Optužnica za ubistvo skoro hiljadu Albanaca

HAG (Beta) – Bivši predsednik SRJ Sloboda Miloševic u cetvrtak ce se po drugi put pojaviti pred sudijama Haškog tribunala, pred kojim se u ponedeljak nastavljaju sudenja pošto je letnja pauza završena. U postupku protiv Slobodana Miloševica 30. avgusta u 10 sati zakazan je statusni pretres.

Miloševic je optužen za proterivanje oko 740.000 Albanaca s Kosmeta i za ubistvo više od 900 Albanaca od januara do 20. juna 1999. godine. U optužnici su navedena imena 572 ubijena Albanca. Napad srpskih vojno-policijskih i paravojnih snaga na albanske civile na Kosmetu bio je planiran i dobro koordiniran na celom podrucju pokrajine, navodi se u optužnici. Srpske snage sprovodile su, kako se navodi, teror nad Albancima u gradovima i selima, sistematsku pljacku, paljenje i rušenje albanskih kuca i naselja, nasilno proterivanje albanskih gradana Kosmeta u Makedoniju i Albaniju uz oduzimanje licnih isprava i vozila.

Mnogi Albanci – žene, deca i stari – bili su prisiljeni da pešace i po 40 kilometara do albanske ili makedonske granice. Veliki broj Albanaca bio je deportovan vozovima, autobusima i kamionima. Ubijanje Albanaca bilo je široko rasprostranjeno i sistematsko, piše u optužnici, u kojoj se ukratko opisuje 12 primera masovnog ubijanja. Prvi je u selu Racak, u opštini Štimlje, 15. januara 1999.

Godine, gde su srpske snage ubile 45 Albanaca. Primera radi, u selu Bela Crkva, u opštini Orahovac, oko 25. marta 1999. Godine, srpske snage ubile su najpre 10 žena i dece, a ukupno 65 Albanaca. U isto vreme, ubile su oko 105 albanskih muškaraca i decaka iz sela Mala i Velika Kruša, u opštini Orahovac. Na ubijene je nabacano seno koje je potom zapaljeno.

Hoce u Beograd

Miloševic je posredstvom grupe holandskih advokata zatražio od okružnog suda u Hagu da ga hitno vrati u Beograd gde je, kako su oni rekli na pretresu, kidnapovan i doveden u pritvor Haškog tribunala koji je nezakonit i predstavlja antisrpski instrument, pre svega NATO-a. Okružni sud u Hagu saopštice odluku 31. avgusta. Za vreme letnje pauze sudskog dela Tribunala, Miloševica su u pritvoru posetili predstavnici njegove SPS, kao i supruga, snaha i unuk.

Oko 27. marta u selu Crkolez/Padalište u opštini Istok, srpske snage ubile su osam clanova porodice Beke Imeraj ispred njihove kuce, a ukupno su ubile oko 20 Albanaca iz tog sela. U isto vreme u selu Izbica, u opštini Srbica, srpske snage ubile se oko 130 albanskih muškaraca i decaka. Oko 2. aprila 1999. godine u srpske snage napale su deo đakovice nazvan Cerim gde su u podrumu jedne kuce u ulici Miloša Gilica ubile i zapalile 20 Albanaca, od kojih su 19 bili žene i deca. U Suvoj Reci 26. marta 1999. godine srpske snage opkolile su tenkovima kucu porodice Beriša i naterale ukucane da izadu. Muškarci su odvojeni od žena i male dece i šest clanova porodice Beriša ubijeno je na licu mesta. Ostali su oterani u jedan kafic zajedno s još tri grupe clanova šire porodice Beriša. Na njih je u kaficu otvorena vatra i bacen je eksploziv tako da je najmanje 34 ubijeno, a mnogi su ranjeni.

Pretres na kojem ce se Miloševic pojaviti jeste uobicajeni pretres na kojem sudije cene kako napreduju pripreme za pocetak sudenja, šta je koja strana uradila ili nije uradila i daju uputstva za što ekspeditivnije postupanje.

Za optuženog je to prilika da sudijama kaže da li ima primedbe na uslove u pritvoru, zdravstvene tegobe ili druge probleme s kojima sudije treba da budu upoznate. Miloševic je Tribunalu 9. avgusta podneo pisani podnesak u kojem je osporio legalnost Tribunala i njegovu nadležnost i u kojem tvrdi da je u Beogradu protivustavno uhapšen i prebacen u pritvor u Hagu 29. juna. Miloševic je tražio odbacivanje optužnice i puštanje na slobodu, odnosno vracanje u SRJ.

Tužilac je na to odgovorio da su Miloševiceve tvrdnje neosnovane i da je prebacen u Hag u skladu sa Statutom Tribunala i važecim medunarodnim pravom, te da sudije uopšte ne treba da se upuštaju u to da li su povredeni jugoslovenski i srpski propisi. To da li je hapšenje i prebacivanje Miloševica u Hag bilo u skladu s ustavima SRJ i Srbije nema nikakvog znacaja za pravnu valjanost njegove predaje u nadležnost Medunarodnog tribunala, naveo je tužilac u odgovoru na Miloševicev podnesak. Cak i kada bi sudsko vece našlo da je prebacivanje Miloševica u Hag bilo nezakonito sa stanovišta ta dva ustava, to ne bi imalo nikakvog uticaja na nadležnost Tribunala, ocena je Tužilaštva.