Kad Japanci uče od Srbina

Ako se desi da sretnete Japance koji veoma dobro igraju naša kola, prepliću „dvojčicu“ kao da su rođeni u Šumadiji, budite sigurni da dolaze iz oblasti Hirošime, preciznije iz grada Tomo koji je predgrađe Fukujame, a tome ih je naučio jedan Lozničanin! Nedavno je Miodrag Spernjak, koreograf lozničkog KUD „Karadžić“, tokom dvanaestodnevnog boravka u Japanu stanovnike zemlje samuraja, pirinča, izlazećeg sunca i trešnjinog cveća podučavao igrama i pesmama našeg folklora. Držao je seminar za više od 120 polaznika koji će stečeno znanje preneti širom Japana.
Spernjak im je pokazao oko 64 kola iz Jadra, Užica, Bele Palanke, Šumadije, Ponišavlja kao i starogradske igre, a naučili su i nekoliko naših tradicionalnih pesama.
– Sve su pažljivo i brzo učili, ali ih je najviše zanimao splet igara iz Šumadije sa kojim ovog leta žele da nastupe na Međunarodnom festivalu „Evropa igra“ u Loznici. Sam seminar trajao je šest dana, a dnevno se vežbalo oko četiri sata.

Koreograf

Miodrag Spernjak je član „Karadžića“ punih 37 godina i do sada je uradio više od 50 koreografija. Boravak u Japanu iskoristio je i da ode i do Hirošime i posle 36 godina sretne se sa svojim prijateljem inženjerom, koji je šezdesetih godina prošlog veka gradio lozničkog hemijskog giganta.

Osim koreografa iz njihovih folklornih društava polaznici su bili i pojedinci, uglavnom penzioneri. Neki su dolazili iz Nagasakija udaljenog 450 kilometara, a bile su i dve gospođe iz 800 kilometara dalekog Tokija i drugih gradova. Svi oni su sami snosili troškove boravka i tri dana pratili predavanja. Prijatno me iznenadila njihova želja ne samo da nauče naše igre nego i saznaju nešto više, kada se i zašto koja igra igra i slično, tako da su još jednom na delu pokazali svoju čuvenu istočnjaku temeljitost – tvrdi Spernjak koji još iz vremena izgradnje „Viskoze“, koju su pravili japanski stručnjaci, pomalo govori japanski, pa je predavanja držao na kombinaciji japanskog i engleskog, a bogami je i Japance naučio nekoliko naših reči.

Narodna nošnja

Bračni par Oka interesuje se za folklor evropskih naroda, pa su učili igre Mađarske, Rumunije, Bugarske, Poljske i naše. Prvi susret sa srpskim folklorom imali su 2003. godine u poljskom gradu Plock gde su se upoznali sa članovima lozničkog KUD-a „Karadžić“. Na lozničkom festivalu „Evropa igra 2004“ pored tradicionalnih japanskih igara odigrali su i srpsko kolo. Prošle godine u Srbiji su kupili i dve srpske narodne nošnje koje su ponosno nosili tokom seminara u Japanu.

A otkud on u Japanu? U poljskom gradu Plock, na „Evropskom pikniku“ pre dve godine sreli su se članovi KUD „Karadžić“ i Zapadnojapanskog folklornog Udruženja iz grada Fukujame. Jošijaki Oka, koji je rukovodilac tog Udruženja, i njegova lepša polovina Jumiko, željni da upoznaju naš folklor, bili su prošlog leta u Loznici i nastupili na festivalu „Evropa igra“. Tada je usledio poziv za posetu Japanu, pa su ugostili Spernjaka, koji je prvi put zakoračio na tlo daleke japanske carevine.
– Poseta je rezultat saradnje ‘Karadžića’ i Zapadnojapanskog folklornog Udruženja iz Fukujame. Oni na leto treba da nastupe na našem festivalu sa spletom šumadijskih igara, a da ‘Karadžić’ 2006. gostuje u Japanu – tvrdi naš koreograf.

On je, kako su otkrili domaćini, prvi Srbin koji Japancima drži predavanje iz ove oblasti. NJegovom boravku u tamošnjim medijima dat je veliki značaj, pa su lokalne novine, sa tiražem od nekoliko stotina hiljada primeraka, a i oblasne sa milionskim tiražima, objavljivale reportaže. Priređen mu je i prijem kod gradonačelnika Fukujame, koji je izrazio želju da se saradnja između Loznice i Fukujame proširi, a naš ambasador u Japanu Predrag Filipov, poslao je pozdravno pismo učesnicima seminara.
Iako su Japanci superiorni u tehnologiji, industriji, rade po ceo dan, ipak i od nas mogu da nauče nešto. Kako da se opuste, zaigraju i zapevaju jer život čini i igra i pesma, a ne samo rad.