NEMA DOKAZA PROTIV SEKS-ŠPIJUNKE

Šveđanka, oficir Kfora, koja je osumnjičena za špijunažu i odavanje vojnih tajni srpskom ljubavniku na Kosovu oslobođena je jer nisu mogli da dokažu da je napravila krivično delo protiv državne sigurnosti.
Švedski državni tužilac Tomas Lindstran prekinuo je početkom ove nedelje istragu koja je pokrenuta pre dve godine. Šveđanka je 18. aprila 2006. godine vraćena kući i protiv nje je pokrenut postupak pod sumnjom da je špijunirala za svog ljubavnika.
Po pisanju lista „Ekspresen“, američka obaveštajna služba kontaktirala je švedsku vojnu obaveštajnu službu MUST i saopštila im da njihov oficir ima ljubavnu vezu sa Srbinom koji je zaposlen u lokalnoj kancelariji UN-a na Kosovu (Unmik).
– LJubavna veza je otkrivena od drugih. Napravili smo istragu, ona je priznala i poslali smo je kući – kazao je šef švedskog štaba Ulof Granander.
Švedske oružane snage su strahovale da je oficirka mogla otkriti informacije vezane za NATO i Kfor.
– Uvek postoji rizik da se nešto desi u ovakvim situacijama – kaže Granander.

Dva naredbodavca

Špijunska afera između 35-godišnje Šveđanke, kapetana korvete (u kopnenoj vojsci odgovara činu majora) i srpskog obaveštajca koji je radio kao prevodilac u Kforu, potresla je švedske vojne vlasti. Protiv Šveđanke je bila podneta prijava za krivično delo ugrožavanja državne sigurnosti, a za srpskog obaveštajca otkriveno je da je imao dva naredbodavca. Iako je slučaj označen kao državna tajna švedski mediji su objavili nacrtan portret srpskog špijuna za koga su saznali da je nekoliko godina stariji od Šveđanke i da je u kontaktima sa svojim naredbodavcima imao tajno ime DŽon Smit. Stručnjaci NATO-a su uspeli da rekonstruišu obrisana dokumenta na kompjuteru koji je koristio srpski obaveštajac. Iz njih može da se vidi da je sa jednim naredbodavcem kontaktirao na srpskom, a da je drugom naredbodavcu koji je imao kodno ime Marti slao šifrovane podatke.

Švedska oficirka je imala položaj koji je bio važna spona između više internacionalnih organizacija.
– Mi ne dozvoljavamo da naše osoblje ima ljubavne odnose sa nekim od lokalnog stanovništva. Izuzetno je važno da smo nepristrasni – kazao je Granander za švedske medije.
Međutim, pitanje pristrasnosti nije jedini razlog zašto ne dozvoljavaju ovakve veze. Puno je opasniji rizik da se ljubavni odnosi mogu iskoristi za izvlačenje tajnih podataka.
U izjavi švedske kontraobaveštajne službe MUST stoji da je oficirka bila zavedena od strane srpskog agenta dok je bila na službi. Pošto se radi o hiljadama poverljivih vojnih dokumenata ovo se smatra najvećom špijunskom aferom koja je do sada pogodila snage NATO-a i Kfora na Kosovu. Srpski obaveštajac je po rečima šefa MUST-a dobio veoma osetljive dokumente.
– Otkrivene su tajne NATO – informacije o njihovim bazama, stanju pripravnosti, pogledi na situaciju na Kosovu i slično – kazao je Jon Daniels šef MUST-a i objasnio kako je to uspelo srpskom špijunu:
– To je klasična špijunska metoda koju je koristila, na primer, istočno-nemačka tajna služba sa velikim uspehom. Oni se obično zovu Romeo-špijuni.

Srpski obaveštajac nestao

Šveđanka je obično brzo davala odgovore na postavljena pitanja srpskom obaveštajcu koje je on kasnije elektronskom poštom slao svojim naredbodavcima. Kada je američka obaveštajna služba otkrila aferu i obavestila švedske kolege u aprilu 2006. godine oficirka je poslata kući o čemu su tada „Vesti“ opširno pisale. Tada je saslušan i osumnjičeni srpski agent koji je priznao da je fotografisao tajne dokumente ali da je to radio da bi zaštitio sebe, svoju porodicu i prijatelje. Agent je tada pušten i posle toga mu se gubi svaki trag.

Iako je oficirka radila preko deset godina u švedskoj vojsci, za manje od mesec dana je započela ljubavnu romansu sa Srbinom. Švedski kapetan korvete dobila je čak i medalju za svoje zalaganje na Kosovu. Ono što tada komanda nije znala je da njena medalja ima i drugu stranu. Ova špijunska afera izavala je veliki odjek i švedske vojne vlasti su izrazile bojazan da može da utiče na saradnju sa NATO-om. Prekidanje istrage nakon više od dve godine, sa obrazloženjem da nema dovoljno dokaza, dobro je došlo nadležnima da stave tačku na ovaj slučaj.