Branilac profesorke iz Novog Sada koja štrajkuje glađu i žeđu: Ona je žrtva političkog procesa

branilac-profesorke-iz-novog-sada-koja-strajkuje-gladju-i-zedju:-ona-je-zrtva-politickog-procesa
Branilac profesorke iz Novog Sada koja štrajkuje glađu i žeđu: Ona je žrtva političkog procesa

Advokat Aleksandar S. Petrović, branilac pritvorene profesorke i aktivistkinje Marije Vasić koja je juče započela štrajk glađu i žeđu iz protesta zbog produženja pritvora, izjavio je da je njegova branjenica žrtva političkog procesa koji predstavlja presedan usled kojeg bi bilo koji građanin mogao završiti u pritvoru zbog prisluškivanih privatnih razgovora.

Protiv Vasić i drugih aktivista Pokreta slobodnih građana (PSG) i organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV), koji se dva meseca nalaze u pritvoru, novosadsko tužilaštvo je nedavno podiglo optužnicu zbog sumnje da su pripremali „delo protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije“, jer su navodno planirali upad u Skupštinu i RTS tokom studentskog protesta 15. marta u Beogradu.

Petrović je za portal Autonomija iz Novog Sada rekao da su „politički karakter procesa“ otkrili i režimski mediji koji su pre podnošenja krivične prijave emitovali snimke i proglasili okrivljene „teroristima“.

„Kada nenasilni politički govor bude kvalifikovan kao ‘napad na ustavni poredak’ i za to se odredi najstroža mera pritvora, stvara se presedan selektivne represije. Građani se tada suočavaju sa realnom opasnošću višemesečnog pritvora ne samo zbog učešća u protestu, već i zbog vođenja kolokvijalnih razgovora“, rekao je advokat.

Najavio je da će branioci podneti žalbu na na poslednje rešenje o produženju pritvora za još 30 dana za šestoro aktivista i studenata, sa predlogom da se pritvor ukine odnosno eventualno zameni blažim merama, konkretno zabranom napuštanja stana uz elektronski nadzor, zabranom napuštanja boravišta ili zabranom prisustva javnim skupovima.

„Ukoliko ta žalba bude usvojena, verujem da bi Marija prestala sa štrajkom glađu. Svakako, obratićemo se i zaštitniku građana i pokrajinskom ombudsmanu sa zahtevom za hitnu kontrolu uslova u pritvoru uz omogućen pristup nezavisnim lekarima“, kazao je Petrović.

Ocenio je da se u celom slučaju radi o čisto političkom procesu s obzirom da se optužni predlog Višeg javnog tužilaštva zasniva „isključivo na tajno snimljenom razgovoru u prostorijama Pokreta slobodnih građana koji je pribavljen na nezakonit način“, u kome se govori o eventualnim modalitetima pridruživanja studentskom protestu, bez ikakvih konkretizacija, dogovora, podela uloga i planova.

„Dakle, taj nezakonit dokaz mora biti izuzet iz spisa i na osnovu njega se ne može zasnovati valjana sudska odluka u skladu sa doktrinom o plodu otrovnog drveta, budući da bi time bila najgrublje povređena procesna pravila propisana Zakonikom o krivičnom postupku koja regulišu posebne dokazne radnje i garantije regulisane Ustavom Srbije kojima se štiti pravo na privatnost, što bi predstavljalo jedan opasan presedan“, kazao je Petrović.

Naveo je da, uprkos tome, sud još uvek nije izuzeo taj dokaz iz predmeta iako su svi branoci podneli takav argumentovan predlog, dok s druge strane tužilaštvo njih tereti za pripremanje najtežih krivičnih dela protiv ustavnog poretka i zahteva maksimalnu kaznu od pet godina zatvora, iako „nikakvo nasilje nije planirano ni izvršeno, a radi se o ranije neosuđivanim licima“.

„Da je reč o čistom političkom postupku jasno je iz činjenice da su režimski mediji još pre podnošenja krivične prijave emitovali snimke i proglasili okrivljene ‘teroristima’, narušivši pretpostavku nevinosti i otkrivši politički karakter procesa“, rekao je Petrović.

Prema njegovim rečima, kada „nenasilni politički govor bude kvalifikovan kao napad na ustavni poredak“ i za to se odredi najstroža mera pritvora, stvara se presedan selektivne represije.

„Građani se tada suočavaju sa realnom opasnošću višemesečnog pritvora ne samo zbog učešća u protestu, već i vođenja kolokvijalnih razgovora koji se svakodnevno vode u kafiću, kancelariji ili za trpezarijskim stolom, što direktno narušava slobodu okupljanja i izražavanja i pravo na privatnost zagarantovano Ustavom i Evropskom konvencijom“, objasnio je Petrović.

Naveo je da ljudi koji „namerno kolima gaze mirne demonstrante“ bivaju oslobođeni i puštaju ih da se brane sa slobode, dok se njihovi branjenici „ni zbog čega drže u pritvoru sa stenicama već 60 dana“.

Dodao je da je Evropski parlament Rezolucijom usvojenom 8. maja zaključio da su njihovi branjenici „nezakonito prisluškivani i da se drže u pritvoru kao politički taoci“.

Petrović je rekao da pravosuđe u Srbiji raspolaže mehanizmima kojima može očuvati sopstvenu nezavisnost, ali je ocenio da krajnji uspeh zavisi od podrške celokupnog društva, medija i međunarodnih faktora.

Post Views: 8

Originalni tekst