OD DANAS MOGUćA ZAMENA DULDUNGA ZA DOZVOLU BORAVKA

OD DANAS MOGUćA ZAMENA DULDUNGA ZA DOZVOLU BORAVKA

OSTAJE KO SE UKLOPIO

• Između 15.000 i 20.000 stranaca, navodno, može odmah da iskoristi ovu priliku i reši svoj status u Nemačkoj

Zaključci koje su u petak usvojili ministri unutrašnjih poslova stupili su na snagu kao važeći propis istog časa i od danas mogu da se podnose molbe Uredima za strance oko pretvaranja duldunga (privremenog odobravanja ostanka, odnosno zaustavljanja proterivanja) u dozvolu boravka sa rokom važenja od dve godine. Navodno, između 15.000 i 20.000 stranaca može odmah da iskoristi ovu priliku i reši svoj status u Nemačkoj. Još 40.000 do 60.000 njih (od ukupno 180.000 do 200.000, od čega najmanje trećina sa Balkana) ispunjava ostale uslove izuzev zaposlenja, pa će imati vremena do kraja septembra iduće godine da pronađu neko radno mesto. Ostale čeka proterivanje.
Na redovnom jesenjem zasedanju Stalne konferencije ministara unutrašnjih poslova (na saveznom i pokrajinskom nivou) u Štajnu, kraj Nirnberga, usvojene su odluke u oblasti rešavanja statusa stranaca koji godinama borave samo sa duldungom:
– Boravak će biti odobren samo onima koji su ekonomski i društveno najbolje uklopljeni.
– Najvažniji preduslov je dugogodišnje zaposlenje. Stranci sa bar jednim detetom, koje pohađa obdanište ili školu, moraju da dokažu najmanje šestogodišnji neprekidni boravak u Nemačkoj, a za sve ostale važi rok od osam godina. Dodatni uslovi su dobro znanje nemačkog jezika i odgovarajući stan sa dovoljno mesta za sve ukućane.

Dočekali zoru

Na skupu održanom u hotelu „Maritim“ u Štajnu, umesto svih 17 ministara, glavni posao oko usaglašavanja stavova između dve strane (socijaldemokrata i demohrišćana) obavili su pokrajinski ministri Erhart Kerting (Berlin SPD) i Folker Bufije (Hesen CDU). NJihova bitka počela je u četvrtak, oko 22 sata, i završena u petak pred zoru.
– Posle mnogo čaša vina, tek u ranim jutarnjim satima je postignut dogovor – priznao je novinarima ministar Bufije.

– Od ovog mogu u posebnim slučajevima biti izuzeti mladi koji izučavaju neko zanimanje, porodice sa decom, samci, nesposobni za rad i osobe starije od 65 godina.
– Ko još uvek nema posao dobija rok do 30. septembra 2007. godine da nađe neko radno mesto. Samo sa potvrdom o zaposlenju oni će moći da dobiju dozvolu boravka.
– Dozvola boravka (koja će kod najbolje uklopljenih zameniti duldung) biće najpre odobrena na dve godine. Posle dva ili tri produženja, mogla bi da bude pretvorena u trajnu dozvolu (najavio je bavarski ministar Bekštajn).

Ministarkina poruka

I posle postizanja sporazuma među ministrima u njihovim strankama pojedini funkcioneri tvrde da još nije sve gotovo.
„To je samo tekst“, kaže demohrišćanin Volfgang Bozbah i dodaje da je „morao da protrlja oči zbog neverice u sadržaj dogovora koji je postignut između ministara“.
On je, inače, ključni čovek jedne od dve vladajuće stranke za unutrašnju politiku.
Međutim, kancelarka Angela Merkel je na vreme (u četvrtak uveče) poslala poruku učesnicima zasedanja da očekuje povoljan ishod i postizanje dogovora. Time ih je sigurno pogurala da ne ostave ovaj problem otvorenim.

– Iz Nemačke će biti „dosledno proterivani“ svi oni koji se ne uklapaju u ove odluke i ne ispunjavaju tražene preduslove za ostanak. Ministri su se saglasili oko toga da socijalna pomoć više ne sme da bude neka vrsta nagrade za one koji bi pristali da i pod sadašnjim uslovima ostanu u Nemačkoj.
– Odobravanje dozvole boravka je unapred isključeno kao mogućnost za one koji su bili osuđivani zbog krivičnih dela, za one koji imaju veze sa terorističkim organizacijama i one koji su na bilo koji način obmanjivali nemačke vlasti za strance.