Australija ponovo izvozi ugalj u Kinu

pixabay.com

Ilustracija

Brod s prvom australijskom isporukom uglja Kini, posle više od dve godine blokade, pristao je u tu zemlju, kao potvrda da je Peking počeo da povlači neke od trgovinskih sankcija uvedenih na uvoz ovdašnje robe, vredan 20 milijardi dolara.

Savezni ministar trgovine Don Farel izjavio je za medije da Albanezova vlada zna da je ugalj stigao u Kinu, s tim da je pošiljka trebalo još da prođe carinu u četvrtak popodne.

– Svaki korak ka rešavanju trgovinskih prepreka bio bi dobrodošao – istakao je Farel u saopštenju.

Državni mediji su ranije izvestili da je brod “Magic Eclipse“, koji prevozi ugalj iz Australije, trebalo da pristane u južnom kineskom lučkom gradu Đanziangu u sredu uveče.

List “Global Times“ je citirao insajdere koji su rekli da će ugalj sa broda, koji je napustio Australiju 24. januara, biti isporučen u lokalnu proizvodnu bazu Baoshan Iron&Steel Co (Baosteel) u Đanziangu.

Blumberg je takođe, izvestio da je brod u četvrtak ujutru bio usidren kod Đanzianga, čvorišta za proizvodnju čelika u Kini. Očekuje se da će druga pošiljka uglja iz Australije pristati u Kinu kasnije tokom ovog meseca, navela je ova medijska kuća.

Državni mediji su prošle nedelje ukazali na isporuku 72.000 tona australijskog koksnog uglja u luku.

Dolazak je usledio nakon razgovora između ministra Farela i njegovog kineskog kolege ranije ove nedelje. Tom prilikom su se zvaničnici obe zemlje složili da ponovo pokrenu ekonomske i trgovinske pregovore.

Kina je nezvanično zabranila australijski ugalj 2020, zajedno sa ograničenjima i visokim tarifama na druge proizvode ključne za australijski izvoz, uključujući vino, ječam, govedinu i morske plodove.

Zvaničnici kineske vlade i državni mediji u Kini sada govore o mogućnosti ublažavanja daljih ograničenja na australijski izvoz, nakon poboljšanja bilateralnih odnosa od kada je kabinet premijera Albanezea došao na vlast.

Senator Farel je u četvrtak izjavio da Peking nije odbio nedavnu prijavu za trgovinu jastozima iz Australije.

– Proboji su u okvirima očekivanja, odražavajući opšti trend obnove kinesko-australijskih ekonomskih i trgovinskih odnosa – rekao je Vang Šiming, profesor na Fakultetu za politiku i međunarodne odnose Istočnokineskog univerziteta, kojeg je citirao Global Times.

Prema njegovim rečima, postoji ogroman prostor za ekonomsku i trgovinsku saradnju, uključujući produbljivanje saradnje i na tržištima trećih zemalja.

– Međutim, dvostruki standardi Australije, kao što su pooštreni bezbednosni pregledi ulaganja i poslovanja kineskih kompanija u Australiji, mogli bi da ometaju normalizaciju odnosa – ocenio je profesor Šiming.

Obnavljanje izvoza australijskog uglja u Kinu usledilo je nakon odmrzavanja bilateralnih odnosa, otkako se premijer Entoni Albaneze sastao sa kineskim liderom Si Đinpingom na marginama samita G20 na Baliju u oktobru.

Posle toga je usledila živa diplomatska aktivnost među dva značajna ekonomska partnera, koja je krunisana i posetom ministarke spoljnih poslova Australije Peni Vong Pekingu, u decembru prošle godine.

Bila je prva poseta nekog australijskog zvaničnika Kini posle pune tri godine.

Kina je ove nedelje pozvala i ministra Farela da poseti Peking, nakon njegovog video sastanka s ministrom trgovine te zemlje Vangom Ventaom. Peking je rekao da želi da radi sa Australijom na vraćanju bilateralnih ekonomskih i trgovinskih veza na pravi put.

Takođe, iskazali su želju da se proširi saradnja u oblasti zelene energije, ali je izražena i zabrinutost zbog strožijih bezbednosnih pravila za kineske kompanije koje posluju u Australiji.

– Kineska strana je spremna da radi zajedno sa australijskom na daljem ispunjavanju važnih zajedničkih dogovora postignutih između naša dva lidera na sastanku na Baliju i ishoda kinesko-australijskog spoljnog i strateškog dijaloga – rekla je portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova u sredu uveče.

Albanezeova vlada je zatražila od Kine da u potpunosti ukine sankcije za 20 milijardi dolara vredan australijski izvoz, koje su uvedene 2020. pošto je Australija zatražila međunarodnu istragu o poreklu virusa korona i načina na koji je Kina reagovala na izbijanje epidemije.

Banke bez blokade

Izvršni direktor ANZ banke Šejn Eliot rekao je da pozdravlja poboljšanje odnosa između Australije i Kine. Međutim, on je naglasio da diplomatske tenzije nisu naštetile poslovanju njegove banke u Kini u protekle tri godine.

Nacionalni interes

Odnosi sa Kinom bili su jedna od tema razgovora između premijera Australije i Novog Zelanda, tokom prve zvanične posete Krisa Hipkinsa Kanberi otkako je preuzeo funkciju od Džasinde Ardern.

Obojica premijera istakla su značaj poboljšanja saradnje sa najvećim trgovinskim partnerom.

– Naš stav o Kini je jasan, sarađivaćemo gde možemo, nećemo se slagati tamo gde moramo i radićemo u našem nacionalnom interesu. Trgovina s Kinom iznosi više od sledeća tri najveća trgovinska partnera zajedno. U interesu Australije je da ima dobre ekonomske odnose i da trguje sa Kinom – rekao je Albaneze.

Detaljnije