O srbima bez laži

Knjiga „Als Serbe warst du ploetzlić nićt mehr wert“ („Odjednom kao Srbin nisi više ništa vredeo. Srbi i Srpkinje u Švajcarskoj“), autora Dejana Mikića i Erike Zomer, koja je nedavno promovisana u Beloj sali Folkhausa u Cirihu, o čemu su „Vesti“ pisale, izazvala je veliku pažnju čitalaca u Švajcarskoj.
– Knjiga na razne načine govori o tome kako su Srbi svojevremeno u ovoj zemlji bili jedna od najbolje prihvaćenih etničkih grupa i kako im je zbog ratova devedesetih godina na tlu Balkana ugled naglo opao – napominje Mikić, koji je rođen u Beogradu 1961, ali se već kao šestogodišnji dečak preselio u Švajcarsku.
Mikić, koji je studirao etnologiju, istoriju i psihologiju, od 1994. radi kao savetnik i projektant u Karitasovom centru u Cirihu za multikulturalna pitanja. Erika Zomer, koja je rođena u Cirihu 1957, punih 14 godina radi u savetovalištu za strance u Cirihu.
Ideja za knjigu rođena je pre tri godine tokom ankete među migrantima u Švajcarskoj. Našu grupu anketara vodio je Dejan Mikić koji se tada sreo sa različitim životnim sudbinama i odlučio da to pretoči u autentično književno delo.
Junaci ove knjige su Milorad Srejić, Senka Kosić-Bakoč, Olgica Sretenović-Milenković, Dušanka Štaka, đuro Krunić, Snježana Božić, Zagorka Stefanović- Kamencind i Zoran Vučković, koji žive između pet i 35 godina u Švajcarskoj. Autori su ih zamolili da opišu svoj život u domovini, razloge zašto su je napustili, iskustva u Švajcarskoj i kako se njihov život na osnovu političkih zbivanja devedesetih godina izmenio.
Svi oni ne prebacuju Švajcarcima zbog njihovog jednostranog stava prema Srbima:
„Ko je godinama jednostrano informisan, nije u stanju objektivno da oceni kompleksnu političku situaciju na Balkanu“.
Ova knjiga je dragoceno svedočanstvo koje Švajcarcima omogućava da imaju realan uvid u razmišljanja i stavove predstavnika jedne od najmnogobrojnih etničkih zajednica u ovoj zemlji.