Legalne dozvole za rad u Nemackoj

Prvi od 2.620 nasih radnika, prema sporazumu o detasmanu izmedu vlada SRJ i Savezne Republike Nemacke, trebalo bi da krenu put Nemacke pocekom maja. Sve pripreme u nasoj zemlji su obavljene, predstoji jos konacni dogovor izmedu nadleznih ministarstava dve zemlje, posto nemacka vlada dobije uverenje da su Jugosloveni ispunili sve uslove. Taj izvestaj nemackoj vladi podnece eksperti Saveznog ureda za rad SR Nemacke, koji su juce odrzali seminar za nase privrednike zainteresovane za zaposljavanje svojih radnika u ovoj zemlji.
Prema recima dr Save Arsenova, savetnika direktora Saveznog zavoda za trziste rada i migracije, uslovi konkursa po kome ce se odredivati koliko koja firma moze da posalje radnika u Nemacku, jos nisu poznati, ali se ocekuje da savezni ministar zdravlja i socijalne politike dr Miodrag Kovac potpise odgovarajuci akt i da se konkurs raspise za nekoliko dana.
On je rekao da jucerasnji skup najavljuje obnovu saradnje Jugoslavije i SR Nemacke u oblasti zaposljavanja i legalnog kretanja radne snage prema trzistu rada razvijenih zemalja, posebno zemalja Evropske unije. Naglasivsi da je Nemacka prva zemlja EU koja je posle desetogodisnjeg prekida ponudila obnovu takve saradnje, dr Arsenov je rekao da je ova sansa „posledica“ uspesnog rada nasih privrednika, posebno gradevinara, u Nemackoj do devedesetih godina.
Kontingent od 2.620 radnih dozvola za ovu detasmansku godinu (od oktobra prosle, do oktobra ove godine) nije zanemarljiv s obzirom na desetogodisnju pauzu i cinjenicu da su u meduvremenu na trziste rada Nemacke „uskocili“ i Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Slovenija i Makedonija, pored Bugarske, Letonije, Poljske, Rumunije, Slovacke, Ceske, Turske i Madarske. Medutim, istakao je dr Sava Arsenov, moramo nastojati da i pored znatnog kasnjenja taj kontingent sto bolje iskoristimo, da ga dobiju najbolji i najkvalifikovaniji privrednici, sto bi nam dalo za pravo da se osnovano kandidujemo za jesenje pregovore sa Nemcima i da se nadamo da ce nam odobriti veci kontingent za narednu poslovnu godinu.
Predstavnici nemackog Ureda za rad juce su rekli da ce svom ministarstvu u Berlinu preneti da su Jugosloveni ispunili uslove neophodne za sklapanje ugovora o detasmanima, i istakli da ce sporazum dve vlade biti odobren. Nase firme (i stare i nove), dakle, mogu racunati na novi pocetak rada u Nemackoj, iako medu nemackim radnicima postoji otpor, jer im detasirane kolege iz inostranstva oduzimaju poslove, a i Evropska unija ima primedbe koje se odnose na slobodno trziste rada. Komisija EU, naime, smatra da ugovori o detasmanu treba da se sklapaju sa svim firmama cija su sedista na teritoriji EU, naglasili su eksperti nemackog Ureda za rad.
Upoznajuci nase privrednike sa pravilima detasmana, Nemci su rekli da nece odobravati ugovore za izvrsenje poslova na teritoriji okruga, grada ili opstine u Nemackoj u kojima je stopa nezaposlenosti vrlo visoka (lista takvih gradova i opstina objavljuje se svaka tri meseca). Osim sto ce morati da vode racuna o tome, nasi privrednici treba da paze i kod izbora nemackog partnera, (mora da bude preduzece a ne privatno lice ili drzavni organ), ugovor o detasmanu sklapa se prema nemackim zakonima i ogranicen je u smislu da je tacno odredena cena, kolicina, rokovi i adresa gde ce se rad obavljati. Za ceo ugovor dobija se pausalan iznos, a Nemci nece odredivati koliko radnika je potrebno na tom poslu. Nasa preduzeca morace da se prijave za rad u Nemackoj, kao svaka nemacka firma i morace da obezbede garancije. Kad sve to obave, podnosice dokumentaciju Pokrajinskom uredu za rad u Štutgartu, koji ce je proveriti.