Hrvati rehabilitovali ustaše, a kukaju na Dražu

(nedelja 1. april, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Hrvatska reakcija posebno je isprovocirala SPO, koji je podsetio da je ova država još 1993. izjednačila domobrane i ustaše sa pripadnicima NOR. Isplata zarada u Srbiji dovedena je od prvog jula ove godine u pitanje a bez plate može da ostane 425.000 ljudi. U nedelju bi trebalo da bude usvojena deklaracija o federaciji Srbije i Vojvodine. Pripadnici žandarmerije u subotu u 10.30 sati uhapsili su dva pripadnika Kosovske policijske službe u rejonu Merdara, koji su sa sobom imali dve automatske puške, pištolje i specijalnu opremu za merenje daljine i noćno osmatranje. Igor Dragojević (35), navijač FK Železnik“ i čovek od poverenja Dragana Ace Bulića, saslušan je ali je odbio da tereti svoga gazdu za organizovanje napada na kuću Dragana Stojkovića Piksija. Novak od 19 sati za kralja Majamija.

Ko su za Hrvate kvislinzi?

Protesti koji stižu iz Zagreba protiv procesa rehabilitacije generala Dragoljuba Mihailovića, koji se vodi pred Višim sudom u Beogradu, kulminirali su protekle nedelje zahtevom HDZ da Hrvatska povuče ambasadora iz Beograda, pišu Novosti. Pre toga oglasile su se ne samo antifašističke udruge iz Hrvatske i Slovenije, već i predsednik Ivo Josipović, koji je Mihailovića nazvao zločincem, kao i ministar spoljnih poslova Vesna Pusić, koja je izjavila da sa tugom gleda na taj proces, i da rehabilitacija kvislinga i saradnika nacista vuče sve zemlje regiona unazad. Hrvatska reakcija posebno je isprovocirala SPO koji je podsetio da je ova država još 1993. izjednačila domobrane i ustaše sa pripadnicima NOR, i da od te godine pripadnici Hrvatske domovinske vojske, koji su mobilisani između 17. aprila 1941. i 15. maja 1945, ili njihove udovice, imaju pravo na penzije i invalidnine. Tako je, prema tvrdnjama iz ove stranke, prošle godine nešto više od 16.000 bivših ustaša i domobrana primilo penzije koje su doskora bile veće od penzija partizana.

Plate nesigune od prvog jula

Isplata zarada u Srbiji dovdena je od prvog jula ove godine u pitanje a bez plate može da ostane 425.000 ljudi, piše Blic. Dug za doprinose dostigao je dvesta pedeset četiri milijarde dinara od čega je 100 milijardi nenaplativo jer je reč o preduzećima koja su u likvidaciji ili stečaju.

Deklaracija o federaciji Srbije i Vojvodine

U nedelju bi trebalo da bude usvojena deklaracija o federaciji Srbije i Vojvodine, pišu Novosti. Konvenciju organizuje šest manjih stranaka izrazito autonomaške orijentacije, uz podršku nekoliko nevladinih organizacija: Vojvođanski klub, Forum V 21, Helsinški odbor, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Argus i Regionalni centar za izbeglice. Kao podrška tu su i: Vojvođanska partija, Savez vojvođanskih Mađara, Crnogorska partija, DSHV, Alijansa vojvođanskih Rumuna i Rusinska demokratska stranka. Oni predlažu formiranje Savezne Republike Srbije, čije bi ravnopravne članice bile republika Srbija i republika Vojvodina. Predvodnik ove ideje Živan Berisavljević bivši je visoki vojvođanski funkcioner u SFRJ koji je u političku istoriju otišao 1988. godine sa jogurt revolucijom. On naglašava da su mu srpski koreni u Vojvodini duboki 300 godina, a zatim dodaje da nije reč o predizbornom nego o programskom istupu i inicijativi za izmenu Ustava Srbije.

