I Srbi na doručku

Vuk Drašković, ministar spoljnih poslova Srbije i Crne Gore, Rasim LJajić, ministar za ljudska i manjinska prava SCG i Sanda Rašković-Ivić, predsednik Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju, pozvani su da od 1. do 3. februara učestvuju na manifestaciji Molitvenog doručka sa američkim predsednikom DŽordžom Bušem, u vašingtonskom hotelu „Hilton tauer“. Na ovu manifestaciju pozvani su i generalni inspektor Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije Vladimir Božović, jeromonah Irinej Dobrijević iz Klivlenda, prestolonaslednik Aleksandar sa suprugom princezom Katarinom, princeza Jelisaveta i princ Mihailo Karađorđević. Među zvanicama iz Srbije je i Nenad Popović, predsednik „ABS holding“.
Osim molitvenog doručka koji se održava 2. februara, dan ranije u Vašingtonu se organizuje međunarodni ručak, a 3. februara završna večera, dok se bilateralni i multilateralni razgovori uglavnom održavaju u holu hotela „Hilton tauer“, gde je u svakom trenutku prisutno više stotina ljudi.

Osmoro za stolom

Za svakim stolom sedi po osmoro ljudi, a domaćini nastoje da društvo bude šaroliko. Doručak počinje u 7.30, pozdravnim slovom američkog predsednika koji sedi za stolom na uzvišenom podijumu. Zatim, sledi molitva, svi ustaju i drže se za ruke. Prethodno, prilikom ulaska u salu za obedovanje pokazujući pasoš i pozivnicu, prolaze krož skener. Dame mogu uneti tašnicu. Doručak ne poslužuju konobari, na stolovima je već postavljen lak obed i gosti se sami služe.

Vuk Drašković će sa suprugom Danicom otići u Vašington, potvrdila je za „Vesti“ gospođa Drašković. I to je 11. put da Drašković učestvuje na ovom događaju.
Vlajko Senić, potpredsednik Srpskog pokreta obnove i državni sekretar u ministarstvu za trgovinu i turizam u Vladi Srbije, rekao nam je da i on ide, po treći put, mada mu prvi odlazak u Vašington pre dve godine nije ostao u lepom sećanju.
– Prvi put kada sam bi očekivao sam da je to pravi američki doručak. Pošto sam bio nov, kolege su me savetovale da prvo pojedem nešto u hotelu, ali ja ih nisam poslušao. Na stolu nas je dočekalo nekoliko vrsta pahuljica i kaša koje smo imali za doručak – rekao nam je Senić.
On je, doduše, naglasio da svrha ovog skupa nije da se gosti najedu, već da se celom svetu sa jednog mesta pošalje jedinstvena poruka o miru.
– Taj skup je zanimljiv zbog niza zvaničnih i nezvaničnih kontakata i sastanaka koje obavimo tokom našeg boravka u Vašingtonu – dodao je Senić.
Prema njegovim rečima, i ove godine, kao i ranijih, on će sam da snosi troškove puta, kao i 90 odsto ostalih učesnika Molitvenog doručka.

Počelo 1942. godine

Tradiciju nacionalnog molitvenog doručka ustanovila je 1942. godine grupa američkih senatora i kongresmena. Tek 1953. godine kada je pozvan tadašnji predsednika Dvajt Ajzenhauer ovaj događaj dobio je sadašnji oblik Od tada, doručku svake godine prisustvuju politički, verski i civilni lideri iz celog sveta, a broj zvanica dostiže oko 4.000 ljudi.

Američki predsednik DŽordž Buš i prva dama Lora dočekaće zvanice u 7.30 sati ujutro po vašingtonskom vremenu. Prema ustaljenoj praksi najveći broj učesnika je sa Kapitol Hila, oko 400 probranih zvanica je iz kabineta Stejt departmenta, Pentagona i po dvadesetak iz svake od američkih država. Iz sveta se obično poziva oko 600 gostiju, od visokih državnih zvaničnika, preko parlamentaraca i biznismena, do popularnih ličnosti. Tako da je ovaj događaj prilika za lobiranja, jer strani gosti, posebno oni iz manjih, siromašnih ili nestabilnih država, iskoriste trodnevni boravak u Vašingtonu i susrete sa američkim senatorima, kongresmenima i državnicima drugih zemalja kako bi promovisali svoje države.