ZAJEDNIŠTVO JE BUDUćNOST PRAVOSLAVLJA

Prvi Sabor pravoslavaca Donje Saksonije, koji je u petak održan u Svetosavskom centru u Hanoveru, bio je uspešan i veoma zanimljiv verski i kulturni događaj. Vernici pravoslavne veroispovesti, među kojima su najbrojniji bili Srbi, Nemci, Rusi, Grci, Rumuni, Gruzijci, Persijanci i Eritrejci, uz bogat i šarolik program družili su se ceo dan.
Program je počeo u četvrtak uveče dočekom ikone Bogorodice, carice Nemačke, koja je iz pravoslavnog skita (manastirska ispostava) Gajlinau, prvi put stigla u Hanover.
U petak je liturgiju služio sveštenik Milan Pejić, a ulepšao crkveni hor „Sv. Simeon Mirotočivi“, a o istorijatu ikone koju je u manastiru Svete Jelisavete Feodorovne u Minsku 2002. četiri meseca stvarao ukrajinski ikonopisac Antonij, govorio je Matijas Cirenberg.

Skit Gajlinau

– Grčki monah Vasilije, koji je studirao u Beogradu a na Atosu kao monah pisao ikone, od grčke crkve dobio je zadatak da u Nemačkoj (1980) formira grčki pravoslavni manastir. Budući da nije naišao na razumevanje grčke crkve u Nemačkoj, manastir u Gajlnau, nedaleko od Frankfurta, postao je skit (istureno odeljenje) srpskog manastira u Himelstiru – objasnio je Matijas Cirenberg, pravoslavni vernik, koji je česti posetilac skita. Po njegovim rečima, skit se nalazi u jednoj prostoriji na prvom spratu obične zgrade na koju je postavljen krst.

U poslepodnevnom delu programa prikazani su filmovi iz srpskih svetinja sa Atosa, grčki student Georgije Šomoš govorio je o uslovima studiranja pravoslavne teologije na katoličkom univerzitetu u Minhenu, a otac Milan o istim uslovima u Minsteru i Bonu.
– Tu svi imamo jednake i veoma dobre uslove za studiranje. Ovde su sve religije izvanredno integrisane – naglasio je mladi Grk, koji je rođen i odrastao u Nemačkoj.
O zajedničkom putu i budućnosti pravoslavlja u Nemačkoj, koji je i bio moto skupa, opširnije je govorio nemački Grk, otac Martin Petcold, predavač pravoslavne teologije na katoličkom fakultetu u Vircburgu. On je za budućnost pravoslavlja u Nemačkoj istakao važnost nastave religije u školama, ponos svojom verom, dobro poznavanje religije i volju roditelja da im deca znaju kojoj veri pripadaju.

Ujedinjenje

Prvi sabor pravoslavnih hrišćana Donje Saksonije održan je 3. oktobra, koji Nemačka slavi kao Dan ujedinjenja, a sledeći je već zakazan za isti datum iduće godine.
– Zar to nije prigodno da i mi pravoslavci, na nemački Dan ujedinjenja, jačamo naše jedinstvo – upitao je prisutne sveštenik Milan Pejić, zakazujući sledeći Sabor pravoslavaca Donje Saksonije.

– Nastava pravoslavne religije u Nemačkoj se ne odvija bez organizacionih problema, ali ako nastupamo zajedno ići će lakše. Pravoslavne crkve ne mogu napred pojedinačno, već budućnost mogu da osiguraju jedino zajedništvom. Ne borimo se mi samo za budućnost crkve već se borimo za naš opstanak u njoj. Naš put u budućnost je put u crkvu i put sa crkvom – naglasio je otac Petcold.

Posle predavanja o raznim temama diskutovano je po grupama, a posle toga diskusija je vođena plenarno. Na kraju je prikazan i film o ikonopiscu Barbari Tojbner, pravoslavnoj Nemici iz Nojštata koja je u Svetosavskom centru povodom Sabora pravoslavaca otvorila i izložbu svojih ikona. Saboru su prisustvovali i dr Volfgang Pušman, superintendant evangelističke crkve Hanovera, pop Katoličke crkve Martin Tenge i paroh grčke crkve otac Gerasimus. članice Kola srpskih sestara su za goste priredile posni ručak sa bogatim izborom srpskih jela.