Dopunska nastava bez državnih para

Osnovne i srednje škole na stranom jeziku (OALT), gotovo je sigurno, biće ukinute već sledeće godine od strane holandske vlade, što praktično znači da će nakon 30 godina država prestati da finasira i dopunske škole na srpskom jeziku.
Naime, veće ministara u vladajućoj koaliciji prihvatilo je predlog zakona ministra za obrazovanje Marie van der Hufen prema kojem će predstojeće školska godina u dopunskim školama na maternjem jeziku biti ujedno i poslednja.

U predlogu zakona, koji će uskoro biti prosleđen na usvajanje u Donji dom parlamenta, stoji da ova odluka treba da stupi na snagu 1. avgusta 2004. godine i da će se na taj način sledeće godine uštedeti 29 miliona, a 2005. čitavih 71 miliona evra.
Nacrt ovog zakona donela je prošla vlada sa premijerom Balkenendeom na čelu, a nova formacija holandskog premijera samo je ubrzala njegovo sprovođenje.

Oprečna mišljenja

Ministar Van der Hufen u obrazloženju odluke navodi da „turski, arapski i ostali strani jezici ne doprinose integraciji ovih manjinskih grupa u holandsku zajednicu, pa se savladavanje holandskog jezika postavlja kao prioritet“.
Tom mišljenju protive se zagovornici dopunskog obrazovanja „jer se učenjem maternjeg jezika olakšava razumevanje holandskog“.

Osim prestanka mogućnosti učenja jezika za našu decu u Holandiji, ova odluka stavlja na iskušenje i veliki broj nastavnika i profesora zaposlenih duži niz godina u ovim obrazovnim ustanovama.
NJih je na nivou cele Holandije oko 1.400, a u predlogu zakona, gde je to moguće, sadržan je i plan njihovog doškolovanja za nastavnike u holandskim obrazovnim ustanovama.
Međutim, prema rečima jednog od predstavnika sindikata „pregovori sa članovima holandskog ministarstva za obrazovanje teku vrlo teško i razmatra se mogućnost uključenja arbitražne komisije koja bi zaštitila prava nastavnika“.

Ambasada SCG traži rešenje

U ambasadi Srbije i Crne Gore u Hagu izraženo je žaljenje zbog ovakve odluke, „jer se održavanjem i poboljšavanjem znanja maternjeg jezika lakše održava veza sa maticom, ali i poboljšava integracija u holandsko društvo“.
– Nažalost, naša zajednica je podelila sudbinu mnogo većih manjinskih grupa u Holandiji, kao što su turska i marokanska. Mi ćemo, ipak, u kontaktu sa našim dopunskim školama, koje u ovom trenutku broje preko 300 učenika, pokušati da nađemo rešenje kojim bi se prebrodila novonastala situacija – rekli su nam u ambasadi SCG u Hagu.