Pamtimo stradale za slobodu zlatnu

pamtimo-stradale-za-slobodu-zlatnu

M. Stanković

Tradicija u Osnabričkoj parohiji: Parastos na Vojničkom groblju

Tradicionalno se uoči Vidovdana, u Memorijalnom centru u Osnabriku, zadužbini Srba koji su na ovim prostorima preživeli strahote Drugog svetskog rata i onih koji su se neposredno po završetku rata ovde nastanili, održava Opšti vidovdanski parastos svim srpskim stradalnicima od Kosovskog boja do današnjih dana.

Drage goste, vladiku Grigorija i vladiku Jovana, parohijani su dočekali u porti Crkve Svetog Georgija. Teodora Dabić i Emilija Tadić su im uručile bukete cveća. Svetoj arhijerejskoj liturgiji u hramu prisustvovali su brojni vernici iz cele Nemačke, ali i iz otadžbine, kao i predstavnici države Srbije. Za pevnicom je bilo i vernika iz Bara i Mostara.

Cveće za vladike: Teodora i Emilija sa profesorkom Slađanom

Posle liturgije, kojom je načelstvovao vladika Grigorije, a sasluživalo mu brojno sveštenstvo među kojima i vladika Jovan, protojerej stavrofor Marinko Rajak (osnabrički paroh) i sveštenici iz Hanovera, Bremena, Bilefelda, Berlina, Dortmunda, Minhena i Esena, sveštenstvo se sa okupljenim narodom uputilo ka Vojnom spomen-groblju na kome počivaju oficiri stradali za vreme bombardovanja 6. decembra 1944. godine. Litiju ka spomen-groblju predvodili su najmlađi parohijani na čijem čelu su bili Andrija Dabić i Slavko Martić, a ikonu cara Lazara je nosio mali Balša Ćosović.

Pred centralnim spomenikom je održan Vidovdanski parastos, grobovi preliveni vinom i služeno koljivo za pokoj duša stradalnika. Koljivo i pogaču su pripremili supružnici Petrović, hadži Radenka i hadži Neđo, osnabrički parohijani iz Minstera.

Venac je položila konzulka Milena Nikolić

Vence su na centralni spomenik položili Milena Nikolić, konzul Generalnog konzulata Srbije u Hamburgu, i Miodrag Prodan u ime osnabričke parohije.

U Crkvenom domu koji je posvećen Svetom knezu Lazaru postavljena je svečana trpeza gde je posle ručka održana svečana akademija koja je počela himnom “Bože pravde”. Sve goste je najpre pozdravio prota Marinko i poželeo svima dobrodošlicu, a zatim se vernicima obratio vladika Grigorije. On je u besedi govorio o velikom srpskom prazniku Vidovdanu, ali je naglasio da pre svega slavimo Svetoga Lazara mučenika i sa njim mnoštvo vojskovođa i vojnika postradalih za krst časni i slobodu zlatnu. Vladika je osvetlio lik kneza Lazara kao čestitog i pobožnog čoveka. Istakao je i kneževe vrline kao obrazovanog, pametnog, dobrog i hrabrog čoveka i podsetio da je Lazareva Srbija bila napredna zemlja, utočište mnogima.

Pozdravne reči okupljenima je uputila i gospođa konzul Milena Nikolić, koja je posebno pozdravila rad i trud sa najmlađima na očuvanju našeg jezika i kulture, kroz organizovanje dopunske nastave na srpskom jeziku i rad folklorne sekcije u osnabričkoj parohiji, jer tako čuvamo svoj identitet.

Đaci i gosti sa vladikom

Svečana akademija

Učenici i omladina osnabričke parohije su izveli svečanu akademiju. Program je vodila Slađana Dunjić Fridrih, profesorka dopunske nastave na srpskom jeziku. U programu su stihove govorili: Teodora i Andrija Dabić, Jovan, Helena i Nikola Milovanović, Slavko Martić, Sonja Lojgerman, Biljana Dabić i Violeta Lukovac, a Tijana Bašić i Ivana Zeković su otpevale dve etno-pesme. Akademija je završena pesmom “Tamo daleko” koju su prihvatili zdušno svi prisutni.

Đaci, članovi folklorne sekcije pod rukovodstvom Biljane Dabić, ulepšali su proslavu svojim izgledom, obučeni u narodne nošnje, kao i svojim angažovanjem u svim delovima proslave, od dočeka vladika, predvođenja litije, recitovanjem i pevanjem.

Članovi folklorne sekcije pred crkvom

Memorijalni centar

U Osnabriku je za vreme Drugog svetskog rata bio oficirski logor OFLAG VI C
u kojem se nalazilo više od 4.000 zarobljenih srpskih oficira. Danas u Osnabriku postoji Memorijalni centar koji sačinjavaju Crkva Svetog Georgija ispod koje je spomen-kosturnica sa 1.020 ćelija, Crkveni dom “Sveti knez Lazar kosovski” u porti hrama i Vojničko spomen-groblje. Na tom groblju su sahranjeni logoraši, žrtve Drugog svetskog rata, među kojima i 116 oficira. U blizini je i Srpsko civilno groblje. Ceo ovaj kompleks nastao je sukcesivnom izgradnjom u spomen nevinim žrtvama koje su stradale u toku silovitog savezničkog bombardovanja 6. decembra 1944. kada je bombardovan oficirski logor.

Detaljnije