DEJAN PERC, AKTIVISTA IZ ŠTUTGARTA

Dejan Perc, stručni saradnik univerziteta Hohenheim u Štutgartu, mnogim Srbima u nemačkoj pokrajini Baden-Virtemberg poznat je kao društveni aktivista. Potpredsednik je Centralnog Saveta Srba za Nemačku, a predsednik društva „Sveti Sava“ iz Štutgarta. Takođe, jedan je od 12 članova Internacionalne komisije grada Štutgarta, član uprave „Forum kultura“ – krovne organizacije migrantskih udruženja u glavnog gradu Baden-Virtemberga. Stiže i da radi u omladinskoj komisiji grada Štutgarta, a i član je administrativnog odbora „Stadtjugendring“.

Biografija

Rođen je u Leonbergu, nadomak Štutgarta, gde je odrastao i stekao osnovno obrazovanje. Potom je završio fakultet društvenih nauka, odsek komunikacije i danas sa zadovljstvom radi sa studentima u fakultetu. Vezan je za Srbiju i kad god mu vreme omogući ode da poseti rodbinu u Pančevu i Zrenjaninu odakle su njegovi roditelji.

Veoma je aktivan i u organizaciji migrantskih komunalnih odbora u BV, poslovođa je Štaba za integraciju pri vladi BV na čijem čelu je ministar pravde BV dr Ulih Gol. U saveznom Savetu stranaca je jedan od pet delegata iz Baden-Virtemberga.
Svestrani aktivistta Dejan Perc (33) ističe da je u svim ovim institucijama jedini Srbin i da bi jako voleo da motiviše i druge mlade Srbe da se uključe u društveni i politički život, prevashodno zbog što boljeg položaja Srba. Boli ga što su Srbi nesložni i što se veoma malo ili skoro uopšte ne angažuju na poboljšanju svog stratusa u nemačkom društvu, svoju decu ne motivišu da se više okrenu znanju i nauci te, po njemu, „ne rade dovoljnio na svom imidžu i istinskom negovanju kulture.“

Dejan je član Socijaldemokratske partije Nemačke i politički je veoma angažovan. A uključivanje se u rad svih ovih organizacija počelo je sa – folklorom! Kao igrač društva „Sveti Sava“ iz Štutgart-Faingena želeo je da svoje društvo u što boljem svetlu predstavlja, pa je iz jedne organizacije išao u drugu, sve dok na kraju i sam nije postao politički aktivan.
Veliki je zaljubljenik u folklor i pomogao je da njegovo društvo „Sveti Sava“ iz Štutgartu Faingena bude predstavljeno na nemačkoj državnoj televiziji. Voli da čita, putuje, da se posveti kulturi, običajima i pozorištu. Sanja da kulturni život Srba u Nemačkoj zaživi i da Srbi postanu aktivniji na mnogim poljima. Bio je jedan od 20 sagovornika gradonačelnika Štutgarta dr Volfganga Šustera u knjizi „Mi smo Štutgart“ koji je prikazao kako mnoge nacije složno i integrisano žive u glavnom gradu Baden-Virtemberga.