DOMOVI ZA STARE NOVI BIZNIS U SRBIJI (6)

Otvaranje domova za stare postaje sve unosniji posao u Srbiji, o čemu svedoče i u bankama koje odobravaju kredite preduzetnicima. Bojan Vračević, rukovodilac Odeljenja za mala i srednja preduzeća u Hipo Alpe Adria, kaže za „Vesti“ da je interesovanje za gerontološke centre toliko da je ova banka odvojila za njihovo kreditiranje oko dva miliona evra.
– Samo 2006. godine smo imali nekoliko desetina zahteva za podizanje kredita za nove privatne domove za stara lica, ali smo kreditirali samo nekolicinu klijenata koji su ispunjavali uslove. Odobrene pozajmice su se kretale od 150.000 evra do 400.000 evra – napominje Vračević. Da bi odobrila kredit za otvaranje gerontološke ustanove, banka zahteva od klijenata da su najmanje jednu godinu uspešno poslovali u bilo kojoj oblasti privrede i da su izmirili obaveze prema državi.

Privatnici dvaput skuplji

Mreža državnih servisa za pružanje pomoći u kući obuhvata Beograd, Kruševac, Leskovac, Niš, Novi Sad, Pančevo, Paraćin, Subotica, Zaječar i Zrenjanin. Usluge pružaju tzv. geronto-domaćice, posebno osposobljene za kontakte za starijim osobama. Cenu sata dotira država korisnicima socijalnog i penzionog osiguranja, pa korisnik plaća od 0,5 evra do 1,5 evra za sat kućne nege.
U privatnim servisima jedan sat nege kod kuće je skoro dvostruko skuplji, pa se najviše isplati uzimati „pakete“ od po 24 časa stručnog nadzora, što staje od 550 do 600 evra mesečno.

– Kreditiramo i početnike, kao tzv. start up projekte, ali su za njih uslovi stroži. Traži se iskustvo u sličnoj delatnosti, ili da neko od budućih zaposlenih ima takvo iskustvo. Potrebno je i jemstvo drugog pravnog lica koje obavlja delatnost duže od jedne godine. Hipoteka je, naravno, obavezna kao garancija – kaže sagovornik „Vesti“. On ističe da banka očekuje da klijent koji stane u red za kredit ima obezbeđenu lokaciju za dom, sa građevinskim dozvolama ukoliko zida nov, ili da je već odabrao objekat koji će kupiti i adaptirati u dom za stara lica.

– I ljudi iz naše dijaspore mogu da podnesu zahtev za kredit, kao i bilo koji preduzetnik u Srbiji. Dovoljno je da imaju registrovanu firmu ili samostalnu radnju – kaže Vračević. Opšti uslovi za ove kredite su kamatna stopa od osam odsto do 12 odsto godišnje, jednokratna naknada od jedan odsto do 1,5 odsto i period otplate do 120 meseci, uz mogući poček od najmanje 24 meseca. Vračević napominje i da visina pozajmice nije ograničena i da je uslovljena samim projektom, planom budućih prihoda i eventualnim učešćem klijenta. Na kredit se čeka od 10 do 30 dana, što zavisi od obima dokumentacije i složenosti projekta.

Početna ulaganja u domove za starija lica su velika, pa se u Srbiji dobra poslovna prilika vidi i u otvaranju mnogo jeftinijih, a takođe veoma unosnih servisa za ljude koji ne žele da se isele iz sopstvenih domova. Oglasi u novinama nude ih nekoliko, a najviše u Beogradu i Novom Sadu. U prestonici već nekoliko godina radi Agencija „Roknić“, specijalizovana za pomoć u kući starijim osobama, a vlasnica Svetlana Roknić objašnjava kako funkcionišu:
– Stalno nam je na raspolaganju 30 honoraraca, od negovateljica do kuvarica i čistačica, jer agencija našim starijim sugrađanima, pokretnim i nepokretnim, nudi pomoć u nabavci i pripremi hrane, kupanju, presvlačenju, čišćenju prostorija, pranju rublja, odvođenju kod lekara… Naši službenici se mogu angažovati na po dva sata, ili u intrevalima po osam, 12 ili 24 sata – kaže Roknićeva. Ona kaže da agencija ima dvadeset stalnih korisnika, a pošto ima i pogon za pranje i peglanje veša, sarađuje i sa domovima za stara lica.

Mogućnosti za što bolju i humaniju brigu o ljudima u trećem dobu sve češće prevazilaze klasične domove u Srbiji, i ujedno pružaju mogućnost dobre zarade svima koji odluče da u ovaj posao uđu savesno i odgovorno.