Naprednjaci sem Narodne banke traže i kriminalističku policiju

(ponedeljak, 6. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Jorgovanka Tabaković zvanično kandidat za novog guvernera Narodne banke Srbije. SNS traži da njihov čovek bude načelnik Uprave kriminalističke policije. Ministar bez portfelja Sulejman Ugljanin moraće da objasni prvom potpredsedniku Vlade Srbije Aleksandru Vučiću zašto je prisustvovao postavljanju spomen-ploče u čast Aćif-efendije, zloglasnog nacističkog komandanta. Italijanski Fijat“ ima ozbiljne primedbe na odnos naše države prema obavezama koje je ona preuzela u vezi sa fabrikom Fijat automobili Srbija. Pred spomenikom trubaču u središtu Guče, danas u 10 sati, svečano će biti otvoren 52. Dragačevski sabor trubača.

Jorgovanka prvi bankar

Ono što su mediji nedeljama spekulisali u nedelju je i zvanično potvrđeno – Jorgovanka Tabaković je kandidat za novog guvernera Narodne banke Srbije. Predsednik Srbije Tomislav Nikolić predlog sa njenim imenom dostavio je Skupštini, koja će u ponedeljak početi raspravu o izboru prvog bankara Srbije. Poslanici će u klupe ući oko 10 časova, a novi guverner će verovatno biti izabran do kraja dana. Očekuje se žustra polemika jer su parlamentarci opozicije i tokom vikenda, kada su usvojene izmene zakona o NBS, bili protiv postavljanja partijskog kadra na tu funkciju. Kako su rekli, to vodi politizaciji centralne banke, koja treba da bude nezavisna, piše Politika.

SNS traži deo MUP-a

Srpska napredna stranka u pregovorima je sa koalicionim partnerima da joj se dodeli i mesto prvog operativca Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, piše Blic. Oni traže da njihov čovek bude načelnik Uprave kriminalističke policije.

Na ulicama Knina karnevalska atmosfera

Atmosfera karnevalska, ali pod obezbeđenjem – celom dužinom ulice Franje Tuđmana u Kninu ljudi kao na korzou šetaju pored štandova sa šećernim bombonama, suvenirima u liku Gospe i čudesnim sredstvom za lečenje svih rana zvanim Gospina trava – piše novinarka Danasa koja je bila na ulicama Knina tokom svečanog prijema povodom Dana domovinske zahvalnosti. Za razliku od, recimo, grandioznog vašara u Busijama kod Beograda, kojeg sredinom maja organizuje izbeglo stanovništvo iz tih krajeva u čast pravoslavnih ćirila i Metodija, ovde nema mešavine Vudstoka i guslarskih večeri. Priredba je nalik sletovima iz socijalističke ere, gde je prisustvo organizovane državne sile i energije veoma opipljivo. Ipak, tu se sličnost i završava, jer iako etno elementi – nošnje, pesme, marame i slavljenje kolektivnog duha apsolutno preovlađuju – nema ni traga nekadašnjim simbolima rada, jednakosti i bratstva i jedinstva – piše Danas.

Ugljanin podržao nacističkog komandanta, Vučić ljut

Ministar bez portfelja Sulejman Ugljanin moraće da objasni prvom potpredsedniku Vlade Srbije Aleksandru Vučiću zašto je prisustvovao postavljanju spomen-ploče u čast Aćif-efendije, zloglasnog nacističkog komandanta, koji je 1945. osuđen i streljan zbog monstruoznih zločina i ubistva najmanje 7.000 Srba, piše Pres. Ovaj zločinac bio je u centru pažnje i 2009. godine kada su navijači FK Novi Pazar na utakmici sa Crvenom zvezdom na tribinama istakli transparent Stadion Aćif-efendija, o čemu je Press pisao. Upravo je tada Vučić prvi javno upozorio i osudio ovaj ispad ekstremista i podsetio da je Aćif Hadžiahmetović, poznatiji kao Aćif-efendija, bio zloglasni komandant nacističkog Novog Pazara.

Monahinje žive u četiri zida

Tačno je da nas niko ne dira, ali kako bi i mogao kada iza ova četiri zida nikud ne izlazimo. Trinaest godina čuvali su nas vojnici, pa ni tada nisu mogli da nas odbrane od horde Albanaca koja je popalila i porušila sve što joj je došlo pod ruku. A prošle godine, naočigled vojnika Kfora, pokradena nam je radionica i niko za to nije odgovarao. Pa, zar mislite da nas mogu ovi odbraniti – s mirom u glasu, bez imalo ogorčenja, za Politiku govori mati Anastasija koja je u manastir Devič, sagrađen oko 1434. godine u ozloglašenoj Dreničkoj šumi na petom kilometru od Srbice, došla pre tačno 44 godine. Imala je, kaže, 13 godina kada je došla u carstvo božije.

