Pupin radi za dijasporu

Tehnički fakultet „Mihajlo Pupin“ iz Zrenjanina krajem 2004. godine završio je realizaciju značajnog projekta koji je materijalno podržalo Ministarstvo za nauku i zaštitu životne sredine Republike Srbije. Sistem učenja na daljinu, baziran na Internet tehnologijama uz korišćenje multimedijalnih obrazovnih softvera mogao bi da bude interesantno i za studente u dijaspori.
– Ovo je samo početak realizacije želje, ali i potrebe da Srbija dobije virtuelni univerzitet – objasnio nam je Velimir Sotirović, dekan fakulteta i rukovodilac tima koji je učestvovao u izradi pomenutog projekta. – Programski paket nazvali smo „ljuska“. Nastavnici mogu da kreiraju sadržaje, studenti da uče, vežbaju i rešavaju testove preko modemske i satelitske komunikacije.
Recenzija sistema „ljuska“ rađena je u Italiji i Nemačkoj, a fakultet „Pupin“ sarađuje sa univerzitetima u Mađarskoj, Rumuniji, Ukrajini.

Polaganje ispita

– Pri izradi programa mislili smo na sve, i na talentovane i na hendikepirane, ali i na obavezu da vreme upoznavanja sa specifičnostima sistema bude kratko. Dakle, i dijaspora će uskoro moći da se uključi u univerzitetsko obrazovanje Srbije, ali ostaje da se reguliše zakonska obaveza o polaganju ispita isključivo u zgradi fakulteta – ističe naš sagovornik.

– Davne 1969. godine sam boravio najpre u SSSR-u, pa u Minhenu i spoznao šta znači saradnja među univerzitetima. Mogu reći da sam krao znanje od Nemaca. Sve je rezultiralo kasnijim pozivom Nemaca da napišem udžbenike iz matematike za osnovno obrazovanje. Most naučne saradnje trebalo je da bude ojačan 1999. godine, ali je umesto potpisivanja ugovora sa Tehničkim fakultetom u Minhenu, 24. marta počelo bombardovanje Jugoslavije i projekat je, nažalost, doživeo neuspeh.
Zrenjanin, kao najveća opština u Srbiji, na putu je da dobije i sopstveni, banatski univerzitet.

Kadar za „Nokiju“

Za više od tri decenije postojanja, fakultet „Mihajlo Pupin“ ima bilans od 2.367 diplomaca, 69 studenata sa završenim specijalističkim studijama, 123 magistra i 46 doktora. Magistar Dubravka Ilić zauzima posebno mesto, koja je bila briljantan student. Posle magistrature, fakultet se pobrinuo da dođe do čuvene fabrike mobilnih telefona „Nokija“. Sada je angažovana u njihovom istraživačkom centru, a zajednička želja je da znanje stečeno u Finskoj počne da prenosi i studentima u Srbiji.

– S obzirom na to da je evropski prosek za formiranje univerziteta 500.000 stanovnika po regionu, Banat sa 700.000 žitelja ispunjava taj uslov. Bio bi zadovoljen i kriterijum iz Zakona o univerzitetu da su neophodna tri fakulteta da bi se organizovao univerzitet. Smatramo da bi ovim potezom prestalo čekanje na raskrsnici između Beograda i Novog Sada, a da bi naši budući kadrovi bili i razvojni privredni resurs okoline kojoj pripadaju – naglasio je Sotirović.