Još teže do pasoša

Novi zakon o državljanstvu primenjuje se i na zahteve koji do 23. marta, kada je stupio na snagu, nisu bili rešeni, objasnila je Renate Pomerening-Šober, šefica „MA 61“, institucije grada Beča za dodelu državljanstva.
Objašnjavajući novi zakon, prilikom sastanka održanog u četvrtak sa predstavnicima stranih medija u okviru akcije „Mediji i šarolikost“ (organizacija „MA 17“), ona je kazala da će podnosioci molbi koje do sada nisu rešene, a koje su podnete i pre stupanja na snagu novog zakona, morati da ispune mnogo strože kriterijume novog zakonskog akta.

Pomerening-Šober naglasila je da je novi zakon još stroži od prethodnog koji je inače bio jedan od najrigoroznijih u Evropi. Prema novom zakonu, podnosilac molbe za dobijanje državljanstva mora da dokaže desetogodišnji neprekidni legalni boravak u Austriji. Prepreka na putu ka austrijskom pasošu pri tom bile bi eventualna zabrana boravka, postupak u toku za izricanje zabrane boravka, kao i da je podnosilac zahteva pre većbio proterivan.
Podnosilac molbe (što je novina) mora da dokaže da je već pet godina naseljen u Austriji, to jest da ima dozvolu o naseljavanju, dakle vizu trajnog karaktera. Takođe, ne sme da bude krivično kažnjavan i pred sudom ne sme biti protiv njega u toku nikakav krivični postupak. Osim toga, mora da dokaže da je u protekle tri godine imao redovna primanja dovoljna za život, što je takođe novina. Prepreka bi bila da je u protekle tri godine primao socijalnu pomoć.
Ukoliko je podnosilac molbe bračni partner austrijskog državljanina, on ima mogućnost već nakon šest godina legalnog i neprekidnog boravka u Austriji da podnese zahtev. Pored toga, mora da budu sa austrijskim državljaninom najmanje pet godina u braku, kao i da to vreme deli zajedničko domaćinstvo. Isti rok od šest godina važi i za azilante, građane država Evropskog zajedničkog ekonomskog prostora (ENJR) i u Austriji rođena lica.
Tek nakon podnetog dokaza o poznavanju nemačkog jezika, što je novina, stranac od nadležnih vlasti dobija poziv za ispit iz istorije i društvenog uređenja Austrije. Kandidat na tom testu, na kojem se zaokružuje odgovor s više mogućnosti, mora da odgovori na ukupno 18 pitanja iz istorije Austrije, o demokratiji i istoriji pokrajine u kojoj živi. Da bi položio ispit, on u svakom od ukupno tri dela mora ispravno da odgovori na najmanje tri pitanja, ili ukupno u čitavom testu na dve trećine svih pitanja. Renate Pomerening-Šober računa da bi prvi testovi mogli da se polažu u junu. Testovi se mogu polagati više puta, jedino što između svakog testa mora da prođe osam nedelja.
Renate Pomerening-Šober je naglasila da je za sticanje austrijskog državljanstva potrebno zatražiti ispis iz dosadašnjeg državljanstva. Austrijske vlasti tolerišu zadržavanje starog državljanstva samo za one državljane zemalja koje ne daju ispisnice.

Šefica „MA 61“ upozorava da se uzimanjem drugog državljanstva automatski gubi austrijski pasoš. Prema novom zakonu, budući državljanin, što je takođe novina, mora da ima pozitivan stav prema Austriji i da bude u potpunosti integrisan u austrijsko društvo.
Pomerening-Šober je kaže da proces odlučivanja u Beču traje između osam i 12 meseci zbog mnogih provera koje zahteva novi zakon.
– Novi zakon će sigurno uticati na smanjenje novih državljana, što nije dobro, jer su našoj zemlji potrebni građani – zaključila je Pomerening-Šober.

Ispit iz nemačkog

Prema novom zakonu, ukoliko podnosilac ispunjava navedene uslove, on mora da položi nemački jezik. Odrasla lica moraju da polože ispit predviđen Sporazumom o integraciji. Deca do šest godina ne moraju da polažu nikakve ispite, a deca od šest do 10 godina moraju da pohađaju školu, dok deca od 10 do 15 godina moraju da imaju pozitivnu ocenu iz nemačkog jezika.

Problem i saobraćajka

Prepreka za dobijanje državljanstva mogu biti administrativne kazne, pri čemu je reč pre svega o prestupima kao što su vožnja bez dozvole, vožnja u alkoholisanom stanju, prekoračenje brzine, zapošljavanje radnika na crno i slično.

Skripte za test

Pomerening-Šober je na ovom skupu objasnila da je pokrajina Beč već sačinila svoju skriptu koja treba da pomogne kandidatima da se pripreme za test. Reč je o knjižici na 23 strane koja sadrži sve odgovore na pitanja o ovoj pokrajini. Na saveznom nivou još uvek nije izrađena skripta. Tek nakon što taj katalog pitanja bude usvojen nakon osam nedelja moguće je održati test.

Skupe takse

Takse za odraslu osobu iznose 1.600 evra. Uz to, ako se državljanstvo proširuje na članove porodice, za bračnog partnera potrebno je platiti dodatno 780 evra, a za dete 280 evra. Taksa mora da se plati prilikom podizanja državljanstva i plaćanje na rate nije moguće. Ukoliko se taksa ne plati, „MA 61“ slučaj prebacuje finansijskoj službi i potom sledi kazna koja troškove povećava na oko 2.400 evra.