Tadićevim putem u regionu

Nova Vlada Srbije mora da nastavi dobru praksu bivšeg srpskog predsednika Borisa Tadića kada je reč o odnosu prema državama u regionu, smatraju Danasovi sagovornici. Prema njihovom mišljenju, teško je davati prognoze, ali nije neobično što su susedne zemlje zabrinute zbog novog predsednika i premijera Srbije Tomislava Nikolića i Ivice Dačića, s obzirom na njihovu političku prošlost. Zbog toga, ističu naši sagovornici, Nikolić i Dačić će morati da dokažu svoju težnju dobrosusedskim odnosima. Buduća Vlada Srbije treba da u regionu afirmiše vrednosti kao što je uzajamno poštovanje teritorijalnog i državnog suvereniteta, jer u suprotnom može doći do povratka u prošlost – kaže za Danas Vehid Šehić, kopredsednik Igmanske inicijative za Bosnu i Hercegovinu.

Fijat ljut na Srbiju

Italijanski Fijat ima ozbiljne primedbe na odnos naše države prema obavezama koje je ona preuzela u vezi sa fabrikom Fijat automobili Srbija, saznaje Pres. Kako su preneli odlično obavešteni i potpuno pouzdani izvori bliski samom vrhu italijanske kompanije, Fijat ima tri ključne zamerke – pre svega država, kao suvlasnik fabrike, i dalje duguje oko 60 miliona evra koje je odavno trebalo da uplati, a znatno kasne i radovi na izgradnji obilaznice oko Kragujevca, kao i spajanju tog grada sa autoputem Beograd – Niš, preko Batočine. Srbija ima 33 odsto vlasništva u kompaniji Fijat automobili Srbija, pa su tom udelu srazmerne i preuzete novčane obaveze u investiranju.

Preostalo oko 2,5 miliona akcionara

Srbija ima 4,82 miliona malih akcionara koji su akcije velikih srpskih preduzeća dobili besplatno. Njihovo akcionarstvo, nažalost, svodi se samo na jedno pitanje: da li odmah unovčiti ove hartije ili sačekati. Zvanični podaci kazuju da je, od početka trgovanja besplatnim akcijama, avgusta 2010, zaključeno tačno 2.319.870 ugovora o prodaji ovih hartija. Kako je Novostima potvrđeno u Pošti Srbije, preostalo je oko 2,5 miliona akcionara koji nisu ispostavili nijedan nalog za prodaju besplatnih akcija.

Zapalio sam druga zbog straha

Dugovao sam Martinu 150 evra, a u petak kada me je pozvao da mu vratim novac kod sebe sam imao nešto više od 5.000 dinara. Arsić mi je rekao da više ne želi da me čeka i da mu novac vratim kako znam i umem. Ustao sam iz kafane u kojoj smo sedeli, sipao u plastičnu flašicu benzin i vratio se na lice mesta. Martina sam, iz straha, polio benzinom i zapalio. Ovo je, kako nezvanično saznaju Novosti, prilikom saslušanja izjavio M. J. (17) iz Knjaževca, koji je u petak u kafani na vašaru u Knjaževcu polio benzinom i zapalio Martina Arsića (25) godina.

Dvojica mrtvih u padu aviona kod Obrenovca

Pilot Miroslav V. i nepoznati mladić iz Surčina poginuli su sinoć u selu Ratari nadomak Obrenovca kada se srušio sportski avion kojim su leteli. Kako su nezvanično saznale Novosti do nesreće je došlo oko 20:40 kada su pilot i momak koji je krenuo da se provoza hteli da naprave još jedan krug pre nego što se spuste na aerodrom. Krila letelice su tada počela da se krive i avion je velikom brzinom završio u šumi.

Rus silovao Srpkinju u Budvi, policija ćuti

R. R. (32) iz Aranđelovca, koja je radila kao krupije u kazinu hotela Avala u Budvi, dobila je otkaz nakon što je budvanskoj policiji prijavila da ju je silovao ruski državljanin E. B., inače suvlasnik kazina. Inspektori su žrtvi prethodno savetovali da ne prijavljuje napasnika i da zaboravi šta joj se desilo, piše Pres. Ona je dugo razmišljala da li sve da prijavi policiji, s obzirom na to da nije iz Crne Gore, da kod kuće u Srbiji ima maloletno dete, kao i da je E. B. poznat policiji kao problematičan tip, koji nekoliko godina živi u Budvi i kome policija ne može ništa.

Propada grob i spomen kuća Tošeta Proeskog

U oktobru će se navršiti pet godina otkako je u saobraćajnoj nesreći poginuo makedonski slavuj Toše Proeski, jedan od najboljih muških pop vokala sa Balkana. Sahranjen je u Kruševu, na Gumenju, a makedonski mediji ovih dana pokušavaju da nađu odgovor na pitanje zašto propada grob Tošeta Proeskog?! Ne postoji razumno ni logično objašnjenje, pišu tamošnji dnevnici, što na petogodišnjicu njegove tragične smrti, na grobu još nije postavljena ni nadgrobna ploča, niti spomenik. Šta tek reći za krovnu konstrukciju, na kojoj je pleksiglas ili neki sličan materijal, koji ne može da zadrži malo obilnije kiše ili sneg, pišu Novosti. Nema odgovora ni na pitanje zašto je 17 honorarno angažovanih lica u spomen-kući Todor Proeski otpušteno, te i ona sada propada. Novinari takođe traže da se objasni apsurd kako da u muzejskoj postavci u spomen-kući, koja treba da predstavlja hronološki prikaz Tošetovog života, nema mesta za njegov omiljeni automobil, popularnu Folksvagenovu bubu, koja prekrivena ciradom trune u jednom od komšijskih dvorišta.

