Nemacka veza za drzavljanstvo

Veće sudije Miroslava Bošnjaka u četvrtom opštinskom sudu u Beogradu osudilo je na po sedam meseci zatvora Danicu Jovičić (45) iz Štutgarta, koja je zadržana u pritvoru koji će joj se uračunati u kaznu, kao i Zoricu Ristić (24) iz Zemuna, koja je do pravosnažnosti presude na slobodi, ali će joj se uračunati vreme provedeno u pritvoru posle hapšenja.
Danica, inače, rođena u Opovu, laboratorijski je tehničar i udovica bez dece, dok je Zorica pravni tehničar i bila je zaposlena kao matičar u Upravi za upravne poslove MUP SRJ u Beogradu.

Zorica je oglašena krivom za zloupotrebu službenog položaja i falsifikovanje službenih isprava, a Danica da ju je podstrekavala na ta krivična dela.

Htela da pomogne

Danica je u svoju odbranu navela da živi u Štutgartu, gde ima knjižaru „Zavičajna kuća“ u kojoj, pored ostalog, prodaje i obrasce zahteva za prijem u državljanstvo. Na ovaj način, kako je izjavila, našim zemljacima htela je samo da pomogne da brže dobiju državljanstvo, uzimajući od njih naknadu od 50 do 500 maraka.
Nije, kako tvrdi, znala da su rešenja nezakonita, niti je Zorici davala bilo kakav novac za ovu uslugu, osim troškova za taksi i prevoz, koji nikad nisu bili veći od 40 maraka.

Kako je dokazano, od 1. jula 2000. do 28. juna prošle godine, Zorica je, kao matičar u Upravi za upravne poslove MUP SRJ u Beogradu, iskorišćavanjem svojih službenih ovlašćenja za upis osoba u Matičnu knjigu jugoslovenskih državljana i sačinjavanjem Nacrta rešenja o upisu, za više osoba, sa prebivalištem u SR Nemačkoj pribavila državljanstva SRJ.
Suprotno zakonskoj proceduri, odnosno bez propisanog pismenog zahteva ovih osoba, bez zavođenja ovih predmeta u službenu evidenciju i bez ispitivanja uslova za dobijanje državljanstva za ove osobe, donosila je rešenja o upisu u matičnu knjigu naših državljana.

Zorica je, kako se navodi, u postojećim predmetima i već donetim rešenjima sadržanim u kompjuterskoj evidenciji, zamenjivala lične podatke osoba na koje se predmet odnosio ličnim podacima osoba za koje je sačinjavala rešenja. Tako odštampana rešenja neovlašćeno je overavala službenim pečatom MUP SRJ. Tako je, kako se navodi, radila na Daničin predlog.
Danica je, naime, u Štutgartu od zainteresovanih uzimala fotokopije pasoša SFRJ i izvode iz matične knjige rođenih, kao i naknadu za ovu uslugu, od (tada) 50 maraka do 500 maraka. Fotokopije ovih dokumenata, autobusom na redovnoj liniji Štutgart-Beograd, slala je u SRJ i posredstvom drugih osoba ih predavala Zorici, koja bi takođe autobusom, Danici dostavljala ovako urađena rešenja, i to za 58 ljudi.