Nevesinjci naselili čak i Peru

Svaki dan, s ponosom kažu, ima više od 1.000 poseta na veb sajtu „Virtualna Hercegovina“ koji u Nevesinju kreiraju urednik Dragan Grahovac i direktor ovog projekta Siniša Stanišić.
– Kad na pretraživaču „guglu“ kliknete „Hercegovina“, prvo će vam se pojaviti naša adresa – objašnjava i demonstrira nam to Grahovac dok sedimo u jednoj od prostorija Radio Nevesinja. – Tako nas je našao i jedan naš Nevesinjac, stariji čovek, koji živi u Limi. Nažalost, imena mu se ne sećam, ali pamtim: pisao je da je još za vreme Drugog svetskog rata otišao u Peru i više nikad nije bio ovde… Nismo ni sanjali da tamo ima Nevesinjaca, nikad za takav podatak ni od koga nismo čuli, a onda se čovek sam javio. čudio se – zar smo se i mi priključili na ovo dostignuće modernog doba? I to nam je bilo veliko ohrabrenje, ta obična poruka zemljaka iz Južne Amerike i zahvalnost što negde može pročitati šta se zbiva u njegovom zavičaju i celoj Istočnoj Hercegovini!

Vezani uz stari kraj

Nastao u saradnji Info centra Nevesinje i Radio Nevesinja, sajt prenosi vesti i aktuelne fotografije iz svakodnevnog života istočne Hercegovine. Na mreži je prepoznatljiv kao zavičajni sajt, a odavno je znano da su, ma gde bili, Hercegovci bolećivi prema starom kraju.

– Evo – nastavlja Grahovac – iz Australije nam se javio profesor Nikola Laketa koji je prikupio obimnu građu o nevesinjskim i uopšte o hercegovačkim prezimenima. Prikupljao je to dugo i strpljivo dok je još ovde predavao istoriju. Tokom ovog poslednjeg rata odselio je s porodicom u sidnejsko predgrađe Volongong i iz tog australijskog grada prosledio nam je i ustupio obimnu građu, zanimljivu za veliki broj naših posetilaca.

Pokidane veze

– Za protekle tri godine najčešći posetioci sajta bili su naši iseljenici i hercegovački studenti – u prvom redu oni iz Beograda i Novog Sada – otkriva urednik Grahovac, dodajući da ovaj sajt katkad može da uspostavi i pokidane veze.

Treba li se nakon ovog pitati da je profesor Laketa jedan od redovnijih posetilaca „Virtualne Hercegovine“, zainteresovan šta oni koji nose ta prezimena danas rade, kako žive? I njih bi, razume se, zanimalo kako živi profesor Laketa i njemu slični zemljaci razvejani po širom sveta, ali po hercegovačkim kućama je još relativno malo kompjutera na čijim bi ekranima mogle zatitrati i ovakve vesti.

Zovi Do

Priređivači sajta se trude da ga ukrase i zanimljivostima: tako se jedno nevesinjsko selo „odaziva“ čima ga zovnete – Zovi Do. Aleksa Kovačević, rođeni Nevesinjac, 13 godina je držao rekord Jugoslavije u bacanju kugle! Od osnivanja, 1932, do danas nevesinjski FK Velež tri puta je menjao ime. Ili: sve do 1971. samo tri Nevesinjke imale su visoku stručnu spremu!

– Ne bih hteo da im otkrivam identitet – kaže urednik Grahovac – možda im to ne bi bilo po volji, ali dva predratna prijatelja razmenila su pisma i adrese posredstvom ovog sajta posle punih 15 godina. Razdvojio ih je rat i sve vreme su tragali za adresom jedan drugog, bezuspešno. Kako je iscurila decenija i po i jedan i drugi su počeli da strepe da li je onaj drugi uopšte živ. I onda je onaj iz Holandije, slučajno otkrivši sajt „Virtualne Hercegovine“, otkucao: „Molim vas, ako znate bilo šta o… da mi javite…“ Znali su, javili su mu. Krug sumnji i strepnji je zatvoren, pisma su ponovo krenula na prave adrese. I to je život.