Cirih: Rasadnik srpskih naučnika

čuveni ETH univerzitet u Cirihu, najprestižniji u Evropi, pohađa sve više postdiplomaca iz Srbije. Ivan Ostojić proučava – dugovečnost

čuveni švajcarski ETH univerzitet u Cirihu, koji je iznedrio tridesetak nobelovaca, među kojima je i Albert Ajnštajn, okupirali su najbolji studenti iz Srbije! Samo na postdiplomskim studijama iz informatike čak desetina ukupnog broja studenata poreklom je iz naše zemlje.

Među onima koji su na školovanju u Švajcarskoj postigli najviše je Ivan Ostojić (29), iz Valjeva, koji je istovremeno sa master studijama na ETH univerzitetu u Cirihu, doktorirao najvišom mogućom ocenom na temu neuroendokrine regulacije starenja na Institutu Fridrih Mišer u Bazelu! Ivan sada praktično, eksperimentalno, potvrđuje zaključke iz doktorske disertacije.

– Ispitujem kako određeni hormoni u mozgu i čulo ukusa regulišu dugovečnost – kaže Ivan Ostojić. – Zaključak je da određene komponente čula ukusa utiču na produžetak, odnosno skraćenje životnog veka različitih organizama. Značaj ovog istraživanja je što spaja tri fenomena – gojaznost, starenje i otpornost na stres. Počinjemo da razumemo te procese, tako da će u budućnosti moći da se interveniše kod bolesti vezanih za starenje ili poremećaja metabolizma.

VRHUNSKA ŠKOLA STUDENTI iz Srbije nisu se dvoumili gde da nastave školovanje, jer se ETH univerzitet, na kojem se izučavaju nauka, tehnika i tehnologija, smatra za jedan od najboljih na svetu. Trenutno je rangiran na sedmom mestu među najboljim univerzitetima za one koji nameravaju da postaju inženjeri ili naučnici. Bez premca je na prvom mestu univerziteta u kontinentalnom delu Evrope.

Uporedo sa doktoratom, Ostojić je u okviru master studija iz menadžmenta u tehnologiji i ekonomiji na ETH univerzitetu učestvovao u projektima koji osim naučne svrhe imaju i praktičnu primenu u biznisu.

– Cilj mi je da se bavim i prenosom tehnologija iz naučnih istraživanja u industriju. Naročito me interesuje razvoj takozvanih malih start-ap kompanija – kaže Ivan. – Kad steknem dovoljno iskustva i kontakata vratiću se u Srbiju da sve to pokušam da primenim. Volim svoju zemlju i izazov mi je da u Srbiji nešto od ovoga ostvarim.

Na master studijama iz informatike na ETH univerzitetu su Marko Mojsilović, iz Požarevca, i Beograđani Ivan Jovanović (27) i Igor Vilotić. Na tom smeru je čak 11 studenata iz Srbije.

– Prilikom upisa na ETH univerzitet nije bilo nekih naročitih problema, jer sam na Matematičkom fakultetu u Beogradu stekao veoma dobru osnovu, kao da sam studirao na nekom svetski poznatom univerzitetu – kaže Ivan Jovanović. – Na ETH smo na masteru iz informatike, ali je omogućen veoma širok spektar obrazovanja i specijalnosti. Ja sam na smeru koji je između mašinstva i softverskog inženjeringa. To će biti veoma primenljivo u svim oblastima života, od industrije do medicine.

Beograđanin Igor Vilotić je na opštem smeru na master studijama informatike. Kasnije će, kaže, izabrati užu specijalnost. Odlučio se da studira na ETH zbog toga što je među deset najboljih univerziteta na svetu.

– Primljeni smo zahvaljujući rezultatima na prethodnim studijama, ali nesumnjivo i zbog uspeha i odličnog znanja koje su pokazali studenti iz Srbije koji su pre nas bili na ovom univerzitetu – kaže Igor. – Po završetku master studija planiram da ostanem da radim u Cirihu. Potom, posle izvesnog vremena, vratio bih se u Srbiju, jer je u njoj lepše živeti.

Marko Mojsilović (24) bio je primljen na nekoliko prestižnih univerziteta u inostranstvu, ali je odlučio da studije nastavi u Cirihu:

– Završio sam Elektrotehnički fakultet u Beogradu, ali želim da se uz nauku bavim inženjerstvom i biznisom, da jednog dana u Srbiji osnujem svoju firmu. Prethodno da na ETH steknem znanja iz osnova finansija i menadžmenta. Srbija ima šanse, ali je potrebno da se iskoreni korupcija i da se država manje meša u sve. Profesori ETH univerziteta naglašavaju nam da je region zapadnog Balkana, pre svega Srbija i Makedonija, odlično mesto za investicije i rad u oblasti informacionih tehnologija.