Dačić čeka da se Toma vrati iz Brazila

(ponedeljak, 25. jun, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Iako su politički i ekonomski principi funkcionisanja nove vlade sa DS-om dogovoreni, lider socijalista ipak čeka da se iz Brazila vrati predsednik Tomislav Nikolić, koji će, kažu, pokušati da ga privoli na saradnju sa SNS-om. Međunarodna zajednica planirala je da na jesen ukine nadgledanu nezavisnost Kosova, ali Albanci tvrde da su spremni da nadležnosti potpuno preuzmu već početkom jula. U međuvremenu, dve srpske kuće u Prištini su srušene, iako nikad nisu prodate a Srbi su iz njih raseljeni. Fakultet organizacionih nauka dobio je najviše glasova na izboru za najbolju visokoškolsku ustanovu u Srbiji. Samit u Atini je pod znakom pitanja. Bela kuća je čestitala pobedu kandidata Muslimanskog bratstva na egipatskim izborima za predsednika države. Ta stranka, inače, ne priznaje Izrael. Italijani su pobedili Engleze boljim izvođenjem penala (4:2). U četvrtak igraju u polufinalu Evropskog prvenstva protiv Nemačke. Danas počinje Vimbldon.

Nikolić će pokušati još jednom

Pregovori o formiranju vlade ulaze u osmu nedelju a posle niza susreta na relaciji DS-SPS-LDP-URS, tokom vikenda je usledilo zatišje, pišu Novosti. Ako je suditi po izjavama ključnih političkih lidera, ova nedelja trebalo bi da bude presudna a sve opcije su i dalje u igri… Stvari bi mogle da budu nešto jasnije posle povratka predsednika države Tomislava Nikolića iz Brazila. Ivica Dačić, pre definitivnog dogovora sa DS-om, želi da obavi još jedan krug konsultacija unutar svoje stranke, ali i sa Nikolićem, stoji u tekstu.

Blic na naslovnoj strani objavljuje fotografije Dačića, na jednoj je u zagrljaju sa Tomislavom Nikolićem a na drugoj sa Borisom Tadićem. Nikolić će još jednom da pokuša da privoli Dačića, iako su politički i ekonomski principi funkcionisanja buduće vlade sa DS-om dogovoreni, objavljuje list u tekstu pod naslovom čiji će zagrljaj izabrati Dačić.

Ukidanje nadgledane nezavisnosti već od jula?

Nadgledana nezavisnost Kosova trebalo bi da bude ukinuta ove godine, pišu Novosti. Međunarodna upravljačka grupa odredila je da to bude u septembru a albanski lideri tvrde da bi to moglo da se dogodi već početkom jula, jer su njihove institucije spremne da preuzmu samostalno upravljanje. Naravno da nas ne interesuju te najave, jer Srbija ne priznaje nezavisnost Kosova, kaže ministar Goran Bogdanović. On smatra da je međunarodna zajednica shvatila da je na Kosovu stvorila kvazidržavu koja ničemu ne služi, pa želi da se iz te priče povuče što pre. Niko normalan a pogotovu dobri poznavaoci prilika na Kosmetu ne mogu tvrditi da su kosovske institucije spremne da samostalno bilo šta urade, ističe on.

Srušene srpske kuće u Prištini

Politika piše da su u Prištini, u neposrednoj blizini kosovksih međunarodnih institucija, pre nekoliko dana srušene kuće dve srpske porodice. Nestao je dom profesora Medicinskog fakulteta Tomislava đokića i kuća komšinice Milanke Vesić, gde je nikao novi temelj. Nikome nije palo na pamet da se pobuni ili makar pita: šta se dešava, čiji su to domovi, imate li dozvolu za rušenje objekta? Niko od suseda nije pozvao svoje raseljene komšije i rekao: Nešto se čudno događa, ruše vam kuće, stoji u tekstu. Kad je Milanka pozvala komšinicu Nađiju da pita šta se dešava, ova joj je odgovorila da su oni kuću prodali. Iako porodica Vesić nije to uradila, niti je imala nameru, podrazumeva se da je Srbin spreman da proda kuću a imovina onih za koje se zna da neće da prodaju postaje predmet naročitog interesovanja ili se uništava na različite načine, navodi list.

Dokumentacioni centar pri Pećkoj patrijaršiji

U Pećkoj patrijaršiji uz tron patrijarha i svetitelja, rad Kancelarije Odbora za Kosmet Svetog arhijerejskog sinoda SPC krunisan je dokumentacionim centrom. Vladika Jovan ćulibrk, vikar patrijarha i episkop lipljanski, rukovodi Kancelarijom i u stalnom je bdenju da od zaborava otrgne nekadašnji život kosmetskih Srba iz ’beskrajnog plavog kruga’, njihovog progona i seobe, pišu Novosti. Ovde se nalazi više od 500 knjiga, nebrojene beleške i zapisi, video-materijali, diskete i mape, slike srpskih i ruskih majstora. Posebno mesto zauzimaju izdanja o pogromu naroda: od leta 1999. do proleća 2004. i danas.

