Ljubav prema otadžbini

Srpska pravoslavna crkva i Generalni konzulat Srbije u Frankfurtu organizovali su u hramu Vaskrsenja Hristovog predavanja profesora Prirodno-matematičkog fakulteta iz Niša, koji su tokom četvorodnevnog boravka u metropoli na Majni bili gosti, i nekoliko odeljenja dopunske nastave na srpskom jeziku. Predavanje na temu “Zelena blaga Srbije” održala je prof. dr Zorica Stojanović Radić, a na temu “Papir, kamen, makaze” prof. dr Milan Zlatanović.

– Govorila sam o nacionalnom blagu, to jest zelenom blagu Srbije koje se odnosi na nacionalne parkove. Predstavila sam nacionalne parkove sa biološkog aspekta, ali i sa kulturološkog i istorijskog gde su deca mogla da vide nasleđe nacionalnih parkova i u smislu srpske istorije, manastira koji se tamo nalaze, arheoloških nalazišta i svega ostalog što je bitno za Srbiju. Ovo predavanje je bilo vrlo ispunjavajuće za mene jer su prisustvovala deca koja slušaju nastavu na srpskom jeziku i bilo mi je drago što su mališani zainteresovani za ovu temu – rekla nam je Zorica Stojanović Radić, prodekan za materijalno-finansijsko poslovanje Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu i uskoro redovni profesor na odseku za biologiju i ekologiju.

Milan Zlatanović, redovni profesor Prirodno-matematičkog fakulteta na odseku geometrije, navodi da je kroz igru i interakciju želeo kod dece da probudi logiku.

Deca vole i matematiku: Milan Zlatanović

– Namera je da deca zaključuju i razviju u sebi strategiju kako bi pobedili protivnika. Samim tim, ta neka strategija stoji i u teoriji igara koja je jedna od oblasti matematike koja je dosta razvijena i ima primenu u kompjuterskoj nauci i pravljenju igara. Prezadovoljan sam predavanjem. Deca su učestvovala u diskusiji i to vrlo dobro i tačno odgovarala na pitanja. Čak sam im pomenuo neke matematičke pojmove, onako provukao između nekih delova igranja.

Predavanja su pratila cele porodice, pa tako Dunja Stojiljković navodi da je došla sa sestrom Milom, mamom Brankicom i tatom Marijanom.

– Moja sestra još ne ide u srpsku školu, a ja sam u drugom razredu. Dopalo mi se predavanje o prirodnim lepotama Srbije. Možda odemo na Đerdap ili na Taru sledeće godine jer mi se tamo mnogo sviđa – kaže nam Dunja.

Tata Marijan dodaje da je ceo događaj na sve Stojiljkoviće ostavio prelep utisak.

– Pre svega jer su naše institucije uspele da nam se predstave, pogotovo našoj deci. Sve ono o čemu su pričali i o nacionalnom blagu i matematici je vrlo važno jer su nam pokazali da i u Srbiji toga ima. Naša deca nemaju puno mogućnosti da vide šta sve postoji u Srbiji i da je to prelepa zemlja. U Nemačkoj se to daleko više potencira, pa je dobro da se vidi da i kod nas ima prirodnih lepota i pametnih ljudi, a možda i boljih nego ovde. Profesori su bili odlični i odlično sam ih razumeo jer smo mi iz Leskovca – u šali dodaje Marijan.

Oduševljeni: Porodica Stojiljković

Učenike Dopunske nastave na srpskom jeziku i njihove roditelje okupljene u velikom broju, kao i ugledne goste iz Niša, blagoslovio je otac Simon Turkić.

Blagoslov: Otac Simon Turkić

– Gosti hrama su bili istaknuti profesori iz naše otadžbine sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu. Dekan Niko Radulović je jedan od svetski poznatih stručnjaka za hemiju, a i svi drugi profesori su vrsni doktori nauka. Svi smo uživali u predavanju. Najveće zadovoljstvo je što su u crkvi većinom bila dečica kod kojih se videlo koliko su zainteresovana za nacionalne parkove. Osetila se velika ljubav prema otadžbini i meni kao svešteniku je drago da su ovde u crkvi bili spojeni nauka i mladost i svi smo svedočili da je ljubav Hristova nauka koja nas sve spaja. U slavu Božju – reče na kraju otac Simon Turkić, domaćin predavanja.

Gosti i domaćini u hramu

Fantastično

U predavanjima su uživali Dušan i Marko Trbojević, kao i njihovi roditelji Danijela i Dalibor.

– Ovo je baš bilo fantastično. Pre oko mesec dana smo se preselili u Frankfurt iz jednog malog mesta u pokrajini Bajern. Tamo nije bilo nikakvih događaja vezanih za nas i našu zemlju. Ovo je zaista lepo da deca, a i mi roditelji možemo da učestvujemo na predavanjima. Za nas starije ovo je bila dobra prilika da se prisetimo nekih krajeva u Srbiji i kakvu baštinu imamo. Dušan i Marko su prošle godine počeli onlajn da pohađaju srpsku dopunsku školu, a sada su krenuli na časove u Majntalu kod nastavnice Bojane Rakonjac i veoma su zadovoljni – kaže mama Danijela.

Dušan Trbojević je u trećem razredu dopunske škole i dodaje da mu je bilo zanimljivo predavanje.

– O prirodnim lepotama Srbije je bilo interesantno, ali mi se matematika više dopala. Volim matematiku jer postoje zadaci koje treba rešiti i to je meni interesantno. Za igru Papir, kamen i makaze sam znao i ranije, ali nisam znao koliko stvarno ima tu mogućnosti i koja sve značenja ima.

Porodica Trbojević

Prelepo iskustvo

– Za kolege i za mene lično prelepo iskustvo. Ovde sam kao predstavnik departmana za matematiku. Takođe bih voleo da ovo traje i kada dođu moje kolege sledeći put iz drugih oblasti i sa drugim interesantnim temama, da širimo tu ljubav prema matematici – rekao nam je dr Zlatanović.

Zajednički rad

Branko Radovanović, generalni konzul Srbije, zahvalio je Srpskoj pravoslavnoj crkvi, Slavku Todiću koji je goste iz Niša dočekao u svom hotelu u Babanhauzenu, Biljani Bukinac, koordinatorki dopunske nastave na srpskom jeziku, Ljubiši Simiću, predsedniku UP Sedmica, dnevnom listu “Vesti” i svima koji su učestvovali u ostvarenju četvorodnevne posete profesora niškog Prirodno-matematičkog fakulteta.

Zahvalio na saradnji: Branko Radovanović

Чланак Ljubav prema otadžbini се појављује прво на Vesti online.