Kako da vas ne prevare

Tržišne, turističke i sanitarne inspekcije, 12 udruženja za zaštitu potrošača, Narodna banka Srbije, Centar za medijaciju i drugi stručnjaci iz ove oblasti za Pres nedelje otkrivaju kako su najčešće prevareni kupci. Imajući u vidu generalno loš kvalitet proizvoda u Srbiji i masovnu neobaveštenost potrošača o svojim pravima, ekipa novinara analizirala je sa domaćim i stranim stručnjacima iz ove oblasti na koje sve načine možemo da se zaštitimo, gde najčešće varaju trgovci i proizvođači, koja su naša prava…

I manje države imaju veću vladu

Koliko ministarstava bi trebalo da ima nova srpska vlada? Iako se svi slažu da ona ne treba da bude glomazna, ako ni zbog čega drugog onda zbog ušteda, teško da može da bude mala ako je koaliciona. Manja vlada ne mora biti i efikasnija, a ni brojnoj se to neće zameriti ako dobro radi. Primeri iz Evrope i iz regiona pokazuju da nema pravila, piše Blic. Danska sa manje stanovnika od Srbije ima vladu od 18 članova, koliko ima i Poljska sa 38 miliona stanovnika. Francuska ima 15 ministarstava, plus sedam ministara koji vode resore (nemaju sopstvena ministarstva već su pridruženi drugim ministarstvima), uz osam državnih sekretara koji su članovi vlade. Bugarska sa 7,6 miliona stanovnika ima 15 ministarstava, dva ministra bez portfelja i premijera. Austrija ima 13, a Belgija 14 ministara, sa premijerom i šest državnih sekretara što je 21 član. češka, Portugalija i Nemačka imaju po 14 ministarstava, Mađarska i Malta sa 400.000 stanovnika, po osam ministara. Slovenija ima 19 ministarstava, Makedonija 22, Crna Gora 16 i dva potpredsednika vlade, RS i Federacija BiH po 16 ministarstava.

Svi podržavaju ombudsmana

Zaštitnik građana Saša Janković tvrdi da je tranziciona demokratija u Srbiji iznedrila neke moderne i kompletne političare, ali da je i dalje mnogo onih koji nisu dorasli pozicijama na kojima se nalaze i koji instituciju ombudsmana doživljavaju kao nužno zlo, a ne kao potvrdu da ovo društvo ipak napreduje, piše Pres.

Svi danas na rečima podržavaju ombudsmana kao kontrolora administracije, jer smo prevashodno zahvaljujući nekim prelomnim situacijama i medijima takvu atmosferu nametnuli, ali prava razmišljanja funkcionera i službenika u administraciji su najčešće malo drugačija. Pet godina je prekratko za takvu vrstu promene svesti. Bitnije je to što se svake godine broj obraćanja i pritužbi građana poveća za 40 odsto, kaže Janković.

Ratari prekinuli blokadu

Poljoprovrednici iz Vojvodine, koji su u subotu ujutro stigli sa 100 traktora u Beograd, predali su zahteve ministru unutrašnjih poslova Ivici Dačiću, koji će ih proslediti predsedniku, premijeru i resornom ministru. Poljoprivrednici su najavili da će traktore povući sa puteva. Oko 10 časova napustili su plato ispred Palate Srbija, pišu Novosti. Dačić je, nakon što je primio zahteve, rekao da ne želi da ulazi u ocenu njihove opravdanosti niti ima zamerke na rad Ministarstva poljoprivrede, već da je cilj policije da sve protekne mirno i bez incidenata.

Vladika Teodosije: Obnovljene svetinje

Većina svetinja na Kosovu i Metohiji stradalih u martovskom pogromu 2004. godine obnovljena je, sa završnim radovima na porušenim crkvama obnovljene su i pojedine parohije, ali i dalje postoji veliki stepen netrpeljivosti, a pitanje obezbeđivanja srpskih manastira još je veoma aktuelno. Takav presek stanja u razgovoru za Politiku dao je vladika raško-prizrenski Teodosije.

Osmatrali položaje žandarmerije

Pripadnici žandarmerije u subotu u 10.30 sati uhapsili su dva pripadnika Kosovske policijske službe u rejonu Merdara, koji su sa sobom imali dve automatske puške, pištolje i specijalnu opremu za merenje daljine i noćno osmatranje. Uhapšeni Šukri Binaku (1967) i Sami Bećiri (1976) bili su u uniformama KPS, pišu Novosti. Policijski izvori kažu da su uhapšeni u više navrata ilegalno prelazili administrativnu liniju i osmatrali položaje žandarmerije. Po vojno-tehničkom sporazumu potpisanom u Kumanovu 1999. godine, u takozvanoj bezbednosnoj zoni administrativne linije mogu da se nalaze samo pripadnici Kfora i MUP Srbije, zbog čega su kosovski policajci prekršili pomenuti sporazum.

