Zasijaće “Dukat” i u Srbiji

Vođena idejom da kad-tad odvede folklornu grupu iz Australije u Srbiju, Mira Podraščanin iz Perta je osnovala svoju školu, koja je nedavno počela s radom.

Folklorni ansambl “Dukat” je nova zvezda na australijskom nebu, u sazvežđu desetina folklornih društava i ansambala koji neguju srpsku tradiciju, igre, muziku i običaje.

Kako je došlo do ideje da osnujete “Dukat”?

– Već 30 godina se bavim učenjem naših tradicionalnih igara u Pertu. Vodila sam različite folklorne grupe i učila veliki broj dece i mladih našim igrama. Oduvek mi je bila želja da odvedem jednu moju folklornu grupu u Srbiju i sada sam sigurna da ću to uspeti da ostvarim, jer sam pokrenula sopstvenu školu folklora – odlučno kaže Mira Podraščanin, osnivač i umetnički direktor “Dukata”.

Ansambl je krenuo sa radom početkom juna i već broji preko 40 članova. Koliko uzrasnih grupa imate u “Dukatu”?

– Za sada imam malu grupu, srednju, izvođačku i odraslu grupu. Mali su od četiri do devet, deset godina, zatim sledi srednja grupa do 14 i izvođačka grupa do 22 godine. U grupi odraslih su mladi od 20, pa sve do 50 godina, i to je više rekreativna grupa. U početku sam je reklamirala kao društvenu grupu, jer ima mnogo odraslih koji ne znaju ni užičko, niti bilo koje drugo kolo, ali žele da nauče. I sve ih čekam da dođu i da krenu s radom. Dok oni ne stignu, formirana je grupa odraslih koja, kao i izvođačka grupa, radi koreografije. I odmah sam rekla tim ženama da i ovde učimo koreografije i da su izuzetno teške, ali to je zbog toga što želim da one nastupaju. I sve su to prihvatile, jer to je i njihova želja.

Sve probe ansambla se održavaju u prostorijama koje je Mira iznajmila za potrebe treninga u južnom predgrađu Perta, koje sezove Sakses (Success).

Kako ova reč na engleskom znači – uspeh, izgleda da je i kroz tu simboliku, projekat Folklornog ansambla “Dukat” predodređen da bude uspešan.

– Vežbamo u naselju koje je nedaleko od predgrađa u kojem sam i do sada učila decu i omladinu folkloru. Vežbamo sredom i petkom. Izvođačka grupa vežba dva puta nedeljno, sredom jedan sat i petkom dva sata. Odrasla grupa trenira sat i po petkom, a mlađe grupe po sat vremena. Čim se malo ustalimo, naručićemo i nošnje iz Srbije. Osnivanjem sopstvene škole, Mira nije odstupila od dosadašnjeg nepisanog pravila – postoji samo jedan jezik na kojem mogu da se drže probe srpskog folklora…

– Sve treninge držim isključivo na srpskom jeziku. U Srpskom ansamblu “Rastko”, pri Crkvenoj opštini Sveti Sava, gde ponedeljkom učim decu i omladinu folkloru, imam decu koja ne znaju srpski jezik, ali polako ga uče. Za početak je bitno da znaju da broje na srpskom, a vremenom nauče i komplikovanije reči kao što je recimo – poskočiš. Samo kada je baš potrebno, objasnim im određene stvari i na engleskom jeziku, da bih bila siguran da su me razumeli.

Ovih dana, Miru Podraščanin sugrađani iz Perta često pozdravljaju rečima da su srećni što je i njihov grad, pored Sidneja i Melburna, dobio svoju školu folklora.

– Nisam profesionalac, ali radim ozbiljno i želim da budem ponosna na svoj rad. Želim i da naš narod vidi da je moja grupa dobra, da dobro igraju, i da vremenom postaju najbolji što mogu. Kao što sam rekla, skoro 30 godina učim folklor ovde u Pertu i iz sveg srca želim da bar jednu grupu odvedem u Srbiju, da i tamo igraju, da upoznaju vršnjake koji se bave folklorom, da nauče nove stvari o tradicionalnim igrama, ali i o našoj zemlji i njenoj istoriji i kulturi. Na tome radim i verujem da ću uspeti da ostvarim taj cilj – zaključuje naša sagovornica.

Prvo Bonirig, pa Srpski festival

Kao veliki zaljubljenik u tradicionalne igre i srpsko nasleđe, Mira Podraščanin je neumorna u obučavanju i pripremi dece i odraslih za različite nastupe.

– Srpski ansambl “Rastko” pripremam da nastup na Folklornom festivalu u Bonirigu u avgustu i rešili smo da se predstavimo sa Gružom, zatim s igrom iz okoline Niša, kao i sa vlaškim igrama. Takođe, verujem da ću s mojom grupom “Dukat” doći do godine u Sidnej, na tradicionalni Srpski festival koji se održava u februaru u Darling Harboru.

Kolo otvoreno za sve narode

Ideja “Dukata” je da različite generacije uče folklorne igre, ali i da se pripremaju za nastupe, ističe Mira.

– Verovatno ćemo uskoro organizovati i neke dobrotvorne priredbe, na kojima ćemo prikupljati dobrovoljne priloge koje ćemo iskoristiti za nabavku nošnji i za neka putovanja. Pored toga, imam ideju da i druge nacionalnosti, ukoliko to žele, mogu da uče srpske igre i verujem da ću u narednim mesecima biti u prilici da i njih pozovem da nam se pridruže.

1 od 6



Malisani iz najmladje grupe


Mira sa najmladjom grupom


Prvi polaznici folklorne skole


Srednja grupa na jednom od casova


Mira Podrascanin sa devojkama iz ansambla tokom svecanosti osnivanja Dukata


Чланак Zasijaće “Dukat” i u Srbiji се појављује прво на Vesti online.

Original Article