AMBASADOR DUŠAN T. BATAKOVIć O UNAPREđENJU ODNOSA SRBIJE SA KANADOM

Po mom povratku iz Srbije u Otavu, u oktobru 2008, zateklo me je pitanje statusa najpovlašćenije nacije koji nam je, u međuvremenu, bio ukinut. Posle višestrukih intervencija, to pitanje je rešeno pozitivno i ovaj sporazum od izuzetne važnosti za naše ekonomske i trgovinske odnose ponovo se primenjuje. Takođe, u prošloj godini, uspešno smo sinergijskom akcijom naše ambasade, počasnog konzulata Srbije u Vankuveru i kanadskih vlasti rešili problem obeštećenja oko 80 naših radnika koji su radili za firmu „Bauledž“ u Vankuveru, a bili uskraćeni za plate u visini od preko milion kanadskih dolara. S njima sam se i lično sreo u Vankuveru i tamo dogovorio kako da dalje delamo da se to reši – izjavio je za „Vesti“ odlazeći ambasador Srbije u Kanadi Dušan T. Bataković.

• Kakva je situacija sa bilateralnim sporazumima, šta je urađeno i šta ostaje vašem nasledniku da uradi?
– Što se tiče bilateralnih sporazuma, oni se ponovo pokreću kako bi bili rešeni potpisivanjem u narednom periodu. Sporazum o socijalnom osiguranju parafiran je pre dve godine, a u oktobru 2008. usaglašen je i glavni prateći dokument – Administrativni sporazum za sprovođenje osnovnog sporazuma. Zbog zahtevne kanadske procedure trebaće još nekoliko meseci da se usaglase svi detalji. Drugo, za sve nas važan sporazum o avio-saobraćaju, parafiran 2006, još uvek stoji zbog dodatnih kanadskih primedbi, ali je izvesno da će ostati na agendi u predstojećem periodu. Nastavićemo, razumljivo, da na njegovoj finalizaciji insistiramo. Sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja je praktično usaglašen, ali preostaje da se reši jedan problem na našoj strani vezan za bankarski sistem. Planira se i tipski sporazum o zaštiti i unapređenju investicija, ukratko, čitav set međudržavnih sporazuma koji će omogućiti jačanje bilateralne saradnje, a poboljšati i status naše dijaspore, posebno po potpisivanju sporazuma o socijalnom osiguranju.

„Srpske kuće“ u svetskim metropolama

• Šta je još urađeno kako bi naša dijaspora u Kanadi poboljšala veze sa maticom, ali i učvrstila kontakt sa kanadskim partnerom (državom, vladom, kompanijama)?
– Uz napore Ministarstva za dijasporu, koji su poznati, uporedo se radi na pripremi nekoliko konferencija u zemlji, u koje su uključeni kao organizatori i predstavnici naše dijaspore, usmereni na mlade… Očekujem krajem ovoga leta jedan veliki kongres mladih lidera u Beogradu, s fokusom na mogućnosti povratka i zajedničkih inicijativa. Za sada je prijavljeno najviše Srbo-Kanađana. Na godišnjem sastanku ambasadora u Beogradu predložio sam da se u svim gradovima gde ima više od 100.000 Srba (npr. Toronto, Beč, Pariz, čikago, Frankfurt, itd) otvori jedno predstavništvo srpske banke, kako bi se olakšao finansijski promet sa otadžbinom, a moja je ideja da se oko jedne takve poslovnice obrazuje „Srpska kuća“, u kojoj bi bilo i predstavništvo „Jata“, Privredne komore, a u budućnosti i kulturni centar, sa pratećim objektima (prodavnice, restorani s nacionalnom kuhinjom), kako bi se objedinila ponuda iz Srbije, a postalo dostupno i praktično objedinilo rešavanje svih potreba vezanih za dijasporu i njene kontakte s lokalnim biznisom i potencijalnim investitorima.

• Za više od godinu i po dana vašeg ambasadorovanja u Kanadi, šta biste izdvojili kao vaše najznačajnije postignuće na unapređenje odnosa Srbije i Kanade i utemeljenju jednog drugačijeg imidža naše matice u ovoj zemlji?
– Premda je moj mandat pretežno bio uokviren kosovskim pitanjem, kao ključnim za rešavanje najteže srpske i balkanske krize, nastojao sam da uporedo s tim ne zapostavim ni druge važne oblike bilateralne saradnje Srbije i Kanade. Nadam se da sam jednom upornom medijskom aktivnošću, pravovremenim nastupima i naglašenom prisutnošću u medijskom i kulturnom prostoru, visokim stepenom učešća u diplomatskom koru, na Parlament hilu među poslanicima i senatorima, u političkim i poslovnim krugovima uspešno afirmisao Srbiju, njenu politiku, nacionalne i državne ciljeve. Da to nije bilo bez uspeha potvrđeno je u seriji oproštajnih susreta sa visokim zvaničnicima i predstavnicima diplomatskog kora u Kanadi.