Albanci krenuli u „osvajanje“ srpskih spomenika na Kosovu i Metohiji

Turistička agencija „KOTAS“ iz Pokrajine reklamira srpsko kulturno-istorijsko nasleđe kao svoje, eventualno „vizantijsko-albansko“ i poseta „najautentičnijem delu Evrope“„Posetite Kosovo – najmlađu državu autentičnog nasleđa“ slogan je iz promotivnog materijala s kojim jedna kosovska turistička asocijacija promoviše potencijale pokrajine. I to srpske kulturne i verske objekta – manastire, crkve, srpske ikone, freske… Na „meniju“ turističkih agencija „multietničkog Kosova“, kako se reklamiraju, našlo se i neko „autentično srpsko domaćinstvo“, u koje odvode turiste, kako bi im „pokazali način života jedne tipične srpske porodice na Kosovu“.

Na nedavno održanom međunarodnom sajmu turizma u Ohridu, zajedno sa predstavnicima turističkih kuća iz nekoliko balkanskih zemalja pojavila se i pomenuta, takoreći fantomska asocijacija turističkih agencija iz Pokrajine, „KOTAS“, čiji su predstavnici svojim obimnim promotivnim materijalom na albanskom i engleskom jeziku nudili turističkim kućama iz Slovenije, Albanije, Makedonije, Bugarske, Federacije BiH i iz Srbije, obilazak tri srpska manastira – Dečana, Gračanice i Pećke patrijaršije!

A onda su se borili protiv Osmanlija

U materijalu se naši manastiri predstavljaju kao vizantijsko-albanski kulturni spomenici i nijednom rečju se ne pominje srpsko kulturnoistorijsko nasleđe, Srpska pravoslavna crkva, srpski vladari i ktitori i uopšte Srbi kao graditelji i vlasnici pomenutih spomenika. Uz slike starih srpskih manastira u propratnim tekstovima se, pored ostalog, navodi da su Albanci „autohtoni, miroljubivi starosedeoci Kosova“, koji su se „posle invazije cara Dušana“, a zatim i Otomanske imperije, izborili za nezavisnost. Brošure objašnjavaju kako je sasvim normalno što stoga svaka kuća ovog slobodarskog naroda, potomaka Ilira, ima personalni arsenal oružja i municije.

AKO SU SVETINJE NJIHOVE, ZAŠTO SU IH RUŠILI?

Postavlja se jedno logičko pitanje – kada su već sve te stare srednjovekovne crkve na Kosovu i Metohiji „albanske“ zašto su tako sistematski rušene i skrnavljene upravo od strane Albanaca u ovom posleratnom periodu međunarodno garantovanog mira, a da niko od uglednijih albanskih intelektualaca nije digao glas protiv uništavanja kulturnih spomenika po kojima je Kosovo poznato širom sveta?“, naveo je protosinđel Sava Janjić.

Ispod fotografije srpskog manastira Dečani i detalja ikona stoji potpis „Perfektno očuvana blaga i ikone manastira Dečani“, ali se misteriozni autor dobro pazi da ne navede čiji je spomenik i kada je podignut. U propratnom tekstu za taj spomenik, kao i sve ostale u pomenutom turističkom materijalu, šturo se navodi da je reč o „pravoslavnom manastiru“, ponegde „pravoslavnoj crkvi na Kosovu“, a uporno se izbegavaju reči „srpski“ ili „Srbin“ (izuzetak su Srbi, kao osvajači Kosova). Srbi se još „nude“ kada se reklamira „multietnička hrana“, uz koje pride idu i Goranci.

U reklami – čudesa

U jednoj turističkoj turi, koja kreće od Prištine i ide do Brezovice, Prizrena, Gnjilana nudi se „šljivovica“, dok u drugoj obilazak Dečana i Peći uz „tradicionalni ručak“, „tradicionalno gostoprimstvo“, „poseta najautentičnijem delu Evrope“, čak i „obilazak štaba Kfora u Prizrenu“.

Na „KOTAS“- ovom sajtu njnjnj.visitkosova.org ima još bisera te „rimsko-vizantijsko-gotsko-albanske kulture i arhitekture“, „paleohrišćanskih spomenika“ i drugih čudesa.

U Turističkoj organizaciji Srbije koja je, takođe, imala svoju ponudu na sajmu turizma u Ohridu, nisu ništa znali o ovoj asocijaciji turističkih kuća sa Kosova i Metohije, a predstavnici TOS-a su bili nemalo iznenađeni i zatečeni ponudom „KOTAS“-a, čiji je štand bio instaliran u blizini srpskog. Na obazirući se na komšije, promoterke „KOTAS“-a su ljudima iz TOS-a i drugim izlagačima i gostima u albanskim narodnim nošnjama sa smeškom nudile svoje kolorne brišure „najmlađe države- autentičnog kulturnog i istorijskog nasleđa“, kao i izlet u Albaniju. Predstavnicima turističkih organizacija iz Srbije nudili su i izlet sa večerom u Albaniji, o njihovom trošku, što je još ljubaznije odbijeno.

„Made in Kosovo“ – spor pred PKS

Privredna komora Srbije najavila je da će u petak održati hitan sastanak sa predstavnicima proizvođača, trgovinskih preduzeća, uvoznika i distributera zbog sve učestalijih nepravilnosti u oznakama proizvoda na tržištu koji upućuju na nepostojeću državnost autonomne pokrajine Kosovo i Metohija.

Uočeno da se na ambalaži ili na samom proizvodu, kao oglasnom sredstvu u smislu Zakona o oglašavanju, „koriste neistinite oznake ili nepotpune informacije koje upućuju na nepostojeću državnost Kosova i Metohije, naročito kada se ove oznake stavljaju u kontekst navođenja uvoznika ili distributera proizvoda“, navela je PKS u saopštenju.

Ministarstvo trgovine i usluga je obavestilo javnost da njihovi tržišni inspektori, u postupku nadzora, preduzimaju mere i pokreću odgovarajuće sudske postupke protiv svih privrednih subjekata koji u prometu proizvoda na teritoriji Srbije koriste navedene oznake i informacije i tako postupaju suprotno Ustavu i Rezoluciji Saveta bezbednosti UN 1244, podseća PKS.

Sastanak predstavnika proizvođača, trgovinskih preduzeća, uvoznika i distributera u PKS održava se radi obrazlaganja već izdatog saopštenja Ministarstva trgovine i usluga i upućivanja preduzeća, uvoznika i distributera na aktivnosti koje treba da preduzmu u narednom periodu kao bi se prevazišli uočeni problemi.

Sastanku će prisustvovati predstavnici Ministarstva trgovine i usluga i predstavnici proizvođača, trgovinskih preduzeća, uvoznika i distributera.

(Tanjug)