Demokratijom ne sme da upravlja Bin Laden

Obaveštajne službe otkrile su navodni plan o seriji napada na Veliku Britaniju, Francusku i Nemačku, javili su britanski i američki mediji. Ovako o tome piše nemačka štampa.
Lauzicer rundšau (Kotbus): Taman je mogao da se stekne utisak da je opasnost od napada u Nemačkoj – prošla. Ali, juče obelodanjena saznanja su nam poručila: naša zemlja je i dalje na nišanu terora, pretnja je realna, i izgleda da je veća nego što se pretpostavljalo. Bolje i da ne pomišljamo kako bi izgledalo vanredno stanje u koje bi se Savezna Republika survala kada bi teroristi napali hotele, robne kuće ili stanice metroa i prouzrokovali krvoproliće kao u Mumbaju.

To što do toga nije došlo znači da su političari službama bezbednosti dali prave instrumente u ruke – i da međunarodna saradnja u borbi protiv terora funkcioniše. Ali, to ni izdaleka ne znači da je pitanje pooštravanja zakona o bezbednosti skinuto sa dnevnog reda. Crno-žuta koalicija će preispitati važeće zakone, a ministar unutrašnjih poslova De Mezijer već ima u fioci nove ideje, koje liberali trenutno blokiraju. Prosta istina glasi: nema apsolutne bezbednosti. I baš zato politika ne sme da se da se bavi samo razmatranjem novih mera bezbednosti, već i pitanjem kako da se svetskom terorizmu oduzme tlo pod nogama.

Rajn-nekar cajtung (Hajdelberg): Stvaranje panike i refleksno traženje da se pooštre zakoni – nisu na mestu. Stoprocentne bezbednosti ionako ne može biti. Stanovništvo mora da nauči da živi sa opasnošću, bez preteranog navikavanja na nju. Budnost svakog pojedinca je u slobodnom društvu najbolje sredstvo protiv terorizma. A politika treba da nađe ravnotežu između prava na slobodu građana i ovlašćenja za organe bezbednosti.
Braunšvajger cajtung (Braunšvajg): U vremenu globalizacije i u Nemačkoj može da ima posledica to što jedan američki propovednik najavljuje da će spaliti Kuran. Teror traži svoj put, a Savezna Republika Nemačka je otvoreno društvo. Tako treba i da ostane. Zbog toga treba biti maksimalno oprezan, ali pravljenje panike bi već značilo pobedu terorista.
Rajniše post (Diseldorf): Kada jedna tajna služba radi uspešno, onda javnost ni ne saznaje ništa o njenim uspesima. To što su sada informacije o planiranim atentatima u Evropi dospele u medije, verovatno je plod kalkulacije. Verovatno se radi o psihološkom ratu. U poslednje vreme sve intenzivniji, lov na vodeće glave talibana i Al Kaide počinje – prema mišljenju stručnjaka – da destabilizuje islamiste. Taj efekat treba još pojačati objavljivanjem vesti o uspesima u tom lovu.
Lajpciger folkscajtung (Lajpcig): Demohrišćanski ministar unutrašnjih poslova De Mezijer, koji ovakvim opasnostima hoće da suprotstavi pooštravanjem zakona, pri čemu je naišao na otpor liberala, ne koristi aktuelne indicije da bi reklamirao svoje planove. To pokazuje dalekovidost. Jer, demokratija bi se sama sebe odrekla kada bi dopustila da njome upravljaju Bin Laden i kompanija. Odluka o tome kakve mere treba preduzeti da bi se smanjila pretnja ne sme da zavisi od toga da li je negde eksplodirala neka bomba ili navodno treba da eksplodira.