Dobrotvori iz Kanade brinu o sirocadi

Vođene mišlju našeg nobelovca Ive Andrića: „Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo“, porodice Marjanović, Ognjanović i Poznan zajedno sa poverenikom humanitarne organizacije „Naša Srbija“ za Kanadu Nebojšom Jovanovićem, treći put su u Torontu organizovale skup dobrotvora „Naše Srbije“.
Potreseni sudbinama dece siročadi sa područja Srbije, Republike Srpske, Hrvatske i Crne Gore, kojima su ratna zbivanja od 1992. godine i NATO bombardovanje zauvek prekinuli bezbrižna detinjstva i uzeli najmilije, jednog ili oba roditelja, dobrotvori ove humanitarne organizacije jednom godišnje se okupe u glavnom gradu Ontarija i uz druženje i razmenu iskustava sakupe novac koji će ovog puta biti upućen za organizaciju letnjeg kampa „Naše Srbije“ u odmaralištu „Beli bor“ na Tari.
Više od 4.000 dolara biće upućeno u sedište organizacije u Beogradu, kako bi sve pripreme za kamp, koji će ovog leta od 2. do 15. avgusta ugostiti 250 dečaka i devojčica od devet do osamnćst godina, bile završene na vreme.

Nagrada za najbolje

Ove godine će se prvi put dodeliti i specijalna nagrada „Naše Srbije“ u iznosu od 2.000 kanadskih dolara, ustanovljena zahvaljujući dobrotvoru iz Kanade. Nagrada će se dodeliti detetu koje je postiglo najbolje rezultate u znanju, umetnosti ili sportu, a uručiće je akademik Matija Bećković.

U dvorištu porodice Marjanović sreli smo najmlađe, koji od roditelja uče šta znači pomagati i brinuti o nekome kome je potrebna pomoć, razumevanje i, možda još i više, tračak nade i ljubavi. Tu smo sreli i starinu Nenada Vlasinića, čika Nešu, bivšeg kraljevog oficira, kome ni breme od 93 godine nije smetalo da se pridruži ovoj akciji.
– Milosrđe je u duhu našega naroda – veli čika Nešo, i sam kroz život vođen ovim principom koji je ideja vodilja i „Naše Srbije“.
Iz Kanade, tačnije jugozapadnog Ontarija (na tom prostoru se za sada razvila mreža dobrotvora i donatora) pomaže se 40-oro dece. Svako dete prima mesečnu stipendiju u visini koju je donator spreman da plati, ali ne manju od 50 kanadskih dolara.
– Celoj organizaciji, pa tako i kanadskom povereništvu, izuzetno je važan, pored novčane pomoći, i ljudski kontakt naših donatora sa decom. Nastojimo da deca osete da nisu sama, da nema nepremostivih teškoća u životu i da njih, iako roditelji nisusa njima, ipak ima ko da voli.

Mi pratimo razvoj dece, aktivno učestvujemo u njihovom odrastanju, nastojimo da od njih napravimo dobre i pametne ljude kojim će se ponositi i njihov narod i njihova država. Zato se i kampovi organizuju tako što se naglasak stvalja na obrazovni, sportski i kulturno-zabavni karakter boravka i druženja dece. Početkom avgusta, na Taru će putovati i tridesetoro dece iz dijaspore, dece naših donatora, kako bi u druženju sa vršnjacima kojima je sudbina bila manje naklonjena, naučili da poklanjaju ljubav i da je zauzvrat primaju – objašnjava Nebojša Jovanović.
Brat i sestra Nikola i Katarina Smiljanić iz Toronta ove godine će drugi put boraviti u kampu „Naše Srbije“. Prošle godine bili su na Gučevu, jako im se svidelo i poželeli su da se opet druže sa drugarima, štićenicima organizacije. Raduju se odlasku na Taru, jer im boravak u kampu omogućava da se dive lepoti prirode i upoznaju sa istorijom svoga naroda.
Svu decu, inače, čeka zanimljiv i raznovrstan program boravka u „Belom boru“. Organizovaće se večeri poezije, pozorišne predstave, šetnje i izleti, obilasci istorijskih spomenika. Decu će, kao i prethodne dve godine, posetiti mitropolit Amfilohije i pesnik Matija Bećković. Organizatori se nadaju i poseti vaterpolista i košarkaša Peđe Stojakovića.