Počinje Guča

Pred spomenikom trubaču u središtu Guče, danas u 10 sati, svečano će biti otvoren 52. Dragačevski sabor. Domaćini, po tradiciji, zdravicom tada poručuju posetiocima da će u narednih sedam dana biti dragi gosti u trubačkoj prestonici sveta, piše Politika. Do 12. avgusta, na scenama ispred Centra za kulturu i na velikoj pozornici na saborištu, smenjivaće se i takmičiti 50 orkestara iz Srbije, Evrope i Brazila, desetine pevačkih i igračkih grupa i poznata imena iz estradnog društva. U svim programima Sabora pojaviće se 1.200 učesnika a centralni događaj je, po običaju, takmičenje najboljih trubačkih orkestara Srbije, zakazano za subotu, 11. avgusta u 21 čas. Tada će najbolji srpski majstori ovog instrumenta podeliti titule, nagrade i slavu, dičeći se trijumfom na Saboru u Guči.

Blic piše da je u Guči sve više gostiju iz Hrvatske, a da mnogobrojni saboraši iz Evrope već tokom vikenda počinju da stižu na festival.

Zabranjeno ponavljanje razreda

Škole bi u narednim godinama mogle da ostanu bez ponavljača! Ova incijativa pokrenuta je u pojedinim zemljama Evropske unije, a ako se ideja primi, mogla bi se presaditi i u Srbiju. Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) predložila je zemljama Evropske unije da ukinu ponavljanje razreda, jer je neefikasno i skupo, pišu Novosti. U njihovoj preporuci kaže se da od sadašnjeg modela, koji podrazumeva da neuspešna deca dva puta idu u isti razred, gube svi – i država i sami učenici! Umesto da izgube godinu, preporučeno je da bude uvedena neka vrsta letnjih škola, ali i obaveza da pohađaju dopunsku nastavu. Tako bi učenici sa dve ili više zaključenih jedinica izgubili samo jedno leto, a ne i celu narednu godinu. Tokom raspusta bi odlazili na časove, a nastavnici bi mogli više da im se posvete na časovima kojima bi prisustvovale male grupe dece.

Nemačku trese afera nezakonite transplantacije organa

Savezni ministar zdravlja Danijel Bar najavio je detaljnu istragu afere koja od pre mesec dana potresa Nemačku – skandal oko nezakonite transplantacije organa u vodećim medicinskim ustanovama zemlje. Uz najavu o potpunom rasvetljavanju svih detalja spornih transplantacija, ministar Bar je naglasio da će vinovnici afere biti rigorozno kažnjeni – za nauk drugima, piše Politika. Kritičari, međutim, nisu se zadovoljili obećanim. Zahtevaju detaljnu istragu svih slučajeva transplantancije koje su minulih godina sprovedene u Nemačkoj. Pri tom ističu da se sadašnja istraga u Nemačkoj usredsređuje na slučajeve u kojima su, izvesno uz naplatu mita, pacijentima presađivani legalni organi preko reda – na uštrb onih koji mito nisu platili. Nerazjašnjeni su slučajevi transplantacija u kojima su presađivani organi koji nisu zavedeni u zvaničnu evidenciju…

Bitka za Alep – presudna

Grad Alep je vrlo važan za obe zaraćene strane. Za vladu u Damasku to je i psihološko-propagandno pitanje, ako u ruke pobunjenika padne taj grad, pada i režim u Damasku. Jer, Alep se nalazi na severozapadu Sirije, blizu granice s Turskom, vrlo je jak industrijsko-trgovački centar i ako ga pobunjenici skroz osvoje imaće kompaktnu teritoriju pod svojom kontrolom oslonjenu na Tursku, s kojom je Sirija sada, zapravo, u neobjavljenom ratu, a odakle vojna pomoć pobunjenicima stiže potpuno slobodno – piše reporter Politike iz Sirije.

Serena: Navijam za Novaka

Mnogo volim Novaka. U stvari, ja ga prosto obožavam. On je jedna od onih osoba koja vas uvek natera na osmeh. Kad god ga sretnem, uvek se zajedno šalimo. Pun je pozitivne energije i ima odličan smisao za humor. Nema potrebe da o njegovim teniskim kvalitetima trošim reči. Zaista je odličan igrač. Uvek navijam za njega, bez obzira protiv koga igra. Veliki sam njegov obožavalac – ekskluzivno za Danas govori olimpijska pobednica Serena Vilijams.