Potpredsednik stranke Srbija centar (SRCE) i nekadašnji šef Misije Srbije u Evropskoj uniji (EU) Duško Lopandić ocenio je da je usvojena rezolucija Saveta Evrope o Srbiji još jedna u nizu raznih međunarodnih rezolucija koje se svode na kritiku stanja u zemlji, a da će za dve nedelje biti i nova rezolucija Evropskog parlamenta, još oštrija.
„U slučaju Saveta Evrope, mi smo članovi, na neki način to je ozbiljnije, jer iako ste član, dobijate kritike od takve organizacije koja se uglavnom bavi ljudskim pravima, demokratijom i slično. To je samo jedan kontinuitet. Naše vlasti, naravno, odbacuju kritike, a ako treba čak se i pohvale kritikama“, rekao je Lopandić za televiziju Newsmax Balkans.
On je dodao da su vlasti posle šest meseci najzad ukinuli manje-više odredbe pravosudnih zakona.
„Oni se sad hvale time što smo izgubili kao zemlja šest meseci sa tim preganjanjem sa Venecijanskom komisijom. Na kraju se sve svelo na ono što je rečeno na početku – nemojte to da radite, nemojte da usvajate te zakone. Ali to je tako, nekada potpuno deluje iracionalno“, rekao je Lopandić.
Komentarišući tvrdnje vlasti da su napravljene promene u tim zakonima, Lopandić je konstatovao da su one vraćene na staro, ili, ako se računa da je Tužilaštvo za organizovani kriminal bilo na udaru ovih poslednjih meseci, što su ljudi pomerani, sad ih ponovo vraćaju na ta mesta.
„Možemo zamisliti te tužioce koji ne znaju gde su, vode neke od najozbiljnijih slučajeva, a onda tako arbitrarno budu pomereni, pa posle tri meseca vidimo da se vraćaju ti isti ljudi nazad zato što su prisiljeni od strane međunarodne, Venecijanske komisije i tako dalje. Vlastima odgovara da vrše neku vrstu indirektnog pritiska na tužilački posao uopšte“, rekao je on.
Lopandić je ukazao na to da vlast može da manipuliše, poput najnovijeg slučaja istrage o „zvučnom topu“, jer kontroliše 90 odsto narativa medija.
Na pitanje o Platformi za evropsku Srbiju, čiji je SRCE član, on je naglasio da je to jedna sasvim nova inicijativa koja nikakve veze nema sa onim što vlast priča o evropskom putu, jer režim u stvari vodi antievropsku politiku.
„Nema dve opozicije ovde. Ja mislim da postoji pobunjeno društvo koje se na razne načine izražava. Vrlo dobro znate da su se studenti u stvari na neki način stalno ograđivali od te opozicije, da bi probali da privuku ljude koji su protiv ove vlasti“, rekao je on.
Ali što se tiče zahteva, „naši glasači, naši članovi bili su na svim ovim protestima zajedno sa onim glasačima koji su za studente. Dakle, tu i jedni i drugi zajedno tražimo iste stvari, a to je da se trudimo da objasnimo da ova zemlja nije vođena na pravi način, u dobrom pravcu“, zaključio je Lopandić.






