DOPUNSKA NASTAVA U NEMAčKOJ BEZ NASTAVNIKA

Roditelji oko 1.000 učenika srpskih dopunskih škola u Berlinu, Hamburgu i Štutgartu strahuju da bi njihova deca mogla da ostanu bez nastave ukoliko Ministarstvo prosvete Srbije ne obezbedi nastavnike za narednu školsku godinu. Sadašnjim nastavnicima ističe ugovor krajem juna, a konkursi za nove nisu raspisani. Centralni savet Srba u Nemačkoj u ime đačkih roditelja smatra da je rešenje, da se za četvoro nastavnika produže ugovori za još jednu školsku godinu. Stojanka Aleksić, predsednica ovog udruženja u Hamburgu, kaže za „Vesti“ da se u ime nastavnika u maju ove godine obratila pomoćnici ministra prosvete Milki Anđić, koja ju je najpre uputila na Ministarstvo za dijasporu, a potom saopštila da će se o nastavnicima tek odlučivati.

– Vesna Fila, pomoćnik u Ministarstvu prosvete, obećala je da će se zauzeti za povoljno rešenje, dok mi je Nevena Vraneš, koordinatorka za dopunsku nastavu, objasnila da neće biti problema sa produženjem ugovora ukoliko najpre nastavnici obezbede produženjeboravka u Nemačkoj. Nemačke vlasti su rekle da će to učiniti čim od Ministarstva prosvete Srbije nastavnici dobiju ugovore za još jednu godinu nastave. Kada sam se sa tom radosnom vesti ponovo javila Neveni Vraneš, ona mi je, utučena, odgovorila da je sam ministar prosvete Zoran Lončar odbio da potpiše ugovore jer se on, kako mi je rečeno, zalaže da se dopunske škole ukinu – kaže Stojanka Aleksić.

Skupi koordinatori

„Kadrovske“ nevolje sa dopunskom nastavom u Nemačkoj su počele još u januaru ove godine, kada je Ministarstvo prosvete Republike Srbije u novoj sistematizaciji radnih mesta ukinulo koordinatore srpske dopunske škole u Evropi kao isuviše skupo rešenje. Kako se nezvanično saznaje u Ministarstvu prosvete, koordinator dopunske nastave prima platu od 2.500 evra, što uz plaćanje stanarine i drugih troškova državu košta čitavih 3.500 evra mesečno. To je isuviše skupo za učinak koji se može postići i iz Beograda, smatraju u Ministarstvu prosvete.

Centralni savet Srba u Nemačkoj je, tražeći instituciju kojoj bi mogao da se požali na ministarsku odluku, nezvanično saznao da bi najbolje bilo da se sačeka formiranje nove vlade Srbije, kada će se promeniti i čelni ljudi u Ministarstvu prosvete. Nastavnici, međutim, ne mogu da čekaju. Prvi na spisku za povratak, Jovan Devrnja, koji u Hamburgu i Kilu vodi odeljenja sa ukupno 120 đaka, mora već do 5. jula da zna da li se vraća na posao u otadžbini, ili će još jednu školsku godinu predavati u Nemačkoj.

– Ukoliko sledeću školsku godinu dočekamo bez nastavnika, srpski učenici u Nemačkoj će izgubiti jednu od glavnih veza naše dece sa svojim korenima, identitetom i svime što se obezbeđuje redovnim učenjem srpskog jezika – napominje Stojanka Aleksić.
U Ministarstvu prosvete Srbije „Vestima“ je nezvanično rečeno da roditelji srpskih učenika u Nemačkoj nepotrebno strahuju da će se nastava u dopunskim školama ukinuti, i da će se ovo ministarstvo uskoro oglasiti i zvaničnim saopštenjem o rešenjima za nastavnike.

Izbor bez politike

U Švajcarskoj nastavu na srpskom jeziku pohađa 2.400 učenika, koji u brojnosti prednjače u Evropi. <đŽ>ivko Marković, predsednik Unije srpskih škola u Švajcarskoj, ističe da bi koordinator dopunske nastave trebalo da bude prosvetni radnik sa velikim iskustvom u radu i u matici i u dijaspori.
– Koordinatoru bi trebalo da bude cilj da okupi što više naše dece u dopunske škole, bilo one tzv. državne, privatne, crkvene. Mesto koordinatora ne bi smelo da bude politički uslovljeno nego da se otvori javni konkurs, na kome bi mogli da učestvuju i kandidati iz dijaspore, čime bi se omogućio bolji i kvalitetniji izbor – rekao je Marković.