Humanista i lekar, Stojanka Aleksić iz Hamburga

Srbi su ponosni na mene

Stojanku Aleksić, istaknutog lekara i humanistu iz Hamburga teško je ukratko predstaviti. Kaže da su Srbi ponosni na nju, a kako i ne bi. Ona je ugledni profesor na Univerzitetu u Hamburgu, član je tri akademije nauka. Dve u Americi, kao i Srpske akademije nauka i umetnosti.

Dosta je ulagala u hramove Srpske pravoslavne crkve, ali se trudila i da pomogne Srbima, kako u Nemačkoj, tako i u Srbiji.

Stojanku Aleksić zatekli smo ispred hotela „Mažestik“. Pila je kafu sa svojom prijateljicom Milom Alečković-Nikolić iz Francuske.

Razgovarale su o svemu, najviše o Neodegolističkom pokretu čiji su članovi.

Nekoliko dana pre toga ona je posetila Ministarstvo dijaspore, gde su razgovarali o novoosnovanom Savezu srpske dijaspore u severnoj Nemačkoj.

– U stvari pozvali su me da me pitaju da li želim da budem njihov poverenik za Hamburg. Za sada im još nisam ništa odgovorila, jer želim da se konsultujem sa svojim savezom – kaže Aleksićeva.

Na ovo Mila Alečković dodaje da bi za Ministarstvo bio veliki plus kad bi se prihvatila tog zadatka, jer „gotovo da nema žene koja se više borila za Srbe“.

– Savez je osnovan tek u junu ove godine. Okupio je gotovo sve srpske sportske, folklorne i druge klubove, srpske kulturne centre, dopunske škole, one klubove koji se bave pesništvom, dramom. Sve ukupno uključeno je 50.000 ljudi. U okviru Saveza osnovali smo odbor koji će komunicirati sa nemačkim vlastima, ali i sa EU, komitet za ljudska prava, za medije. Nemačkim medijima o svemu što se događa u Srbiji šaljemo saopštenja i dajemo naše mišljenje. U početku su nas možda i ignorisali, ali sada su počeli i da reaguju. Svesni su da među nama ima i nemačkih Srba, odnosno onih Srba koji imaju nemačko državljanstva, pa samim tim mogu i da glasaju na izborima. Njihovi političari na kraju i zavise od naših glasova – smatra Aleksić.

Tvrdi da Savez, čiji je ona član, ima dobre veze i sa svim ostalim udruženjima izvan Hamburga, kao i da im je cilj da cela dijaspora u Nemačkoj bude pod jednom krovnom srpskom organizacijom.

Pored toga što brine o Srbima u Nemačkoj preko Neodegolističkog pokreta koji, kako kaže, ujedinjuje našu dijasporu u Francuskoj, Nemačkoj i Rusiji, ona je ovih dana i u pregovorima oko otvaranja medicinske ambulante na Kosovu u Štrpcima.

– Imaćemo pokretnu zubnu i lekarsku ambulantu. U njima će besplatno moći da se leče Srbi i u drugim mestima. Želja nam je da, recimo, deca mogu besplatno da poprave zube – kaže Aleksićeva.

Utisak je da je doktorka Aleksić stalno u pokretu i u raznim akcijama u pomaganju Srba. Zato na kraju i ne čudi što ju je Ministarstvo dijaspore samoinicijativno predložilo da bude njihov poverenik u Hamburgu. Ako bude prihvatila tu ulogu, nema sumnje da će Srbi u ovom delu Nemačke imati čoveka koji će se bespoštedno boriti za njih.

Kupila groblje za Srbe

– I sa drugim klubovima i udruženjima se čujemo i savetujemo, razmenjujemo mišljenja i iskustva. U Nemačkoj imam sav narod za sobom, respektuju me i cene moje mišljenje. Ulagala sam u crkvu, pa čak i kupila zemlju na kojoj se sahranjuju Srbi sa Kosova i iz Krajine, jer ne mogu u svojoj dedovini – kaže Stojanka Aleksić.