Za stambeni kredit potrebni živci

Kada građanin Srbije odluči da kupi stan na kredit, mora da se naoruža čeličnim živcima i strpljenjem. Na spisku neophodnih dokumenata koje je potrebno obezbediti pre podnošenja zahteva za subvencionisani zajam, nalazi se više od 20 stavki, koje će budući vlasnik stana morati da potraži na više adresa, pišu Novosti. Prava borba počinje kada građanin posle dugog traganja pronađe odgovarajući stan, čija se vrednost može uklopiti u njegove finansijske mogućnosti. Od bankara stižu i objašnjenja i spisak svih neophodnih dokumenata.

Privatna inicijativa u kulturi

Da država izdvaja najmanje novca za kulturu, poznata je činjenica. U godini krize, od tog najmanje, izdvaja se još manje. Kultura je kao neko deseto dete za koje su roditelji sigurni da će se samo snaći. U takvoj situaciji umetnici, kreativci, stvaraoci iz različitih oblasti kulture, motivisani potrebom da nešto za tu kulturu urade i zarade, inicirali su i realizovali razne manifestacije koje su obogatile postojeću kulturnu ponudu Srbije i doprinele, manje ili više, da se dobar glas odavde i malo dalje čuje, piše Politika. Privatna inicijativa u kulturi Srbije začeta je u protekloj deceniji ovog veka. Prapočetak preduzetništva u kulturi, preciznije, u oblasti zabave je Egzit (prve godine obuhvatao je i kulturne sadržaje), koji je za samo nekoliko godina, uz značajne državne dotacije postao institucija. Usledili su Gitar art festival, Noć muzeja, Festival igre, Beogradska nedelja dizajna, Mikser, pozorišni festival Dezire…

Smena dekana Medicinskog fakulteta u Nišu

„Rekorder“ po broju članova uže porodice koje je zaposlio, dekan Medicinskog fakulteta u Nišu Milan Višnjić trebalo bi da bude razrešen funkcije, saznaje Blic. Agencija za borbu protiv korupcije pokrenula je po službenoj dužnosti proveru Višnjićevog rada, saznaje . Dekan koji je na tom mestu već 12 godina i za to vreme je na Fakultetu zaposlio više od deset bližih i daljih srodnika u sukobu je interesa, stav je agencije. Višnjić, koji često govori da je od Medicinskog fakulteta napravio Ameriku, a zapošljava nekvalifikovanu rodbinu jer bi ionako neko morao da bude zaposlen, povredio je dva člana Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije – vršeći javnu funkciju privatni interes je stavio ispred državnog, ogrešio se o poverenje građana, ali i stvorio pogodne uslove za sticanje koristi za sebe ili povezano lice.

Bulić uskoro na slobodi?

Istražni sudija, kako saznaju Novosti, saslušaće u nedelju Dragana Acu Bulića, osumnjičenog za posedovanje narkotika i eventualno učešće u organizovanju bombaškog napada na kuću nekadašnjeg reprezentativca Dragana Stojkovića Piksija u Nišu, pišu Novosti. Pred sudiju će izaći i Igor Dragojević, osumnjičen da je neposredni izvršilac bombaškog napada, kao i Saša Vranić. Njih su, po nalogu Višeg tužilaštva, u petak uhapsili operativci Uprave kriminalističke policije MUP Srbije, u saradnji sa kolegama iz Niša i Beograda. Buliću, Dragojeviću i Vraniću određeno je zadržavanje od 48 sati.

Igor Dragojević (35), navijač FK Železnik“ i čovek od poverenja Dragana Ace Bulića, saslušan je ali je odbio da tereti svoga gazdu za organizovanje napada na kuću Dragana Stojkovića Piksija. On je tokom jučerašnjeg dana prebačen u Niš, gde će biti procesuiran za delo izazivanja opšte opasnosti.
Dragan Bulić je, takođe, negirao povezanost sa bombaškim napadom na Piksijevu kuću, pa ga policija za sada tereti samo za posedovanje manje količine narkotika i njemu će, po svemu sudeći, biti ukinut policijski pritvor, piše Pres.

Novak na Mareja od 19 sati

Protivnik Novaku đokoviću u borbi za trofej Majamija, koje je na programu u nedelju od 19 časova, biće Endi Marej kome je Španac Rafael Nadal predao meč polufinala zbog povrede kolena. „Svi znamo Endijeve kvalitete i on je godinama u samom svetskom vrhu. Opasan je na svakoj podlozi. Ovde smo igrali finale 2009. godine i izgubio sam u dva seta. Mi smo zajedno odrasli, poznajemo se jako dobro i sličan smo tip igrača. Na terenu smo rivali, a van njega prijatelji. Verujem da se na njega neće mnogo odraziti što nije igrao protiv Nadala, videćemo“, istakao je prvi reket sveta.