Albanci pretukli 72-o godišnjeg Srbina

„Nedaleko od kuće Jankovića, iz obližnje zgrade sportskog centra, izašla su dva albanska mladića i počela najpre da verbalno provociraju Janka i njegovu suprugu. Zatim je jedan mladić nasrnuo na Janka i počeo da ga udara štapom po glavi, da bi posle njega to nastavio drugi mladić Albanac.

Zlostavljanje je trajalo skoro pola casa, dok je jankova supruga Dostana sve to plačući posmatrala. U toku batinjanja Janković je pao u nesvest i izgubio je dosta krvi.
Niko od prolaznika Albanaca nije ni zastao da pritekne u pomoć ili da prekori napadače, a neki znatiželjnici su samo nemo posmatrali javni linč. Konacno, kada su napadači vec pobegli pojavila se patrola UNMIK i Kosovska policije koja je povređenog Jankovića u besvesnom stanju prebacila u prizrensku bolnicu, gde mu je ukazana medicinska pomoć“, kaže se između ostalog u saopštenju Eparhije raško-prizrenske koje je danas dostavljeno Agenciji Vranje Press i dodaje da se „po uobičajenoj strategiji glavnog komesara UNMIK policije Stefana Felera, mnogi pa i ovaj najnoviji etnički motivisani napad u kome je žrtva Srbin, skrivaju iza anonimnih i filtriranih izveštaja kojima policija redovno obaveštava javnost“.

„Imajući u vidu ovu praksu UNMIK policije i njenog komesara koji se trudi da pokaže da na Kosovu i Metohiji uopšte nema etnički motivisanih zločina, nije nimalo čudno da će i ovaj napad albanskih huligana na Janka Jankovića ostati zabeležen kao i svaki drugi „uobičajeni fizički obračun dvojice nepoznatih“, kaže se u saopštenju. U Prizrenu trenutno živi šezdesetak, većinom starijih Srba. U poslednje vreme oni se, po izjavi predstavnika eparhije Mirona Kosača, slobodnije kreću po gradu, ali netrepeljivost i etnička diskriminacija se oseća na svakom koraku, što je „jedan od glavnih razloga zašto nema srpskih povratnika u sam grad“.

„Većina preostalih srpskih domova još su okruženi bodljikavom žicom, a neki stariji Srbi redovno stavljaju noću barikade na kapije. Rezidencija episkopa raško-prizrenskog i saborna crkva Svetog Djorđa su i dalje je pod vojnom zaštitom KFOR-a i sveštenici koji vode brigu o preostalim Srbima i crkvenoj imovini kreću se po gradu samo u vojnoj pratnji nemačkih vojnika“, kaže se na kraju saopštenja.