ZLATNI KRST CRKVI U HAMBURGU

U velikoj meri život svih nas stoji u znaku krsta, koji je jedan od najvećih, i svakako najpoznatijih hrišćanskih simbola, naše civilizacije i kulture. Za „krst časni i slobodu zlatnu“ ratovalo se, slavilo i umiralo. Ovih dana je u hram Sabora sv. arhangela Mihajla u Hamburgu stigla jedna takva relikvija, koja je poklon porodice Kelović iz Hamburga našoj crkvi.
Dragica i Pajo Kelović sa sinom Miljanom i ranije su bili poznati kao priložnici i vernici. Razgovarali smo sa gospodinom Kelovićem o tome kako je došlo do toga da se odluče za ovakvu vrstu poklona.

– Primetio sam da je krst na prestonoj ikoni, koji se celiva, inače napravljen od mesinga, potamneo i predložio sam sveštenicima da ga pozlatimo. Desilo se tako da su prostorije naše crkve, ovde u Hamburgu, koristili vernici i sveštenici Ruske pravoslavne crkve, jer se njihov sakralni objekat renovirao. Otac Boro je kod njih video da koriste pozlaćene krstove u liturgiji. Onda sam rekao sveštenicima da preko Ruske patrijaršije naruče jedan i za potrebe naše crkve. Krst je ovih dana stigao, pozlaćen je dvadesetčetvorokaratnim zlatom, napred je Raspeće Hristovo, a pozadina je od kobaltnog emajla. Mi smo platili račun i drago mi je da vidim da se i drugima dopada novi krst.

Zahvalni Rusi

Kako nam je sveštenik Dragan Jovanović objasnio, ovaj krst je izrađen u radionici „Sofrino“ u Moskvi, koja se bavi izradom sakralnih stvari za crkvene potrebe. U hramu u Hamburgu biće u stalnoj upotrebi i stoji na časnom prestolu. Kao izraz zahvalnosti što su tokom dva meseca koristili prostorije naše crkve u Hamburgu, ruski sveštenici su poklonili našem hramu jedan manji krst, koji na krajevima ima list deteline.

Priložnik je zapravo Miljan Kelović, a njegovi roditelji su samo posredovali u ostvarenju njegove zamisli i dobre namere da vernicima i našem hramu u Hamburgu pokloni nešto vredno i korisno, kako su nam skromno ispričali. Dragica Kelović, majka Miljanova napominje da oni ne žele da se hvale i da stalno pomažu u crkvi.
Miljan Kelović je predstavnik „Bajersdorfa“ za Jugoistočnu Evropu i sada se njegovo radno mesto i sedište predstavništva nalazi u Budimpešti. Obzirom na prirodu svoga posla mnogo putuje, između ostalog i po Srbiji, Bosni i Hrvatskoj. Porodica Kelović je poreklom iz Bosne, Miljan odlično govori naš jezik, tako da mu je rad povezan sa zadovoljstvom što može da boravi u svojoj domovini.