Za lobiranje 350.000 evra

Zajednički tim za Kosovo i Metohiju Odbora za odnose sa Srbima izvan Srbije, koji deluje pri parlamentu i Ministrstvu za dijasporu, zvanično je zatražio 350.000 evra iz buyetskih rezervi od Vlade Srbije radi lobiranja za srpske interese u južnoj pokrajni, u Vašingtonu i Briselu. S druge strane, kosovska Vlada iz Prištine izdvojila je 30 miliona evra, ali za lobiste koji će u svetu forsirati nezavisnost Kosova i Metohije, rečeno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Ministarstvu dijaspore u Beogradu.

– Ukoliko tih 350.000 evra bude odobreno dobar deo je planiran za lobistič ke aktivnosti preko kancelarije Kongresa srpskog ujedinjenja u Vašingtonu, za čiji rad je potrebno oko 200.000 dolara na godiš njem nivou. Oni su na nedavno održanoj godi- šnjoj skupštini te organizacije u Las Vegasu prikupili između 50 i 60.000 dolara za rad ove kancelarije, čije su se aktivnosti, kada je reč o srpsko-američ kom kokusu i afirmisanju srpskih interesa u dr- žavnoj administraciji SAD do sada pokazale veoma uspešne – rekao je Aleksandar čotrić, državni sekretar za dijasporu u Vladi Srbije, odgovarajući na novinarska pitanja.

– Jedan deo sredstava trebalo bi da bude izdvojen iz pomenute sume i za aktivnosti nevladine organizacije Instituta Srbije i Crne Gore u Briselu, koja je takođe veoma angažovana na afirmisanju srpskih interesa u EU, posebno kada je reč o Kosovu i Metohiji – dodao je čotrić.

Ministarstvo za dijasporu juče je sumiralo rad u 2005. godini i najavilo planove za naredni period. Vojislav Vukčević, ministar za dijasporu, naglasio je da će i u idućoj godini ministarstvo nastaviti sa aktivnostima na započetom zakonu o dijaspori, kako očekuje usvajanje Zakona o amnestiji, koji je ušao u skupštinsku proceduru.

Sumirajući ovogodišnji rad Ministarstva za dijasporu, Vukčević je podsetio da je usvojen novi liberalniji Zakon o državljanstvu, da su smanjene administrativne takse za dobijanje dr- žavljanstva Srbije u diplomatsko- konzularnim predstavništvima SCG i da je prihvaćen predlog Ministarstva za dijasporu da se ukine plaćanje poreza na dodatu vrednost za humanitarne pošiljke iz inostrastva. Podsetio je da su započeti pripremni poslovi za popis dijaspore koji sledi iduće godine, da je formiran tim za Kosovo i Metohiju i da Ministrstvo prati rad dopunskih škola i pomaže u uybenicima srpsku decu u zemljama u okruženju Srbije.


Investirati u otadzbinu
Vukčević je poručio dijaspori da više investira u Srbiju da kupuje nepokretnosti, jer ako ih kupi neko drugi, kako je rekao, oni više neće dolaziti u svoju zemlju pošto će ona biti tuđa. Ministar je takođe rekao da će Ministarstvo za dijasporu nastaviti da prati zbivanja u vezi sa nerešenim pitanjima Fonda dijaspore za maticu, čijih je 3,5 miliona evra ostalo zarobljeno u stečajnoj masi beogradske AD Banke. – Dali smo predlog da isplata bude u tri rate. Prva je trebalo da se realizuje do kraja ove godine, a ostale u naredne dve. Nažalost do sada nikakvog odgovora iz nadležnosti Ministarstva finansija nema – rekao je ministar Vukčević.

Poseta dijaspori
Odbor za odnose sa Srbima izvan Srbije odredio je predstavnike tog skupštinskog tela koji će krajem januara slede- će godine sa predstavnicima Ministartsva za dijasporu otputovati u Brisel i Beč.