Plaćeni odmor za radnike Železare

Vlada Srbije nije bolji menadžer od velike američke kompanije u privatnom vlasništvu. Ovu banalnu činjenicu srpski političari pokušali su od domaće javnosti da sakriju poslednjih pet meseci, nakon što je država, krajem januara, od Ju-Es stila otkupila smederevsku Železaru za jedan dolar i preuzela na sebe ve obaveze, kako bi je ’digla na noge’ i pronašla strateškog partnera, piše Danas. Tokom vikenda zvanično je potvrđeno da će od 5. jula biti ugašena i druga visoka peć, da će prestati s radom i čeličana a od 10. jula zaustaviće se trake u toploj valjaonici. čak 4.500 ljudi od ukupno 5.000 radnika Železare biće na plaćenom odmoru sa 60 odsto mesečnih primanja.

Dugovi za održavanje neaktivnih računa

Pojedine banke pokušavaju da prevare građane, piše Pres, tražeći da plate navode dugove za održavanje računa koji datiraju još od pre pet ili više godina. Pravnici poručuju da ni slučajno ne pristaju da plate zaostale obaveze, makar se radilo i o relativno malim sumama, kao što je to najčešće slučaj. Bez sudskog rešenja nijedno potraživanje banke nije naplativo, nastavlja list, a čak i u slučajevima kada neki dug postoji, banka je bila dužna da građane na vreme obavesti da naplaćuje čaki održavanje neaktivnih računa i da dug po tom osnovu raste.

FON dobio najviše glasova

Srbija je prvi put dobila rang-listu državnih i privatnih fakulteta, na kojoj su se od 146 analiziranih ustanova našle 65 najbolje. Posao koji u drugim zemljama obavlja država, kod nas su volonterski uradili studenti a na osnovu gotovo 3.000 ispitanika. Prvo mesto pripalo je beogradskom Fakultetu organizacionih nauka, objavljuje Politika. Miloš Jovanović iz NVO i portala iSerbia.rs koja je i sprovela istraživanje, kaže da je ukupno bilo 78 pitanja, podeljenih u šest oblasti: studije, kvalitet nastavnog programa, odnos prema studentima, vannastavne aktivnosti, infrastruktura i mogućnost zaposlenja.

Učitelj krio da ima sidu

Roditelji čija deca idu u niže razrede Osnovne škole Kralj Petar Prvi u Beogradu u panici su, piše Pres, posle potvrde da je omiljeni učitelj M. M. (63) dve godine krio da ima sidu. Sredinom maja njegovo zdravstveno stanje se pogoršalo i morao je da bude prebačen na Institut za tropske bolesti. Tada su se u školi zabrinuli jer se ispostavilo da je 14 mališana inficirano bakterijom tuberkuloze a prava histerija nastala je pre nekoliko dana kada se pročulo da učitelj ima sidu.

Neizvestan samit u Atini

Na predstojećem samitu EU 28. i 29. juna u Atini Grčka će biti glavna tema, odnosno načini da se ona spasi posle izbora novog kabineta koji zahteva korekciju u primeni već dogovorenih rigoroznih mera štednje kao cene poslednjeg zajma, piše Danas. Međutim, novom premijeru Grčke Antonisu Samarasu je lekar zabranio da ide na samit, jer treba da se oporavi od operacije oka. I novi ministar finansija Vasilis Rapanos je sprečen da putuje jer je u bolnici zbog stomačnih tegoba. Neizvesno je i ko će iz Evropske komisije, Centralne banke i MMF-a da prisustvuje samitu, pa pojedini mediji navode da sastanka možda neće ni biti.

Cepanje EU zbog nove unije

Šefovi diplomatija Nemačke, Austrije i Luksemburga, agilne trojke Grupe budućnost, kažu da preobraženju EU u Savez evropskih država nema alternativu. Politika piše da nije saopšteno koje će države biti obuhvaćene procesom političkog ujedinjenja – sve ili samo neke od 27 sadašnjih članica EU. Spekuliše se da bi već narednih meseci moglo da dođe do podele na avangardu političkog ujedinjenja i na neodlučne članice (ili nedovoljno kvalifikovane) za ulazak u takozvanu elitnu ligu Evrope. Odgovori koje je ovaj list dobio od pomenutih šefova diplomatije svode se na zaključak da će iz sadašnje EU iznići nova, politička unija s dvodomnim parlamentom i direktno biranim šefom države.

