I CZ u CV: Zoran Strika o ostavkama, hapšenjima i Novom Sadu

i-cz-u-cv:-zoran-strika-o-ostavkama,-hapsenjima-i-novom-sadu
I CZ u CV: Zoran Strika o ostavkama, hapšenjima i Novom Sadu

Otkako se dogodila tragedija, vlast i njoj naklonjeni mediji bezuspešno su pokušavali da ugase požar. Tvrdnje poput onih da se na nadstrešnici nije radilo ili da je u pitanju „stara“ nadstrešnica nisu urodile plodom, baš kao ni priče o pokušajima rušenja države ili izazivanja građanskog rata. Činjenica da je nastradalo 15 ljudi, među njima i dece, nije mogla biti prekrivena rečima koje su građani već čuli. Osim toga, o tragediji se moralo izveštavati, za razliku od ostalih afera u kojima je predsednik Srbije Aleksandar Vučić mogao da poruči kako „ne da“ nekog ministra. Zato su ovog puta neki morali da odu.

Ostavku je najpre podneo ministar građevine Goran Vesić, a više od dve nedelje kasnije isto su učinili i njegov prethodnik Tomislav Momirović, kao i v. d. direktora IŽS-a Jelena Tanasković. Za razliku od Vesića, koji je govorio o tragediji i istrazi u vezi sa njom, Momirović i Tanaskovićeva nisu pomenuli žrtve, ali su se zahvalili predsedniku Srbije.

Dan posle ostavki usledila su hapšenja. Više javno tužilaštvo je, nakon saslušanja više od 70 osoba, saopštilo inicijale 11 osumnjičenih, uprkos tome što se među njima nalaze visoko rangirani funkcioneri aktuelne vlasti, jer ne treba zaboraviti da je i Jelena Tanasković pre direktorske funkcije imala ministarsku. Pre nego što je broj uhapšenih porastao na 13, saznalo se da su među osumnjičenima Goran Vesić, Jelena Tanasković, kao i bivši direktor IŽS-a Nebojša Šurlan i pomoćnica ministra za železnički saobraćaj Anita Dimoski. Oni se terete za teško delo protiv opšte sigurnosti, u vezi s izazivanjem opšte opasnosti.

Osim njih, uhapšeno je još devet osoba koje se terete za krivično delo nepropisnog i nepravilnog izvođenja građevinskih radova. Među osumnjičenima su i inženjeri zaduženi za nadzor iz Ežisa, glavna projektantkinja, kao i projektant iz Saobraćajnog instituta CIP, koji je bio zadužen za rekonstrukciju i adaptaciju stanične zgrade. Osumnjičenima preti zatvor od dve do 12 godina.

Vesić i Šurlan poslati su u pritvor do 30 dana, dok je kućni pritvor određen za Jelenu Tanasković i Anitu Dimoski. Osim toga, Vesiću je ukinut i imunitet koji je imao kao ministar, a pritvor mu je određen zbog uznemirenja javnosti. Vesić je tako postao prvi SNS ministar koji je završio u pritvoru, ali je, u svom maniru, nastavio i nakon privođenja, poručujući da nije uhapšen, već da se odazvao na poziv policije. Iako je poručivao da je na raspolaganju pravosudnim organima, kada se našao u pritvoru odlučio se na štrajk glađu.

Za većinu osumnjičenih Viši sud je odredio pritvor zbog mogućeg uticaja na svedoke. Iz redova pravnika, kao i opozicije, mogli su se čuti glasovi da se sa pritvorom kasni, jer su osumnjičeni bili 20 dana na slobodi nakon tragedije. Dok se sve ovo dešava, ne postoji zvanična potvrda o tome ko vodi istragu u ovom slučaju. Glavni javni tužilac u Novom Sadu je Branislav Lepotić, ali su, prema nezvaničnim saznanjima, za predmet zaduženi drugi tužioci, među kojima i Slobodan Josimović.

U utorak po podne, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu objavilo je i detalje optužnice.

“Osumnjičeni Goran Vesić, u periodu od 26. oktobra 2022. do 1. novembra 2024. godine, i osumnjičena Anita Dimoski, u periodu od 13. decembra 2021. do 1. novembra 2024. u Novom Sadu i Beogradu, u svojstvu službenih lica i to – osumnjičeni Goran Vesić, kao ministar u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, a osumnjičena Dimoski kao v.d. pomoćnik ministra, koja je bila zadužena za praćenje Projekta rekonstrukcije, modernizacije i izgradnje pruge Beograd-Subotica-državna granica (Kelebija), a Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture bilo finansijer pomenutog projekta koji obuhvata rekonstrukiju, dogradnju i adaptaciju stanične zgrade Železničke stanice u Novom Sadu – neprimenjujući svoja ovlašćenja iz delokruga poslova državne uprave, 5. jula 2024. omogućili puštanje u rad vestibila krila B stanične zgrade Železničke stanice u Novom Sadu. I to tako što o otvaranju vestibila krila B, kojem su oboje lično prisustvovali, i o daljem radu i korišćenju istog od strane putnika, za vreme dok su se i dalje izvodili radovi na rekonstrukciji i adaptaciji stanične zgrade Železničke stanice, pa sve do 1. novembra, o predmetnim radovima nisu obavestili građevinsku inspekciju, koja se nalazi u sastavu ministarstva, a radi sprovođenja inspekcijskog nadzora i radi utvrđivanja od strane građevinske inspekcije da na objektu zgrade Železničke stanice postoje nedostaci koji ugrožavaju bezbednost njegovog korišćenja i okoline.”

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 12. DECEMBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Post Views: 9

Originalni tekst