Tragedija se dogodila 7. aprila 1989. godine – u Severnom moru u blizini Norveške na palubi je izbio veliki požar. Borba sa vatrenom stihijom bila je unapred izgubljena – „Konzomeles“ je potonuo, a samo 27 od 69 članova posade je spaseno. Od tada ova podmornica leži na dubini od 1.680 metara, u potpuno normalnom položaju. U njenim „silosima“ nalazi se 18 raketa sa više od 200 kilograma plutonijuma. Poklopci silosa su otvoreni, vreme otkucava i opominje na mogućnost još jedne katastrofe za životnu okolinu.

Doktor Stojić već 24 godine živi u Švajcarskoj, a svoju stomatološku ordinaciju u Disenhofenu vodi 14 godina. Stomatološki fakultet završio je u Beogradu. Svojevremeno je želeo da postane mašinski inženjer. S obzirom na to da se njegov stariji brat odlučio za stručno usavršavanje u ovom domenu, Slobodan Stojić se opredelio za stomatologiju.
NJegova fasciniranost tehnikom i fizikom, koja traje još od gimnazije, nije ga napustila do današnjih dana. Već dugo traje opčinjenost ronjenjem, koje je u uskoj vezi sa potopljenim brodovima. Prikupio je sve podatke o čuvenom istraživaču morskih dubina Žaku Pikardu koji je ronio u morima čije dubine dosežu do 11.000 metara.
Slobodan Stojić je mnogo razmišljao o potopljenoj ruskoj podmornici „Kursk“ kao i o drugim podmornicama sa raketama punjenim visokotoksičnim, radioaktivnim plutonijumom. Na osnovu njegovih izučavanja pitanje je vremena kada će celo Severno more biti zagađeno radioaktivnim sastojcima, pri čemu će ribe ovog mora biti ugrožene ineupotrebljive za ishranu.

Uigrani tim

Šire informacije o ovom projektu može svako naći na web stranici wwwj. ep.espacenet.com pod imenom pronalazača Slobodana Stojića. Svesrdnu stručnu i moralnu podršku pružio mu je i vrhunski konstruktor podmornica, general u penziji, Dušan Radanović iz Novog Beograda. Ovaj uigrani tim nastavlja saradnju i na drugim projektima.

Pre više od deset godina započeo je konstrukciju robota koji će biti u mogućnosti da se kreće poput insekta na dugim nogama po morskom dnu, kojim bi upravljao čovek sa sigurnog mesta na vodenoj površini. Tako bi se potopljeni brodovi i podmornice mogli locirati, fotografisati, premeriti i kasnije, uz pomoć robota, potpuno ili delimično izvaditi na površinu i kasnije učiniti bezopasnim.
U vrlo bliskom kontaktu je sa poznatim, svetskim priznatim naučnikom Milomirom Vukobratovićem uz čiju stručnost projekat ima velike i realne šanse da se realizuje.