Do viza kroz iglene uši

Ovih dana je i na stranicama našeg lista najavljeno uvođenje pomne kontrole u svim nemačkim konzulatima u svetu, kako se ne bi ponavljali „gafovi“ iz nedavne prošlosti kojima je izvrgnut ruglu inače strog vizni režim.
U najavi zaoštravanja viznog režima u javnosti nigde se nije spominjala Srbija i Crna Gora kao jedan od povoda za te nove mere. Međutim, državljani SCG su već godinama u vrhu liste „neželjenih gostiju“ u Nemačkoj, kada su u pitanju podnosioci zahteva za dobijanje političkog azila, pa nije isključeno da se upravo nemački konzulat u Beogradu nađe u grupi onih gde će nova pravila oko izdavanja viza biti najdoslednije sprovođena.
Zbog olakog odnosa konzularaca prema pravilima službe ili primanja mita, u Nemačku su sa legalnim vizama stizali i ilegalni radnici, prostitutke, pa i teroristi.

Hiljade lažnih turista

Iz Ukrajine je u Nemačku stizalo na hiljade lažnih turista sa regularnim vizama. NJima su tromesečni „turistički boravak“ olako odobravali službenici nemačkog konzulata u Kijevu, ne pokušavajući da provere navode iz zahteva za vizu. Tamo nije poštovano ni pravilo da se svako mora lično pojaviti u konzulatu, a konzularci nisu tražili ni potvrdu o zaposlenju. Na osnovu nekoliko hiljada lažnih pozivnih pisama i garancija iz Nemačke, isto toliko Ukrajinaca se legalno obrelo u Nemačkoj i odmah zaposlilo na crno. Među njima je bilo i na stotine prostitutki.

U detaljnijem objašnjenju najnovijih izmena propisa oko izdavanja viza iz sedišta nemačke diplomatije sada tvrde da će izaći na kraj sa negativnim primerima, poput onih iz Ukrajine i Albanije.
Državni tužilac u Berlinu upravo vodi postupak protiv trojice službenika nemačkog konzulata u Tirani, zbog osnovane sumnje da su primali mito. Sve vize dobijene na taj način su naknadno poništene, ali je šteta već načinjena.
Meru je prevršio skandal sa jednim čečenom, koji je u julu 2002. godine dobio nemačku vizu uprkos upozorenjima Saveznog kriminalističkog ureda da je reč o osobi koja je čvrsto povezana sa terorističkim organizacijama. Tri meseca nakon povratka iz Nemačke, taj čečen je učestvovao u poznatom krvavom zaposedanju muzičkog teatra u Moskvi i uzimanju talaca. Tada je poginulo 128 ljudi.

Dovoljna i sumnja

Autor izmena propisa, državni sekretar Jirgen Krobog najavio je da „viza neće biti izdata onome na koga bude pala sumnja da namerava da ostane u Nemačkoj i da se neće vratiti iz posete toj zemlji“. Ta odredba je postojala i u dosadašnjim propisima, ali će, očito, ubuduće biti još pomnije proveravan svaki pojedinačni slučaj.

Mada iz Ministarstva inostranih poslova u Berlinu sada tvrde da će novim, pooštrenim propisima i obavezama konzularnih službenika onemogućiti ovakve propuste, već se čuju glasovi da su i ove mere nedovoljne. Pokrajinski ministar policije u Brandenburgu Jerg Šenbom tvrdi da bi trebalo dodatno menjati važeća pravila kako bi bila sprečena i najmanja mogućnost da neki terorista legalno doputuje u Nemačku. Od šefa diplomatije Fišera on je zatražio da nikome od sumnjivih stranaca ne izdaju vizu dok to izričito ne odobre nemačke službe bezbednosti.