(EKSKLUZIVNO) Dr Jelena Dobrić i dr Sanja Fric sa Građevinskog fakulteta su analizirale dokumentaciju o padu nadstrešnice: Evo do kakvih zaključaka su došle

(ekskluzivno)-dr-jelena-dobric-i-dr-sanja-fric-sa-gradjevinskog-fakulteta-su-analizirale-dokumentaciju-o-padu-nadstresnice:-evo-do-kakvih-zakljucaka-su-dosle
(EKSKLUZIVNO) Dr Jelena Dobrić i dr Sanja Fric sa Građevinskog fakulteta su analizirale dokumentaciju o padu nadstrešnice: Evo do kakvih zaključaka su došle

Neodržavanje objekta, ubrzavanje procedura u građevinarstvu, nestručno upravljanje projektom, i na kraju i sama korozija čeličnih žica, doprineli su tragičnom urušavanju nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu u kojoj je stradalo 16 osoba.

Ovaj zaključak se nameće nakon pregleda rada koji su napisale prof. dr Jelena Dobrić i doc. dr Sanja Fric sa Građevinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Analiza, prikazana u radu koji je ustupljen Nedeljniku, a koji ćemo u potpunosti objaviti na našem sajtu, ukazuje na važnost pravilne izrade i upravljanja projektima koji su od značaja za Republiku Srbiju i neophodnost izmena u postojećoj zakonskoj regulativi.

Kroz naučno-stručnu analizu upotpunjenu nizom relevantnih izvora i vizuelnih prikaza, dr Jelena Dobrić i dr Sanja Fric daju novi pogled na uzroke tragedije. Autorke naglašavaju da se njihova analiza isključivo zasniva na dokumentaciji koja je na uvidu javnosti nakon studentskih zahteva.

„Eksperimentalne i numeričke analize sprovedene neposredno nakon urušavanja nadstrešnice pokazale su da je primarni razlog loma bila korozija čeličnih žica u ovoj zoni, što je dovelo do smanjenja nosivosti i krhkog loma bez prethodnih vidljivih upozorenja“, navode autorke dr Dobrić i dr Fric.

Zatege, koje možemo zamisliti kao snažno uže koje drži krovnu konstrukciju, zapravo su bile ključni element noseće konstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu.

Zatege su imale prečnik od 15 cm i bile sastavljene od više komponenata – šest čeličnih žica, osam armaturnih šipki, zaštitnih čeličnih cevi i betona, sve dodatno zaštićeno od korozije smesom na bazi cementa i betona.

Nedeljnik će ceo stručni rad dr Jelene Dobrić i dr Sanje Fric objaviti na sajtu u četvrtak u 12 časova.

NASLOVNA STRANA NOVOG BROJA NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 24. APRILA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Post Views: 694

Originalni tekst