Beograđanin tužio švedsku vojsku

Slučaj Ivana Tomovića (31), potporučnika švedske vojske, inače rođenog Beograđanina, došao je do pravnog zastupnika građana u švedskom parlamentu, a njegov sindikat traži odštetu zbog diskriminacije. Tomović je kao tinejdžer stigao u Švedsku i kasnije kao oficir sa najboljim ocenama služio u mirovnim snagama na Kosovu. Posle toga je prebačen u Bosnu odakle je vraćen iz, navodno, sigurnosnih razloga. Dok Tomovićev komandant, general Anders Branstrom traži da se Ivan odlikuje, vojna obaveštajna služba MUST smatra ga opasnim, o čemu su „Vesti“ više puta pisale.

Pošto je u pitanju etnička diskriminacija na poslu, slučaj je preuzeo njegov sindikat SKTF, koji zastupa zaposlene u državnim službama.
Tomović je švedskim medijima izjavio da se ne radi o novcu i odšteti, već o zadovoljenju pravde.

General predlaže medalju

General Branstrom objašnjava da je ovaj slučaj za njega izuzetno važan jer se ne radi samo o principima, već i o činjenici da je Tomović zajedno sa njim radio na Kosovu.
– Ivan je bio deo mog brigadnog štaba – priča Branstrom i podržava Tomovića za postupke za koje ga MUST osuđuje.
Za slučaj kada je nosio oružje dok je bio u civilnom odelu general kaže da je dobro što je Tomović tada imao pištolj kod sebe.
– Šta zna MUST o stanju koje je tamo bil?. Smatram da Ivan treba da dobije od vojne komande zlatnu medalju za zasluge i to sam im predložio.

– Ovo je prvi put da vodimo postupak protiv švedskih oružanih snaga – kaže Katarina Arborelius, predstavnik SKTF za list „Sidsvenskan“.

Za vojno rukovodstvo ovaj slučaj koji je dobio veliki publicitet bio je izuzetno neprijatan i pokazao jasan sukob između dva dela oružanih snaga. Poseban problem bio je pitanje neprijateljstva prema useljenicima. Pošto konflikt nije mogao da se reši između vojske i Ivana Tomovića, postao je predmet pregovora između sindikata i oružanih snaga u koji se umešao i pravni zastupnik građana iz parlamenta i pokrenuo istragu.

Tomović je bio je jedan od devet švedskih pripadnika Kfora koji su rizikujući svoje živote spasli 151 nenaoružanog civila iz zgrade u centru Prištine u kojoj su živeli Srbi i nealbanski stanovnici, koja je bila opkoljena razjarenom i naoružanom gomilom. Ivanova grupa dočekana je Molotovljevim koktelima i kamenicama dok su izvlačili žene i decu, ali su i pored povreda uspešno izvršili zadatak.

Šef Vojne obaveštajne službe general majorHokan Peterson kaže da se slaže sa generalom Branstromom da je Tomović uradio fantastičan posao, ali i da je izazvao sigurnosni rizik zato što nije poštovao vojna pravila.
– Sam sam doneo odluku da se naoružam jer su u toku bili neredi. Zbog toga sam dobio opomenu, ali sam tom prilikom spasio jednu ženu kojoj je pretilo linčovanje. Dok sam je izvlačio bio sam povređen i morao sam da pucam u znak opomene i masa se povukla – priča Tomović.

Tajni izveštaj

Velika pažnja švedskih medija naterala je MUST da povede istragu o ovom slučaju. Ivan Tomović je pozvan da pročita tajni izveštaj u kome je trebalo da bude obrazloženje o njegovoj nepodobnosti. Posle toga je pod obavezom čuvanja vojne tajne saopštio novinarima da mu je drago što je dobio tu priliku, ali da mu sada nije jasnije zbog čega je proglašen nepodobnim.

General Branstom je na sastanku sa glavnokomandujućim švedske vojske Hokanom Sirenom zatražio rehabilitaciju Tomovića kao i da se zvanično pokaže više poverenja prema vojnim licima stranog porekla. On sumnja da u MUST-u sva vojna lica sa stranim poreklom generalno smatraju sigurnosnim rizikom.