Centralni savet Srba u Nemačkoj

Centralni savet Srba u Nemačkoj, (CSN) koji pod rukovodstvom profesorke Stojanke Aleksić ima nameru da Srbi u Nemačkoj dobiju nacionalnu organizaciju kakvu u ovoj zemlji već imaju Jevreji, Turci i još neke jače nacionalne grupacije, posle samo dva zasedanja uspeo je da se registruje kod Upravnog suda u Hamburgu – kao udruženje od posebnog društvenog interesa. Kao takvom, finansijski ured Financamt Hamburg-Nord,, udruženju je priznao poreski tretman dobrotvorne organizacije.

Trenutna preokupacija CSN-a je što brže omasovljavanje pristupom što više naših udruženja i pojedinaca, ostvarivanje kontakata sa nemačkim i udruženjima drugih naroda, razrada kratkoročnih zadataka i agitacija za što veći izlazak naših građana na predstojeće parlamentarne izbore.

– Za nas registracija predstavlja legitimaciju koja nam daje za pravo da se u javnosti samostalno predstavljamo. Dobili smo svoju poštansku adresu, broj telefaksa, a napravili smo i internet prezentaciju. Na sednici koju smo nedavno održali u Ajhorcu kod Bona, posle završenog seminara „Porez, finansiranje i sponzorstvo udruženja u praksi“, prisutni članovi CSN-a, a to su uglavnom predstavnici naših udruženja i klubova, bili su zadovoljni našim radom. Na toj sednici napravljena je i prioritetna lista zadataka koji imaju da se reše do početka februara iduće godine, kada planiramo da održimo sledeću sednicu CSN-a u Berlinu – kaže profesorka Aleksić.

Ona pojašnjava o čemu je bilo reči na seminaru i od kakve je koristi za CSN.

– To je bio skup nemačkih i stranih udruženja u Nemačkoj, koji je obradio problematiku finansiranja udruženja, a to za nas mnogo znači, jer smo došli do saznanja kako da se finansiramo i obezbedimo kontinuiran rad. Za nas je ovaj skup bio značajan i po tome što smo primljeni sa respektom, jer smo našim diskusijama pokazali da i Srbi u određenim kulturnim, ekonomskim, socijalnim i drugim pitanjima mogu da budu uvaženi sagovornici kada se radi o saradnji dve zemlje. Prvo su bili iznenađeni da Srbi uopšte imaju takvu organizaciju, a zatim i činjenicom da su gotovo svi naši predstavnici fakultetski obrazovani- ističe Stojanka Aleksić.