SAD pozdravile pobedu Muslimanskog bratstva

Bela kuća je čestitala novom predsedniku Egipta Mohamedu Morsiju izbornu pobedu i pozvala ga da pri formiranju vlade uzme u obzir interese čitavog društva, dok je premijer Izraela Benjamin Natanjahu izrazio nadu da će mirovni sporazum sa Egiptom ostati na snazi. Portparol Bele kuće Džej Karni je rekao da je pobeda kandidata Muslimanskog bratstva kamen međaš na putu Egipta ka demokratiji i dodao da se SAD nadaju saradnji sa budućom vladom uz obostrano poštovanje, prenosi Kurir. Inače, Muslimansko bratstvo ne priznaje Izrael.

Obračun ili poruka Draškoviću

Dizanjem u vazduh sitroena Boška Raičevića plastičnim eksplozivom, aktiviranim daljinskim upravljačem, srpsko podzemlje vratilo je na beogradske ulice strah iz devedesetih godina, pišu Novosti. Sve liči na vreme kada su ovde pljuštali rafali iz ’audija’ u pokretu i leteli u vazduh automobili rivalskih kriminalnih grupa, stoji u tekstu. List navodi da je činjenica da je bomba aktivirana usred dana u promentoj ulici na Dorćolu možda znak da se Raičević nekome ozbiljno zamerio, ali da može da bude i poruka njegovom rođaku Andriji Draškoviću.

Kurir objavljuje da je ubistvo Raičeviča najverovatnije naručeno iz Crne Gore, na šta ukazuje način likvidacije, ali i činjenica da su mnogi njegovi poslovi bili vezani za Crnu Goru. Izvor list kaže da je Raičević jednom crnogorskom biznismenu pozajmio veću količinu novca i sada se proverava da li je on umešan u zločin.

Sirova afro-fuzija na BELEF-u

Basista zimbabveanske grupe Mokoomba Abundans Mutori govori za Danas o svojoj zemlji i nastupu na BELEF-u u Beogradu. Tonga narod je malo pleme u poređenju sa nekim drugim plemenima u Zimbabveu, ali poseduje bogatu kulturu koja nije ranije viđena, na primer svoje tradicionalne plesove i duhovne pesme. Postoji otuda veoma mnogo različitih vrsta starih muzičkih instrumenata koji se sreću u Tonga baštini, kaže on. Mutori je pozvao Beograđane da dođu na svirku i provozaju se toboganom ritmova sirove afro-fuzije.

Italijani pobedili Engleze

Fudbalska reprezentacija Italije plasirala se u polufinale Evropskog prvenstva u Ukrajini i Poljskoj pošto je, nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca (4:2), eliminisala Englesku u meču četvrtfinala odigranog na Olimpijskom stadionu u Kijevu. Iako u regularnom delu, kao i u produžecima, nije bilo golova, piše Pres, Italijani su se sasvim zasluženo plasirali u polufinale gde ih čeka Nemačka. Duel je zakazan za četvrtak, dok će se u drugom polufinalu, dan ranije, sastati Portugal i Španija.

Italijani slave posle boljeg izvođenja penala, piše Kurir, a Englezi šesti put u istoriji ispadaju sa velikih takmičenja na ovaj način. Trijumf azura je apsolutno zaslužen, jer su većim delom susreta bili bolji i opasniji tim, stvorivši nebrojeno povoljnih prilika, navodi list.

Blic podseća da Italijani nikada nisu izgubili od pancera ni na evropskim ni na svetskim prvenstvima, slavili su tri puta i jednom je bilo nerešeno.

Španija pred istorijskim uspehom

Legenda srpskog fudbala Predrag Mijatović za Blic govori o aktuelnom Evropskom prvenstvu. Kako navodi, uvek je teško da se odbrani titula, te kada bi španska reprezentacija u tome uspela, napravila bi istorijski uspeh. U susret polufinalnoj utakmici između Španije i Portugala, Mijatović kaže da je jedan Ronaldo malo za Špance.

Počinje 126. Vimbldon

Počinje teniski turnir na Vimbldonu, pa Pres prenosi da se najstariji i najprestižniji turnir ovog sporta održava na terenima Ol Ingland kluba još od 1877. godine. Vimbldon je, bez obzira na sve promene, sačuvao svoju tradiciju i to da danas čini jedinstvenim. Ovoga puta počinje 126. izdanje turnira, koji je najpoznatiji po čuvenoj travi, jagodama sa šlagom i obaveznoj beloj garderobi. Pored Australijan opena, Rolan Garosa i US opena, Vimbldon je četvrti grend slem i jedini koji se i dalje igra na originalnoj travnatoj podlozi. Ovogodišnji pobednici u ženskom i muškom singlu osvojiće po 1,15 miliona funti, dok je 1968. pobedio dobio 2.000 funti.